Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.


Публикации - hornet

Страници: [1]
1
Литература / Роботино
« -: Септември 21, 2010, 07:51:16 pm »
Проекта го правя сам. Матлаб разширява доста възможностите на оригиналната Роботино среда благодарение на графичния интерфеис.  Операционната система е Юникс, а университета се намира в Лил, Франция - Polytech’Lille. В МИТ не знам дали имат това(вероятно им е прекалено елементарно :)  ).

2
Литература / Роботино
« -: Септември 19, 2010, 07:05:37 pm »
Здравейте! Искам да ви покажа един робот, с който в момента се занимавам – правя стаж. Казва се Роботино и се произвежда  от фирмата Фесто.
Вероятно някои от вас са чували за него. Представлява холономен мобилен робот с три колела всяко, от които е задвижвано от отделен мотор. Захранването е осигурено от два последователно свързани оловни акумулатора, 12В 4Ач всеки. Датчиците са няколко вида. По периферията има 9 инфрачервени сензора за засичане на препятствия и гумирана лента отчитаща допир. От долу, в предната част са поставени 2 фотосензора за следене на линия и 1 индуктивен (аналогов) сензор за засичане на метални обекти. Разполага също така с уеб камера. Единият от роботите в лабораторията има и жироскоп. Контролерът е снабден с 32 битов процесор, слот за памет 4ГБ с операционна система, два USB порта, LAN порт, графичен дисплей, няколко бутона за управление и разбира се безжичната комуникация – WLAN 802.11b/g. За допълнителни сензори са осигурени  още 8 цифрови и 8 аналогови вход/изходи.  С малко повече фантазия е възможно монтирането на почти всякакви периферни устроиства. Фирмата производител предлага хващач.
Програмното осигуряване е отново на фирмата Фесто – Robotino View. Базирано е на Матлаб Симулинк и съответно е много лесно и удобно за работа. Има и блокове за обработка на изображения и за търсене на линия. Съществува също така и симулинк библиотека за Роботино, която все още е в процес на разработка, но почти всички блокове вече са функциониращи (все пак върху това си правя стажа :D ).
На кратко това е робот разработен за образователни цели. За съжаление все още недостъпен за българските университети (поне аз не знам в България да има такъв). Да се надяваме, че някога ще го видим и тук.

3
Сложи си кондензатора за авторесет и ще се оправи :) . Аз бях със същия проблем.

4
Да. Със сериал може да се качи буутлоудър без проблем, само трябва да се направи този програматор - лесен е - само 3 резистора :zubi:. Използват се ICSP пиновете на платката. А колкото до ресета - има един хак, който отървава от досадното натискане на бутона. Недостатък на сериал е, че ако компютъра няма сериен порт, трябва да се снабдиш с преходник към USB, който не е много евтин. Иначе като за начало ардуино сериал е перфектно. Успех! :D

5
Брейй, тва много мощно  :-D . Май аз съм ударил на най-менте лампите  :zubi: . Както и да е. Мислех да го пусна в отделна тема, но тук стана въпрос - в конрад има едни панели, които се режат и може да се правят комбинации и да се получава различно напрежение и ток. Някой работил ли е с такъв, защото мисля да си поръчам - трябва ми по-високо напрежение за робота.

6
Ето и резултатите от измерването.
- на пряка слънчева светлина:
  ток на късо - 17mA ; напрежение на празен ход - 3,3V
- в помещение осветено от същата светлина(на сянка все едно)
  ток на късо - 2mA ; напрежение на празен ход - 2,7V
Ако се закрие с ръка на разстояние 10см нещата стават съответно - 0,2mA и 1,7V.
Стойностите са измерени с мултицет MY-64.
Иначе в Carrefour верно са по 2лв, но мисля да не опитвам повече с тях  :lol: .

7
Всъщност напоследък няма много слънчеви дни за да мога да го измеря на силно слънце  :zubi:  . Дано се оправи времето. А ако темата се повтаря - съжалявам.

