Автор Тема: Как да запояваме добре.  (Прочетена 51605 пъти)

  • Гост
Как да запояваме добре.
« -: Юли 31, 2007, 09:19:56 am »
Първо ще ни трябват няколко неща

Виждате двата типа клещи ,тенол.Плюс това поялник и гъба.
Аз използвам гъбичка за миене на чинии.Евтини са и се намират на всякъде.

Ако имате стойка за поялника можете да си я поставите на мястото и.
Гъбичката се мокри хубаво на чешмата и след това се изтисква добре.Трябва да е влажна.В нея след,като поялника е загрял избърсваме много добре човката му(върхът му)Трябва да изглежда така:
.
В случая за да ви покажа ,как се прави аз запоявам на произволно място едно съпротивление.
Взимаме елемента и прегъваме с помоща на клещите с остри краища крачето под 90градуса така:

Като внимаваме на мястото на прегъване да се поличи хубава дъга.Няма нужда да се мъчим да направим ъгъл с остър ръб ,защото ще счупим крачето на елемента.
Ако платката ви е готова пристъпваме към запояването.Местото на платката трябва да е калайдисано и почистено и трябва да изглежда така

Поставяме елемента на мястото му и премерваме къде трябва да огънем другото му краче.Помагаме си пак с клещите.

spp

  • Global Moderator
  • *****
  • Публикации: 414
    • Профил
    • http://robotics.cnc-bg.net/
Как да запояваме добре.
« Отговор #1 -: Юли 31, 2007, 09:38:41 am »
Не се бях логнал.Съжалявам.Виждам,че не се отваря една от снимките.
Върхът на поялника когато запояваме винаги трябва да ни изглежда.
Слави Петков
София 49г

spp

  • Global Moderator
  • *****
  • Публикации: 414
    • Профил
    • http://robotics.cnc-bg.net/
Как да запояваме добре.
« Отговор #2 -: Юли 31, 2007, 10:14:05 am »
Добре продължаваме.
След като сме огънали и двете крачета на елемента го поставяме на мястото му.За да се задържи в положението,което ще го запояваме,след обръщането на платката към ниво писти леко отваряме крачетата му на вън.

Сега вече ще можем да го запоим.
Следващите операции ,които ще ви опиша стават за около 3 максимум 4 секунди.Не трябва да превишаваме това време,защото по-голямата част от полупроводниковите елементи ще се повредят от топлината.Можем да повредим и платката.При дълго запояване има опасност да разлепим пистата.Въобще ви съветвам малко да се поупражнявате за да добиете опит и да получите добри спойки.
Така поднасяме нагорещения връх на поялника,като го опираме едновременно в крачето на елемента и пистата на платката.Задържаме около 1-1,5секунда за да подгреем местото.Ето така

След това без да махаме поялника поднасяме тенола и го опираме с лек натиск точно в местото,където контактува човката на поялника с крачето на елемента и платката.Тенола (ако ни е добре загрял поялника)веднага се разтапя и образува капка.Ако сме опрели на правилното място върха на поялника и той е загрял пистата и крачето на елемента,образувалата се капка тенол бързо умива и запълва местото около крачето и крачето с тенол.Времето необходимо за това отново не трябва да е повече от 1-1,5секунди.

След това поялника с леко плъзгащо се движение по крачето на елемента в посока на горе махаме поялника от местото на спойката.
Тенола се охлажда в рамките на секунда е готов.Повърхността на спойката трябва да е гладка и лъскава.Това означава ,че сме направили добра спойка.

Ако спойката е матова и с лоша повърхност(на шупли вълни неправилна форма,само половината от пистата е с тенол а другата няма)Трябва, след като почакаме да се охлади платката и елемента 15-20 секунди са предостатъчни да я повторим.
Запояваме по същия начин всички крачета на елемента ни и пристъпваме към последната операция-тяхното отрязване.
За целта ще ползваме секачките.Поставяме ги така,че да орежем плътно крачето точно там ,където свършва тенола и върха на на спойката.

След тази операция запоеният ни елемент трябва да изглежда така
Страна спойки

И страна елемент
Слави Петков
София 49г

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Как да запояваме добре.
« Отговор #3 -: Юли 31, 2007, 11:47:27 am »
Страхотна тема! Наистина те поздравявам за невероятните теми за начинаещи! :) Честно казано, с тази тема и аз се научих да запоявам по-добре... По принцип когато монтажът е гъст (както при платката на сумобота ми), спойките се получават трудно... Поялника ми е стар ("Електроника"), и грее доста... Уж внимавам да не прегоря по невнимание тънките кабелчета, които свързват елементите ми, но в крайна сметка дяволът се крие в малките неща! Платката ми се получи с един голям сноп сини монтажни проводници от долната страна, а имам още 8 елемента (диодни мостове) да правя. :)

Благодаря!
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

  • Гост
Как да запояваме добре.
« Отговор #4 -: Юли 31, 2007, 11:59:15 am »
Благодаря ти Бориславе.Всъщност това ми беше идеята за буквара.Аз съм на принципа"Не ми давай хляб,научи ме как да го правя"

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Как да запояваме добре.
« Отговор #5 -: Юли 31, 2007, 12:12:28 pm »
Цитат на: "Anonymous"
Благодаря ти Бориславе.Всъщност това ми беше идеята за буквара.Аз съм на принципа"Не ми давай хляб,научи ме как да го правя".


