Тригера на шмид е електроно устройство с две устойчиви състояния.Има един вход и един изход.
Преминава от едното си устойчиво състояние към другото в зависимост от входният сигнал.
Пр.
Да приемем,че имаме един бавно нарастващ аналогов сигнал(сигнал,които може да има много различни стойности във времето)
Такъв сигнал може да имаш от фототранзистора си.Ако идва повече светлина,той ще се отпушва повече,докато прехода не се насити.И обратното ако светлината ,която стига до него е все по-малко транзистора постепно ще се запушва ,докато в един момент ток през него няма да протича.
Да обаче между тези две състояния ние можем да имаме много стойности на снетото от транзистора напрежение.На практика от нула до захранващото напрежение.
За да работи обаче една цифрова схема,тя се нуждае от два сигнала.При това яснно изразени 0 и 1.Или маса и захранващото напрежение. (няма да задълбавам,че нулата не е точно нула и единицата не е пълна единица)
Сега стигаме и до нашата схема.Тригера на шмид.Какво прави той.
Ако подадем напрежението от фототранзистора на него той ще работи така.
Когато напрежението нараства до една определена стойност(да кажем 2,5волта)той няма да се включи и в изхода му ще има 0.
Обаче когато входното му напрежение прехвърли тези 2,5волта и стане 2,55в той ще се превключи и в неговият изход ще имаме твърда единица.Независимо от това с колко по-нататък ще нараства входното му напрежение той няма да се влияе от него.
Когато напрежението му на входа започва да спада и достигне стойност по-ниска от първата(да кажем2,2в.)той ще се превключи отново и на изходът му отново ще има 0.
Независимо с колко ще намалява входното напрежение ,той няма да се влияе повече от него.
Разликата между двете напрежения,които го превключват се нарича
хистерезис