8
Здравейте! Опитвам се да напиша тема от типа [Добиване на материали]. Моля, ако не удовлетворява условията, модераторите да сменят заглавието или да постъпят както намерят за добре.
Като всеки средно статистически българин, не разполагам с неограничени средства за хоби занимания. Затова се зарадвах когато разбрах за "евтините" соларни лампи появили се в големите вериги магазини за битови принадлежности. Бях убеден, че материалите няма да са с кой знае какво качество, но все пак - любопитство. Пък и имах една идея за робота ми. И така. Закупих въпросния артикул - соларна лампа, цена 5лв. За да бъда коректен към производителя нама да споменавам марката. Ще цитирам само част от описанието върху кутията:
-41см височина
-12,5см диаметър
-Ni-Mh батерия
-бяло светеща
-8 часа продължителност на светене без презареждане
Започваме разглобяването от тук(на тази снимка е премахната пластмасовата част покриваща светодиода). Лампата разполага с прекъсвач с две позиции. На снимката се вижда и яркия, бял светодиод. Капака се отделя след отвиването на 4 винта - първата придобивка :D. Вътре виждаме обаче и първото разочарование - обещаната Ni-Mh батерия се оказва Ni-Cd 600mAh. Хващате поялник или ако не държите на прецизността - резачки, и почвате. Силикона е навсякъде. В това няма нищо лошо - лесен за употреба и механично устойчив. Само се замислям при евентуално силно нагряване от слънцето...
 Когато всичко е отделено остава гола кутия със слънчевия панел. Трябва да се внимава при неговото отделяне, защото е стъклен , а и задната страна се драска много лесно. С леко огъване на пластмасовата кутия силикона се отлепва и панела изпада. Тук може да се ориентирате къде точно нанасят силикон за да може лесно да го отлепите. С този последен етап кутията е вече напълно "оглозгана". Панелът изглежда така(вижте 4-те снимки), размерите са 39х39х3мм. При тест на силна слънчева светлина и включен жълт светодиод измерих напрежение на клемите 5V  и ток от порядъка на 4-5mA - крайно незадоволително за нашите нужди.
На края да видим материалите, които получаваме срещу 5лв.
- акумулатор Ni-Cd 600mAh размер АА
- слънчев панел с почти нищожна мощност
- двупозиционен прекъсвач
- ярък, бял  светодиод
- пластинки за монтаж на батерия
- 7бр. проводници, по 5-6см всеки
- 4бр. винтчета
- чип управляващ зареждането на батерията от панела
Разбира се не трябва да забравяме черната пластмасова кутия, която ми изглежда много подходяща за корпус на line tracer примерно.
В заключение. Ако ви трябва захранване от слънчев панел за робота ви  - това не е начинът. Останалите части се намират във всеки магазин за електроника. Излиза, че най-полезното е кутията :D.  То май стана тема [НЕдобиване на части] :zubi: . Както и да е, дано съм помогнал и успех на всички със скрапа.

9
Здравейте! По ред причини не можах да пиша известно време, но не съм изоставил робота. И така, тесните ластичета осигуряващи сцепление на колелата бяха временно решение, защото падаха много лесно и след като не намерих плоски с подходящ размер реших да лепя по-големи. Започна се така, за малко бяхме по корем, готовото изделие и остатъците от ластиците. Различната дължина на остатъците се дължи на неравномерното опъване на двата ластика докато ги лепях. И ето ни отново на карака. Цвета не ме удовлетворява много, но... ще се преживее :). Ефектът от ластиците е, че като пуснах машинката на пода пред една кутия от обувки с 1 обувка вътре(верно дамска, но все пак...), я завлече и не се и замисли даже да пробуксува. Между другото - един интересен начин за увеличаване на диаметъра на колелата :D.
Едната работа отхвърлена, заех се с движението на главата. Мислех да сложа платката от сервото и да я лъжа че потенциометъра е в срено положение (по идея на Слави), но много ми харесваше лесния начин на управление на серво машинките - само със задаване на ъгъл. Затова прибегнах до малко по сложния вариант на изработка. Тук са изходните материали. Малко пробиване(на ръка за да е по-прецизно), силикон и - готов датчик за положение на главата 8). Предавателното число не е точно 1:1, защото нямах две еднакви колела, но мисля, че 36:38 зъба не е проблем. Ротацията е на 140 градуса т.е. ако приемем посока напред като репер, главата се върти на 70 градуса в ляво и в дясно. Със сегашния код, този сектор е разпределен на 5 отделни сектора, като засичането на препятствие във всеки от тях предизвиква различна реакция. И тук идва проблемът, който за сега ме отказва от иначе хитрата идея на nhadjinikolov за дигитален потенциометър - а именно - разстоянието на засичане е много променливо. Пояснявам веднага. За бяла и черна кутия варира от 20 до 40см, примерно. Ако предмета е от звукопоглъщаща материя - тапицирана табуретка, да кажем - засича го от 2 - 3см. Затова се ориентирам към добавяне на датчик от друг вид (ИЧ май ще е), който да "помага" на ултразвуковия. Лошото е, че днес ми натресоха още един проект и времето няма да стига. За сега се заемам с неприятната теоретична част на робота и хардуерът ще изостане, но със сигурност нещата няма да свършат до тук. Оставам отворен към всякакви идеи  и ви пожелавам весели празници и много безавариини километри с роботите :).