Така е най-добре! :) До известна степен и аз съм на този принцип! С огромно нетърпение очаквам още статии (примерно за SMD-запояването)...
Поздрави!
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

zipopro

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 178
    • Профил
    • http://ziporpo.org/
Как да запояваме добре.
« Отговор #6 -: Юли 31, 2007, 12:21:54 pm »
А добре като го запоим това така, как ще сложим Проводниците (жичките :D ) ?
Лъчезар Петров Лечев - Стара Загора - 14 години


Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Как да запояваме добре.
« Отговор #7 -: Юли 31, 2007, 12:24:14 pm »
Цитат на: "zipopro"
А добре като го запоим това така, как ще сложим Проводниците (жичките :D ) ?


Задържаш поялника на току-що запоеното краче. С това се плави тенола. Вкарваш през това време кабелчето (със зачистен край - няколко милиметра), и махаш поялника. Задържаш секунда проводничето, и е готово! :)

Разбира се, ще оставя на spp да обясни подробно!
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

zipopro

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 178
    • Профил
    • http://ziporpo.org/
Как да запояваме добре.
« Отговор #8 -: Август 04, 2007, 10:50:07 am »
@spp като гледам си завършил някое училище или даже Гимназия за Електроника, щом знаеш толкова много! :D Дано до 3 години да имаме последователи! Дано има и Роботчета!
Лъчезар Петров Лечев - Стара Загора - 14 години


Dido_net

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 101
    • Профил
Как да запояваме добре.
« Отговор #9 -: Август 04, 2007, 07:02:18 pm »
Цитат на: "zipopro"
@spp като гледам си завършил някое училище или даже Гимназия за Електроника, щом знаеш толкова много! :D Дано до 3 години да имаме последователи! Дано има и Роботчета!
Е като гледам, то много зор не се иска за 2 спойки :)

Btw, трябва ли да е калайдисана човката на поялника, или не?  :roll:
Деян Димитров / гр. Хасково / 16г.

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Как да запояваме добре.
« Отговор #10 -: Август 04, 2007, 07:27:27 pm »
Цитат на: "Dido_net"
Btw, трябва ли да е калайдисана човката на поялника, или не?  :roll:


Принципно знам, че само ако е нова. :) Тогава трябва да се калайдиса и да стане сребриста.
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Как да запояваме добре.
« Отговор #11 -: Август 04, 2007, 07:29:18 pm »
Аз пък имам питане за колофона. За какво се ползва ? Аз до сега без колофон си запоявам, въпреки че имам в нас.
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

Dido_net

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 101
    • Профил
Как да запояваме добре.
« Отговор #12 -: Август 04, 2007, 08:00:54 pm »
Цитат на: "sv_shady"
Аз пък имам питане за колофона. За какво се ползва ? Аз до сега без колофон си запоявам, въпреки че имам в нас.
С него се окислява метала.. по-лесно се запоява, си чистиш човката в него ;)
Деян Димитров / гр. Хасково / 16г.

spp

  • Global Moderator
  • *****
  • Публикации: 414
    • Профил
    • http://robotics.cnc-bg.net/
Как да запояваме добре.
« Отговор #13 -: Август 04, 2007, 08:03:23 pm »
Колофона се ползва за почистване мястото на спойката .
В тенола има колофон.Затова ако запоявате с хубав тенол може и да не ви трябва.Но е хубаво да се ползва и по малко колофон.
Когато искате да ползвате съединителни кабелчета е най -добре краищата им да се калайдисат предварително.Взимате кабелчето.Оголвате го на половината от това ,което ви трябва.Слагате го върху парченце колофон и с чофката на загрятия поялник го нагрявате,както е в колофона.Махате кабелчето от колофона.На върха на поялника стапяте малко тенол(да се получи капка ) с тази капка пипате кабелчето.Ако кабелчето е многожилно(а такова трябва да ползваме) без да местите поялника ще видите как тенола ще пълзи сам бавно и ще калайдиса много хубаво оголения край.Казх ви да го оголите на половина,защото от температурата изолацията ще се дръпне малко назад.
След като изстине можете да го запоите на мястото му.
Слави Петков
София 49г

INF1n1t

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 139
    • Профил
Как да запояваме добре.
« Отговор #14 -: Септември 06, 2007, 11:50:48 pm »
Задължително е да послушате spp, защото не добре калайдисани кабели  могат лесно да се премахнат от платката и не винаги дават добър контакт. Ето за пример, днеска се мъчих цял ден да я направя тая първата схема от книжката (мигащ светодиод) - е успях, обаче реших (знам, знам...) да поразръчкам едно кабелче, и от това PIC-а замина. Не бях калайдисал добре кабелите (някои се крепяха на магия там). Ще трябва да ходя за нов.
Иван Занев - град София