Технически форум > Общ форум

Помощ относно L293D

(1/2) > >>

kanadeca:
Здравейте! Днес за пръв път попаднах на този интересен сайт. Още от малък се увличам по роботите и съм си правил не един с дистанционно управление, но да направя такъв, който да "мисли" не ми е идвало и на ум по простата причина, че мислех, че са много сложни. Поразгледах внимателно форума и попаднах на тази статия. Имам два въпроса:
1.Ще мога ли да направя този робот без да чета допълнителни материали и ако не ще можете ли да ми дадете такива?
2.Ако пък това ми е по силите ще ми кажете ли откъде мога да закупя този драйвер L293D или от какъв уред мога да го взема?

Поздрави!

DataMatrix:
От уред трудно ще го вземеш. На мен ми го даонесе Борислав от стара загора. В онлайн каталозите на комет и пасат(епимекс) електроникс не го намерих, но магазините в совия не са се свършили.

Относно правенето на такъв робот се изискват елементарни познания по електротехника и приложна електротехника. Няма да ти е особенно лесно, ако не си хващал поялник до сега. Като си поиграя още със моя ще пиша по-подробно описание за работа.

Borislav:

--- Цитат на: "kanadeca" ---1.Ще мога ли да направя този робот без да чета допълнителни материали и ако не ще можете ли да ми дадете такива?
2.Ако пък това ми е по силите ще ми кажете ли откъде мога да закупя този драйвер L293D или от какъв уред мога да го взема?
--- Край на цитат ---


Здрасти! Радвам се, че порталът и форума към него ти харесват! Ще отговоря на двата ти въпроса.

Този робот представлява много прост "жив", или по-скоро ориентиращ се организъм. Лично моят BEAM-робот "СЕБ" (можеш да видиш в раздел "BEAM-роботи", статията "Българският BEAM-робот") е на същия принцип. За съжаление, още не съм проявил лентата за снимков материал. Надявам се да го направя скоро. Само че там запоих и един допълнителен фототранзистор, просто така, за красота и да прилича на буболечка.
Сигурен съм, че това ще е по силите ти. Изисква се малко, за да се направи. Съветвам те да ползваш експериментална платка и тънки проводничета. От уред за съжаление L293D не може да се намери. Тук, в Стара Загора, го копувам от Телевизионен сервиз. Няма как във София да няма такива (ако си от София), и затова ще ти е лесно да го намериш там. Аз използвах чешки фототранзистори от серията KP и стават. :) За двигател аз ползвах вибромоторче от GSM. Получи се много интересно..
Ами това е... Пожелавам ти успех и задължително ни дръж в течение!


П.п. В статията ще видиш и ценоразпис на материалите... За съжаление не се побрах в 5 лв., но мисля, че скоро и това ще стане... :) Просто батериите ми са скъпи (около 50% от цената на робота!). Поздрави!

kanadeca:
Аз съм от Плевен. До нас има един лицензиран сервиз на Sony и предполагам, че там ще успея да намеря този драйвер. Моторче имам, а предполагам, че фототранзистори се предлагат в повечето магазини за електроника.

П.С.: Ако искате мога да ви държа в течение за работата и да приложа снимков материал в една отделна тема...  :D

sv_shady:
Добре дошъл :)

Роботът мисля, че без проблеми ще можеш да го направиш само като спазваш схемата внимателно (в началото аз така почнах, копираш дословно :) ) И да не си пипал поялник, вече ще пипнеш, все от някъде трябва да се почне. За драйвера не знам, дали ще го има в това представителство на сони, потърси го в магазините за електроника, и то по - вероятно е да го има само в по - големите, но ти все пак провери на всякъде :)

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия