Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.


Публикации - yasko

Страници: 1 ... 28 29 [30] 31
436
@Dido_net разгледай в онлайн каталога на фирма Комет под графата инфрачервени прибори, там има фототранзистори, ако си харесаш някой ще ти пратя. Каталога може да го итеглиш и като pdf оттук:
http://home.comet.bg/new/cat2006_bg.pdf

@kriso така както си задал въпроса едва ли може да очакваш смислен отговор. Формулирай си добре и грамотно въпроса!

437
Робо-сумо / Моят Сумобот
« -: Август 11, 2007, 04:33:43 pm »
Директното мерене на радарен принцип за близко, разстояние напрактика е много трудна задача. Проста сметка показва че при 20см разстояние закъснението което се получава между излъчения и приетия импулс е 1,3ns , такъв интервал от време не е лесно да се измери :) Има иначе лазерни интерферометри, които могат да мерят много прецизно разстояния, но са сложни. Интерсно е да се рзбера на какъв принцип точно работят лазерните "ролетки",  има ги по магазините и не са толкова скъпи.
Иначе предложението на sv_shady e добро, чрез промяна измерване нивото на приетия сигнал, би моголо да се направи приблизително оценка на разстоянието, но тя ще по скоро относителна, защото нивото на приетия сигнал зависи много от отражтелна спосбност на обекта.

438
Електроника / RQ: HD44780
« -: Август 10, 2007, 02:19:45 pm »
Всъщност HD44780 e контролер за буквено цифров дисплей и се слага на различни видове дисплея. Обикновено те се специфират, като броя символи на един ред и броя редове. Примерно 16х2 означва 2 реда с по 16 символа всеки. На теб какъв ти трябва? Може да разгледаш в http://www.comet.bg, мисля че и Футурел имах, доста фирми предлагат такива дисплеи.

439
Не задължително да е 4к7, този резистор определя тока през светодиода, така че стойността му може да варира в широки граници взависимост, от желания ток и захранващото напрежени.

440
След кртака справка се оказа че има сума ти имплементации на wiki-та:
http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_wiki_software
Обаче кой всичките варианти е най-подходящ си нямам идея :)

441
Програмиране / ATmega8
« -: Август 09, 2007, 01:54:59 pm »
ATMEGA8 има във http://www.futurel.bg, мисля че пращат с куриер, ако  не обади се, мога да ти пратя по пощата.
@ziporo пак се обаждаш неподготвен, какво значи "Това е друг вид ЧИП" :)

442
Електроника / Модул захранване
« -: Август 09, 2007, 01:50:12 pm »
@ziporo имаш нужда да прочетеш един курс по основи на електрониката ;) Не ми се сърди , но ти липсват базови пониятия :) Ако ги нямаше другите "крайчета" схемата въобще не би заработила, защото елементите  остават висящи и няма как да се затовори ел. веригата за тях. Защо не четеш буква ра по електроника и не започнеш да правиш опиите, които Слави описал, мисля че по този начин ще ти се изяснят доста неща.

443
А не може ли да се подакара едно "wiki", така ще си направим нещо като технически речник, където всеки би могъл да пише статии?

444
Електроника / Модул захранване
« -: Август 09, 2007, 10:06:55 am »
Няма плюс на батерията, даже въобще няма батерия :) @ziporo, това което наричаш минус на батерията, е означение за GND (ground- земя, маса) -общия понтенциа за схемта. Обикновено всички напрежения се в схемат се задават спрямо него. Разбира се този символ може да бъде замене с една жица, която да мине през всички точки, но така схемта е по прегледна. Сега ако се върнем на анлогията с батерията (примерно 12V акумулатор) то тя се свързва на конектора J1,  като "+" отива на краче 2, а "-" отива на краче 1 (GND). Изходното напрежение се получава на конектора J2.

445
Електроника / Модул захранване
« -: Август 08, 2007, 04:11:45 pm »
Ето едно модулче захранване, което съм правил:
http://www.robotics-bg.com/upload/files/zahr1.pdf
Входното напрежение е от 5-40V, Изходното напрежение е в диапазона 1V-Vin и се задава с делителя R7/R6 по формулата Vout=Vref*(1+R6/R7), където Vref=1V. Принципно ако един резисторите се замени с потенциометър може да се регулира плавано изходното напрежение.
Стабилизатор е импулсен и постига високо кпд, максималния изходен ток е 2А. Модулчето е удобно да се  ползва, когато се налага да се получи по-ниско стабилизирано наппрежение от по-високо такова и предимството му е че не грее за разлика от линейните стабилизатори. Имам и останали свободни печатни платки за него, така че ако някой му върши работа ще му дам.

446
В общи линии на дребно цените винаги са солени :) Футурел наистина са добра фирма имат доста неща на склад, е не са много фирма от типа "Млад конструктор" в смисъл са че са ориентирани към професионална електроника, същото важи и за http://www.comet.bg -имат много неща на склад. Имат и електронен магазин и може да се пазарува on-line.

447
Общ форум / Питане за възможности
« -: Август 06, 2007, 04:37:48 pm »
@spp не сме се разбрали не става въпрос да се прави импулсно захранване което се захранва с 220V, далеч съм от тази мисъл. Имам предвид точно модулчета, те се захранват с ниско напрежение и по късно ще разкажа за тях. За захранване аз лично ползвам готов импулсен адаптер (12V/1.5A струва около 15лв) и след това с помощта на въпросните модулчета си стабилизирам на колкото ми трябва 5V, 3.3V и т.н.

448
Общ форум / Питане за възможности
« -: Август 06, 2007, 01:37:28 pm »
Идеята за адаптор не е лоша има доста готови на пазара, но е хубаво да бъде стабилизиран, защото много от по-евтините нямат стабилизация и примерно вместо 4.5V дават 7-8V без товар и трябва да се направи допълнителна стабилизация. Имам 1-2 тествани схеми на имулсни стабилизатори и довечера ще ги кача, те са подходящи за вторична стабилизация, входното напрежение е до 40V изходното се настройва, колкото е необходимо, макс. изх. ток е 2-3А. А иначе за начинаещи смятам че е най даобрия вариант са батерии. Плоска батерия 4.5V е класика, аз навремето с такива почнах и тогава не се намирах лесно :)

449
Литература / Първата крачка в Роботиката
« -: Август 06, 2007, 01:22:11 pm »
Поздравления за spp, за добрия буквар, който е започнал :) Смятам че е много полезен за начинаещите, а и не само за тях :)

450
Привет на всички :)
Боби, този панел от калкулатор има твърде малка мощност за да може да завърти моторчетата. Какви са му размерите?
Ето един малък пример какви са реалните мощности, които се получват. В  безоблачен ден слънцето дава 1000W/кв. м или 100mW/кв. см, при кпд на елементите от порядъка 10-12%, използваемата мощност пада 10mW/кв. см, твойта клетка сигурно е малка така че едва ли може да очакваваш повече от 30-40mW.  Номиналното напрежение, което дава 1 елемент е около 0.5V, така че за да се постигнат по-големи напрежения елементите се връзват последователно. За да оцениш твойта клетка направи следните експерименти. В слънчев ден, премери напрежението на празен ход, това ще те ориентира колко елемента имаш, след това  премери тока на късо, за да оцениш мощността, реалния ток, който може да консумираш е по-малък от тока на късо. Преди време имаше една варненска фирма, която внасяше от Русия слънчеви елементи и можеше да се намерят по магазините, но за съжелние вече престанаха.

Страници: 1 ... 28 29 [30] 31