10
Благодаря, радвам се че ви харесва :). Датчика е за да засича обекти, да. Смятам той да е основното "сетиво". Ефекта Ларсен мисля, че е срещан от всеки, просто името не е известно. Ако се доближи микрофона много близо до колонките на компютъра, примерно, се получава неприятен звук с висока честота. Микрофонът улавя звук, който се усилва веднага и се предава на говорителя, той го излъчва отново в микрофона (защото са близо един до друг) и т.н. По този начин се получава експоненциално нарастване на интензитета. Това е много ярък пример на положителна обратна връзка. При този датчик ефектът е още по-благоприятен, защото резонансната честота (40kHz - в случая) зависи и от резонансната честота на излъчвателя и приемника - самонагажда се към тях. Недостатъкът е, че не може да се измерва разстояние. Схемата не е много сложна. Потенциометъра настройва разстоянието на което трябва да е обектът за да се задейства датчика. Когато се включи, таймерът остава в състояние логическо 1 за ивестно време(около секунда), което зависи от стойностите на резистора и кондензатора на входа му t=1,1RC . На края има светодиод за визуален контрол и ценеров диод на 5,1V за да се адаптира сигнала за процесора. Захранването - от 5 до 12 V работи със сигурност. Друго не съм опитвал :D. Добре е между + и - да има 1000uF за да не се задейства от самосебеси. В общи линии това е сензора. Останалата част е усилвател.  :)

11
Здравейте! Казвам се Георги, на 22 години съм и уча електротехника на френски в Технически Университет София. Във форума съм нов, но с малки конструкции се занимавам отдавна. Сериозно се замислих за робот, когато си сглобих ардуиното (благодарности на Симеон от Роботев). Решителна роля за започването на проекта изигра това "същество". И така, на 5 февруари, с подръчни материали, ножовка и силикон започнах платформата. За съжаление имах един куп зъбни колела - всичките различни и само един цял редуктор от играчка :( . Затова реших да го ползвам за задвижването на "главата". И тук ударих на камък. Редукторите скъпи, безконечници не намерих никъде... Реших, ще чакам и ще се оглеждам за подходяща играчка. В това време се оказа, че ще уча роботика през новия семестър и - готово, имам курсов проект. Нещата започнаха да стават спешни. Вече знаех за форума и веднага се обърнах към Слави (spp), на когото съм благодарен за бързата реакция. На 8 март вече имах две серво машинки на които, още същата снежна вечер в която ги взех, направих модификацията за безкрайно въртене. Робота вече плачеше за колела. Така и така имах изрезки от плексиглас, на следващия ден се сдобих с комплект боркорони и след намесата на ъглошлайфа се получи сравнително задоволителен резултат. Прибавих малко от най-добрия приятел на човека (силикона) и колелата заспаха. Оставаше една нощ до лекцията на която трябваше да обявим проекта пред преподавателя - а все още нямах движещ се робот.  LM 293 D зае мястото си върху разшрителната платка, всички връзки прилежно направени с малки буксички. Дойде моментът за захранването. Гнездото за 2хАА батерии пасна перфектно между двете серво машинки.Останах доволен, но и страшно уморен. Оставих програмирането и пускането за сутринта - голяма грешка. В бързината не бях съобразил, че 2,5 V няма да пуснат LM 293 :shock:. И така - в последнатата минута - още една батерия(запоява се, защото няма време за коректен монтаж), естествено силикон, един първобитен код за траектория триъгълник и :kef: върви. Бързо в една кутия и към ТУ. Нямах време и да го снимам в такъв вид - неглиже и оплетен с жици :) . В снега през цялото време се молех да не падна по гръб (върху робота). Последния проблем беше сцеплението на колелата. Решението се намираше в книжарницата на 1 блок . Проекта се прие  :clap: . Естествено, не можа да мине без допълнителни условия - трябва да се изготви модел на робота - нещо за което все още имам само бегла представа, но и до там ще стигна :).
Спешната работа свършена, реших да се позанимая малко с външния вид и най-вече надеждността. Много ме беше яд, че трябва да махна гнездото за 2хАА и да сложа за 3, защото не се събираше на старото място. Така че, вида от долу се влоши. Затова пък вече имах пълноценно захранване. Добавих по един прекъсвач на двата източника и един бутон за ардуиното - за всеки случай.
Ластиците от колелата падаха много лесно, в резултат - и до сега си седи с голи колела. Широките ластици с този размер се оказаха дефицитни (или аз не търся където трябва). И така, робота придоби сравнително добър вид и стабилни електрически връзки - бях готов да започна ултразвуковия датчик. Тук е моментът да спомена, че този датчик не мери разстояние, а използва ефекта Ларсен(микрофония). С тример може да се променя дистанцията за задействане.  Схемата намерих в една френска книжка за роботи. Та, вечерта в която взех сервото от Слави, бях оставил платката в един вече доста наситен разтвор на FeCl3, който за 3 часа я беше направил почти истинска. През почивните дни направих отворите и датчикът се премести от бредборда  върху новата си основа. Мисля , че стана сполучливо. Малко импровизация при закреването и роботчето вече има глава. В това състояние е и в момента.
 Кодът е елементарен - когато види препятствие завива на ляво и после продължава на право. Предстои да се присади единия от драйвърите от серво, които останха след модификацията, за да управлява редуктора на ултразвуковия датчик и естествено някакъв свестен код. За сега разходите са поносими за студентския ми джоб, а при дорбо развитие на проекта съм готов да му налея още "живот".
Надявам се не съм ви отегчил с прекалено дълъг пост :zubi: . За сега само снимки ще оставя, като заработи и "главата" обещавам видео.

Страници: [1]