Автор Тема: Армбот  (Прочетена 15119 пъти)

iliali16

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 10
    • Профил
Армбот
« -: Август 31, 2009, 03:46:22 am »
Здравйте аз съм студент и съм нов във вашия форум гледах разни работи и реших да се регистрирам. Тази година ми е последната в университета и реших за проекта ми да направя ръка която да наблудава с камера мойта ръка и да копира движенята с обработка на картината. Например аз движа мойта ръка върху бяла повърхност и бота ме наблудава с камера и анализира мойте движения и ги пренася върху армбота. Мислех ръката да може да се движи: наляво, дясно горе доло и да хваща и пуска. Обаче ме интересува какъв хардвер препоръчвате за направата на този бот и какво мислите. Аз си мислех за LEGO Mindstorms NXT 2.0 вие имате ли наблудения дали е добра идея. Мерси предварително!

hunter

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 638
    • Профил
Армбот
« Отговор #1 -: Август 31, 2009, 01:36:20 pm »
Здравей, това което си намислил поне според мен не е от простите неща за легото е добре така по-лесно ще конструираш ръката за да не си играеш ти да правиш понеже си е трудоемко. За да го осъществиш ще ти трябват много добри познания в информатиката незнам на какво ниво си но програмата (кода) който трябва да се напише май ще е сериозен за да можеш с камера да анализираш и копираш собствените ти движения.
Цвятко Цветков/ Бургас

http://www.youtube.com/watch?v=I1y67hzRWQY&feature=related

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Армбот
« Отговор #2 -: Август 31, 2009, 01:51:48 pm »
Здравей,
Общо взето се нахвърляш в дълбоки води, но не е чак толкова страшно за 4-то курсник :) Можеш да позлваш легото дотолкова, че да сглобиш ръката с него и да я управляваш.  Но няма как NXT-то да обработва видеото. Съветвам те да заложиш на една обикновенна усб камерка и давзимаш фреймове от нея. След това си обработваш изображението и съответно изкарваш по някакъв начин команди към NXT-то, за да движи ръката. А може да изкаравш командите чрез RS232 към твой контролер, който си управлява моторите на легото (аз лично бих реализирал този вариант).
От гледна точка на информатика и алгоритмика следенето на движение има доста тривиални решенеия, а пък и литература има купища. Може би малко по сложната част е свиването, но все ще измислиш нещо, ако не свиркай :) Остава да си избереш език - моето предложение (това, което и аз ползвам) е C# и.NET . Знам, че може да стане и на C++ и WinAPI, но не съм пускал камерка с С++ и не гарантирам.
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

iliali16

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 10
    • Профил
Армбот
« Отговор #3 -: Август 31, 2009, 04:29:54 pm »
Мерси момчета ще ви държа в течени на нещата защото този проект ще отнеме около 6-8 месеца. Мерси за помоща. А до езика още не съм решил но може би ще е C# но още не съм решил пък и езика не е проблем важна е концепцята. Мерси все пак!

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Армбот
« Отговор #4 -: Август 31, 2009, 06:20:15 pm »
Ами езика не е от значение, когато пишеш програма, която ще работи само "вътре в компютъра". Но вече щом става въпрос за комуникация по протове и визуален интерфейс езика започва да има значение. Не, че не можеш всичко да си напишеш на Асемблер, но струва ли си ????? Общо взето един такъв проект трябва да балансира между концепция и техническо изпълнение.
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

iliali16

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 10
    • Профил
Армбот
« Отговор #5 -: Август 31, 2009, 06:26:23 pm »
Разбирасе, че си прав, но имах предвид съвсем друго, че езика няма значение в смисал, какъв езика аз знам защотото ако трябва ще науча езика който разбирасе е най-подходящ това имах предвид под това, че няма значение кой език знам а просто ще науча този който е най-подходящ за изпълнението на робота. Благодаря, че взимате участие!

