Автор Тема: Проблем с редуктор Tamya twin gearbox + платформа танк  (Прочетена 5162 пъти)

rado

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 2
    • Профил
Здравейте,
Взех си редуктора на Tamya - Twin motor gearbox и го сложих на предавка 203:1 .
За H-bridge ползвам L293D и навързах всичко по начина показан в тук. Не съм сложил кондензатори, но това немисля че е проблем.
След като сглобих всичко и написах една малка програма за двивение 3 сек напред, спиране и след това въртене за 3 сек на място (едната верига напред другата назад).
Всичко тръгна, обаче шасито се движи супер бавно и понякога моторчетата немогат да преодолеят пусковия момент и stall-ват.
Това се случва дори на макс. скорост - analogWrite(шим пин, 1.77*255). (Доколкото разбрах при аналоговите пинове се подава м/у 0 и 5 v и това предполагам че ще му пусне към 3v -- това последното не съм много сигурен че е точно така ).
Когато обаче опитам analogWrite(шим пин, 70) примерно моторчетата не тръгват.

като махна веригите всичко е ОК. данеби да не съм сглобил правилно редуктора или да съм опънал прекалено много веригите?

Ако някой има идей, предложения или каквито и да е съвети ... моля да сподели.


Захранването става с 9V 700мА-ов адаптер ръгнат в ардуиното.
Радослав Томов / София

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Проблем с редуктор Tamya twin gearbox + платформа танк
« Отговор #1 -: Август 26, 2010, 05:21:01 pm »
Свържи 8-мото краче на L293D към извода Vin на Ардуиното (т.е. входното напрежение - 9-12 Волта - колкото са ти в наличност) и сложи радиатор за охлаждане на L293D-то. Ако не се подобри те съветвам да сложиш по един драйвер на всеки един от моторите. И още - кондензаторите на самия мотор са задължителни!
Поздрави!
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

nmanchovski

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 44
    • Профил
Проблем с редуктор Tamya twin gearbox + платформа танк
« Отговор #2 -: Август 26, 2010, 10:57:06 pm »
И аз имах проблеми с моя редуктор. Първо не бях свързал захранването на H-Bridge-a както е описано в горния пост. После си мислех, че са ми проблем батериите - прекалено бързо им свършваве тока. После вързах 1А адаптер на 9V и тея моторчета така харчеха ток, че лампата на адаптера едвам миждукаше. Купих си нови моторчета от Роботев и всичко сега е на 6. Тея моторчета дето идват със редуктора са само до 3V (след толкова проблеми случайно видях в сайта), а аз през цялото време им давах повече от 7V.
Николай Манчовски, София