Автор Тема: Фототранзистор  (Прочетена 30883 пъти)

Lubo91

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 42
    • Профил
Фототранзистор
« -: Май 04, 2008, 11:50:19 pm »
Как изглежда този фото транзистор и дали мога да го изкопая от някаква стара играчка, че неможах да намеря в младконструктор да си порачам.

Sasho

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 72
    • Профил
Фототранзистор
« Отговор #1 -: Май 05, 2008, 12:00:53 am »


Вече за модели и типова и как се връзват,незнам.Баща ми ми беше показал,но забравих.Затова ще трябва да питаш друг,но иначе фототранзистора изглежда така,а фотодиода(това е друга тема де,но.. :lol: )иначе е като светодиода само, че не свети а когато го осветиш през него преминава пуснатия ток.Действа като фототранзистора само че едното е с повече крачета.Според мен ще ти е по лесно с фотодиод,но ти решаваш. :-D
Александър Александров 14г.гр.Габрово
Skype:saschko95

Lubo91

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 42
    • Профил
Фототранзистор
« Отговор #2 -: Май 05, 2008, 10:52:24 am »
Значи вместо фото транзистор мога да излолсвам фотодиод   :clap:
Мн добра новина защото мисля че във тези пистолети от телевизионните игири които бяха мн популярни едно време имат такъв диод , но несам сигурен затова ще пробвам :)

Благодаря за информацията.

Sasho

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 72
    • Профил
Фототранзистор
« Отговор #3 -: Май 05, 2008, 06:12:48 pm »
Няма защо.Да в тези пистолети ги има.
Александър Александров 14г.гр.Габрово
Skype:saschko95

GeForce

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 3
    • Профил
    • http://www.constructor.bg/mk/
във връска със фотодиода
« Отговор #4 -: Май 27, 2008, 10:20:31 pm »
фотодиода от каде мога да го намера онлаин ако някои мозе да го намери да даде няколко линка плс  :roll:
на 15г. от град София

Lubo91

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 42
    • Профил
Фототранзистор
« Отговор #5 -: Май 28, 2008, 01:44:02 pm »
Неможах да намеря и аз из нета откаде можеш да си поръчаш, но поогледаи се из вас или питаи някои приятел ако има такъв пистолет от телевизионна игра, в него има. Аз в момента използвам такива и да ти кажа от това което сам прочел из форумите че фототранзисторите неработят на осветление в стая то фотодиодите поне при мен работят :)

GeForce

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 3
    • Профил
    • http://www.constructor.bg/mk/
Фототранзистор
« Отговор #6 -: Май 28, 2008, 10:08:53 pm »
да аз намерих от някаква стара фотоклетка тои пак става работи и на стаина светлина мисля че модела е на тесла но несам сигорен  :roll:
на 15г. от град София

Lubo91

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 42
    • Профил
Фототранзистор
« Отговор #7 -: Май 28, 2008, 10:23:29 pm »
Важното е да ти върши работа  :)

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
Фототранзистор
« Отговор #8 -: Май 29, 2008, 11:31:04 am »
@GeForce  виждам че си от София, в една друга тема бях писал откъде могат да се купят фототранзистори. Аз предпочитам да ги взимам от магазина на фирма Комет Електроникс, имат няколко модела на склад и най-важното има описание за тези фоттранзистори. Ще повторя пак информацията, надявам се за последно:
Фототранзисторите са на фирмата KingBright и ги има в 2 физически размера 3мм и 5мм. От своя страна всеки от размерите може да бъде в прозрачен и син корпус.
1.  5mm фототранзистор - L-53P3BT - син корпус 940 nm
2.  3mm фототранзистор L-932P3BT - син корпус, 940 nm
3.  3mm фототранзистор L-932P3BT - син корпус 940 nm
http://home.comet.bg/datasheets/Infrared%20LED/L932P.pdf

Максимума на чуствителността на тези фототранзистори е 940nm, т.е. те са предназначени за работа в инфрачервената област, но са чуствителни и във видимата и прозрачния корпус е по-удачен вариант за иползване при beam роботите според мен. Това е моята информация за фототранзисторите, ако някой знае откъде могат да се купят  други видове фототранзистори нека пиша, но е добре да се знае точния модел.
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.

BARRETT

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 1
    • Профил
Фототранзистор
« Отговор #9 -: Юли 13, 2009, 04:49:23 pm »
Значи , този ФОТО Транзистор мойе да се закупи по магазините за електроника ама завиаи вече какав тип ти треа , щото тоя който е на снимката е руски тип и е старо поколение кажи речи бегала работа е вече  ;)  ;)  ;)

hunter

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 638
    • Профил
Фототранзистор
« Отговор #10 -: Юли 13, 2009, 05:26:57 pm »
BARRETT радвам се че взимаш участие но моля за малко по-добри постове думи като (треа,мойе,бегала идр.) не стоят красиво на фона на форум по Роботика това се ползва на улицата тука нека сме цевилизовани знам че можеш :)
Цвятко Цветков/ Бургас

http://www.youtube.com/watch?v=I1y67hzRWQY&feature=related

klez

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 25
    • Профил
Фототранзистор
« Отговор #11 -: Октомври 11, 2010, 02:57:34 pm »
При част от фототранзисторите базата също не е изведена и те на практика пак са с 2 крачета, водят ги уж че са по-чувствителни от фотодиодите. Аз имам 1-2 вида у нас и светлината от лампата в стаята не им действа особено :)
Купувал съм ги от елимекс по 0.20лв бройката :)

snpdg

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 8
    • Профил
Фототранзистор
« Отговор #12 -: Октомври 17, 2010, 02:21:23 am »
Поправете ме ако бъркам, но нямаше ли нещо подобно в старите аналогови мишки :?:

klez

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 25
    • Профил
Фототранзистор
« Отговор #13 -: Октомври 17, 2010, 12:15:50 pm »
там има фотодвойка :) ИЧ диод + фотодиод или фототранзистор :)

snpdg

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 8
    • Профил
Фототранзистор
« Отговор #14 -: Октомври 17, 2010, 09:27:13 pm »
значи върши работа  8) има много стари и евтини мишки, и ако могат да се "рециклират" фотодиодите (фототранзисторите) от тях, ще си спестим голяма част от главоболията  ;)