Vexorian

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 305
    • Профил
Армбот
« Отговор #6 -: Август 31, 2009, 06:58:40 pm »
От страна на хардуера, си заслужава със С и Асемблер да се програмира. Откъм страна на PC-то, много по-лесно се установява комуникация със C#. И със C/C++ става, но е много несигурно, и отнема доста код за да се инициализира. За Аселмблер да не говорим, въпреки, че наскоро започнаха да правят разни готови библиотеки с функций.
Колкото до робота, Lego е вариант заради конструктора. Лично на мен обаче, Mindstorms не ме устройват, защото са скъпи, а и май ги няма в България. По-лесно е да си направиш електрониката сам, с отделни компоненти и микроконтролери.(например PIC или AVR) За камерата, която ще ти наблюдава движенията, се изискват по-бързодействащи процесори. Тук дори и Mindstorm не стига. Ей наскоро DataMatrix47 пост-на един много интересен кит, с малки процесори, това по-става ама трябва да се разучи. Ето линк http://robotics-bg.com/forum/viewtopic.php?t=795 :) Успех :)
Викторио Семир Ел Хаким, София 20г.
Аналогова/Цифрова електроника, програмиране
I\'m watching your ass! :D

iliali16

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 10
    • Профил
Армбот
« Отговор #7 -: Август 31, 2009, 07:07:16 pm »
Аз съм студент в Малта тук имам на разположение Mindstorms NXT кит попринцип ментора ми каза, че е възможно да позлвам Mindstorm-а обаче дори и да е бавен това не е от най-голям значение все пак проекта е за това да се видят + и - позле всичко може да се направи при условие, че има време и желание много ефикасно. Идеята ми е следната http://www.youtube.com/watch?v=haylMIvjPDE попринцип и целта на проекта е образувателна, така че не търся ефикастност дори и да е малко бавно. Е разбирасе, че ако работи като на филмето е перфектно. Мерси на всички за участието.

IbT

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 156
    • Профил
Армбот
« Отговор #8 -: Септември 27, 2009, 11:17:36 pm »
А защо искаш с камера да следиш движението. Има специализирани сензори точно за тази цел, които определят положението си в пространството. Няма ли да е по-лесния вариант?

iliali16

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 10
    • Профил
Армбот
« Отговор #9 -: Септември 28, 2009, 12:37:43 am »
Разбирасе, че ще е много по лесно, но идеята разбирасе не е да е лесно а да е сложно защото когато някой иска да направи нещо в бъдеще и няма да може да ползва такива сензори ще може да гради върху моя труд. Другото е че все пак е за завършване и това е дипломна работа. Трето идеята е механизма да е възможно най-прост а да изпълнява възможно най-сложните действя. Ще е интересно от следващата седмица започвам да го строя ще ви пиша като има развитие.

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Армбот
« Отговор #10 -: Септември 28, 2009, 04:08:16 pm »
Ами за да можеш да следиш с камера ръката сложи на всяка става стикер или  елемент със силно отличаващ се цвят. След това е важно да знаеш разположението на робота спрямо камерата и не на последно място някакви стандартни позиции на робота, който да служат за сравняване.
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

iliali16

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 10
    • Профил
Армбот
« Отговор #11 -: Септември 28, 2009, 04:46:11 pm »
Мерси за предложението идеята е добра ще я имам предвид!

IbT

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 156
    • Профил
Армбот
« Отговор #12 -: Септември 29, 2009, 12:41:06 am »
Тогава може би ще искаш да хвърлиш едно око на тази библиотека - http://artoolkit.sourceforge.net/

iliali16

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 10
    • Профил
Армбот
« Отговор #13 -: Септември 29, 2009, 01:00:54 am »
Това е старо augmented reality го учих миналата година

burzakafast

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 6
    • Профил
Армбот
« Отговор #14 -: Септември 09, 2010, 09:17:44 pm »
нещо ново има ли по тази рака ... кажи моля те защото и аз си мисля да правя това след една година за проект