Автор Тема: Инфрачервен сензор (infrared)  (Прочетена 92594 пъти)

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Инфрачервен сензор (infrared)
« -: Август 02, 2007, 11:43:29 am »
Тъй като ултразвуковия сензор, не е подходящ за начинаещи сега ще разкажа как стоят нещата с инфраред снезора. И той се състои от 2 главни части - приемник и предавател. Приемника всъщност е TSOP1238 (може да си го набавите от тук.
Това е сензор за инфрачервена светлина с честота 38кHz, в него има вграден филтър на сигнала и усилвател, така че на изхода имаме само 0v и 5v. Когато сензора се задейства изхода му се променя от логическа 1 към логическа 0 и това лесно го отчитаме с микроконтролера. Ето и схемата на свързване
 
Ползваме кондензатора, за да пречиситим всички смущения в захранването на сензора. Идва ред и на излъчвателя, който представлява свето диод излъчващ инфрачервена светлина. Ето я схемата:
 

След като сензора отчита инфрачервена светлина с честота 38кHz трябва да пускаме и спираме диода с такава честота. Нея можем да я получим или чрез PWM модула на микропроконтролера ни или ако ползваме същата схема с 555 както и при ултразвуковия сензор и с тримера да настроим не 40kHz, ами 38кHz и изхода от 555 (3 - тото краче) да го свържем направо с базата на транзистора. Инфрачервения диод колкото по - голям е, толкова по голям обхват ще има нашия сензор. Аз лично ползвам 2 диода по 5мм успоредно свързани, като разполагам по един от всяка страна на сензора за да може да засечем  препядствието независимо от ъгъла му спрямо сензора. Резистора ограничава тока през диода за да не изгори, но ползваме 50% модулация, т.е. половината от периода на честота, с която включваме и изключваме, диода е включен, а другата половина е изключен. Това позволява да използваме резистор с малка стойност тъй като тока преминава за малко време, а и диода има време да истине. На моите сензори, както казаха ползвам по два дидоа успоредно, и дори не съм сложил резистор да пази диодите.
В общи линии това е основното, има още доста неща да се кажат, но те са от най - съществените, а и е по-добре и вие нещо да измислите, не само да ползвате смляна информация :)
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

kanadeca

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 32
    • Профил
Инфрачервен сензор (infrared)
« Отговор #1 -: Август 02, 2007, 12:24:31 pm »
Мерси, това ще го изпробвам  :lol:

  • Гост
Инфрачервен сензор (infrared)
« Отговор #2 -: Септември 12, 2007, 10:49:58 am »
Схемата на приемника същата ли остава ако вместо TSOP сложа RPM?

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Инфрачервен сензор (infrared)
« Отговор #3 -: Септември 12, 2007, 11:06:28 am »
Абсолютно същата.
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

INF1n1t

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 139
    • Профил
Инфрачервен сензор (infrared)
« Отговор #4 -: Септември 12, 2007, 12:31:21 pm »
Как си пресметнал, че кондензаторът е 10uF...просто си решил да го сложиш толкова или си сметнал по някаква формула. Предполагам е първото...
Иван Занев - град София

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Инфрачервен сензор (infrared)
« Отговор #5 -: Септември 12, 2007, 01:09:45 pm »
Ами кондензатора е за да обере смущенията в захранването. И най-ми допадна 10uF :)
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Инфрачервен сензор (infrared)
« Отговор #6 -: Септември 16, 2007, 07:36:09 pm »
Цитат на: "sparow"
Схемата на приемника същата ли остава ако вместо TSOP сложа RPM?


Намери даташит за РПМ-а. Като цяло щях да го качвам, но от тия зали.. :) Там крачетата са различни и ще трябва да коригираш схемата малко! Имах проект - също на компютъра, който чакам за донасяне! :)
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

DataMatrix

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 308
    • Профил
    • http://datamatrix-bg.net/
Инфрачервен сензор (infrared)
« Отговор #7 -: Септември 16, 2007, 07:59:01 pm »
Дата шийт за серията RPM71XX:
http://www.ortodoxism.ro/datasheets/rohm/rpm7100.pdf
Димитър Бояджиев, гр. София

Sasho

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 72
    • Профил
Инфрачервен сензор (infrared)
« Отговор #8 -: Март 25, 2008, 09:05:50 pm »
Може ли да ми кажеш горе-долу на какво разтояние сработва?Става въпрос за обект пред него,на колко разтояние ще го забележи.
Александър Александров 14г.гр.Габрово
Skype:saschko95

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Инфрачервен сензор (infrared)
« Отговор #9 -: Март 25, 2008, 09:11:55 pm »
Цитат на: "Sasho"
Може ли да ми кажеш горе-долу на какво разтояние сработва?Става въпрос за обект пред него,на колко разтояние ще го забележи.


Точно в момента се занимавам с това... Очаквай отговор до утре! :)
Поздрави!
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

  • Гост
Инфрачервен сензор (infrared)
« Отговор #10 -: Март 25, 2008, 09:21:34 pm »
вместо инфрачервен порт, можем ли да ползваме син зъб(bluetooth) в роботите?

Sasho

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 72
    • Профил
Инфрачервен сензор (infrared)
« Отговор #11 -: Март 25, 2008, 09:26:26 pm »
Ако го ползваш като датчик за приближаване на обект мисля че не,защото блутута по принцип е устройство с което можеш да комуникираш с нещо друго.Например слагаш си на компютъра блутут и в робота един и може да комуникираш с него тоест да го управляваш.

Мое мнение и не съм сигурен че така,но ако е за датчик за приближаваня на даден обект мисля че не може да се ползва.
Александър Александров 14г.гр.Габрово
Skype:saschko95

DataMatrix

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 308
    • Профил
    • http://datamatrix-bg.net/
Инфрачервен сензор (infrared)
« Отговор #12 -: Март 26, 2008, 01:11:22 am »
Тук IR се използва като датчик, на принципа на на отразяване на сигнала. Bluetooth не върши работа, тъй като не можеш да направиш насочен сигнал и после да провериш силата на отразеният сигнай, най малкото защото радио-вълните се разпространяват  в всички посоки и проникват през повечето материяли.
Димитър Бояджиев, гр. София

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
Инфрачервен сензор (infrared)
« Отговор #13 -: Май 10, 2008, 08:09:31 pm »
Днес открих една неприятна подробност по отношения на приемниците от  серията RPM71XX, оказа се че изхода не може да остане в ниско ниво продължително време независимо от това че на входа има модулиран сигнал. Погледанах в документацията и се оказа че наистина има ограничение за максималното време на входния импулс (800us.) Говорих с Sv_shady и той каза че при TSOP1238 от схемата горе няма такъв проблем и докато има сигнал на входа изхода е в ниско ниво. Аз мислех да ползвам RPM7140 за да направим система IR датчици за мобилния робот, но за да се работи с тях ще е необходим по сложен алгоритъм.
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.

galants

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 30
    • Профил
Инфрачервен сензор (infrared)
« Отговор #14 -: Февруари 01, 2009, 12:08:17 pm »
Как мога да разбера къде е грешката в схемата за генериране на честота 38 кHZ?
Ето я и схемата:

Разликата между тази схема и моита е в транзистора. На снимката е 2N2222 а аз използвам ВС547.
В. Николов, гр. София, 27 г.