...Искам да попитам да ме посъветвате, за да не направя отново грешка в живота си. Въпросите са ми свързани с Техническият университет или филиала в Пловдив...
Георги, имаш право да си недоволен от качеството на българското образование. Със сигурност ще имаш забележки и в който и български университет да отидеш. Но има един лаф, който е много верен - Не е толкова важно какво си завършил- по-важното е какво си научил. А за да научиш нещата в нашия информационен век се иска на пъво време желание от твоя страна, което както си личи не липсва. Мога само да ти препоръчам следните неща:
-занимавай се самостоятелно
-набави си справочници за транзистори, операционни усилватели и за други схеми.Разглеждай им параметрите и си отговори на въпроса, защо те са важни. Запознай се с класификацията на транзисторите и интегралните схеми според предназначението им и на какви параметри трябва да се обръща внимание в зависимист от функциите.
-снабди се и с литература по схемотехника. Разгледай видовете схеми.
-направи си самостоятелно лаборатория. Можеш да почнеш със стабилизатор на напрежение. Ето ти едно примерно задание 5V/1A и 0-24V/1A регулируемо. След това можеш да сглобиш един функционален генератор - ще ти помогне при реализацията на бъдещите схеми.
-паралелно с това можеш да се захванеш и с микропроцесорната техника - отначало с мигалки на светодиоди, по-нататък и с по-сериозни неща. Винаги прави нещо, даже няколко неща едновременно.
-НИКОГА не копирай сляпо чужди готови схеми или програми. Мисли!
Даже и да използваш чужда идея, приложи я творчески към твоя конкретен проблем.
-В университета се запознай с твои състуденти съмишленици, обменяте си идеи. Помъчи се да влезеш да работиш в някоя лаборатория и да натрупаш опит. Университетът не е само училище- там ще се запознаеш с колеги, с които вероятно ще контактуваш цял живот.
-Пиши по форумите - все някой ще се намери да ти помогне, какъвто и проблем да имаш.
Иначе, ето ги страниците на ТУ София и Пловдив. Там можеш да се запознаеш с кандидатсването, с катедрите, даже и да видиш снимките на бъдещите ти преподаватели.
http://www.tu-plovdiv.bg/http://www.tu-sofia.bg/index.html Ако нещо не ти е ясно, можеш да се обадиш по телефоните в някоя от кацелариите. В университетите (поне в пловдивския със сигурност) има ден на отворените врати - можеш да отидеш, да ти обяснят колко е хубаво при тях и да разгледаш лабораториите. В първите две години ще те занимават с доста теоретични дисциплини , но няма да се отчайваш - от трети курс нагоре са само специални дисциплини.
И пак да повторя - Не е важно къде си учил, а какво си научил. Познавам много хора. Зная няколко човека със средно образование, на които шапка им свалям за техните знания, възможности и какво са направили, както и много такива с висше образование, но професионално неграмотни.
Успех Георги!