Автор Тема: Помощ за избор  (Прочетена 14736 пъти)

Bluebear

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 101
    • Профил
Помощ за избор
« -: Септември 01, 2009, 09:19:58 pm »
Здравейте колеги !  :)  Надявам се да ми дадете съвет относно една моя поръчка от МК.Става въпрос за дрелка,проблемът ми е там,че при изработката на каквато и да била схема ми е много по - трудно да я правя на универсална платка.По - лесно ми е да начертая платка и да я разпробия след това.Дрелката е следната http://constructor.bg/shop/product_info.php?cPath=222_223&products_id=11887 искам да ви попитам някой от вас има ли опит с подобна и струва ли си да я копувам ?  :)
Георги Тодоров гр.Пазарджик skype: blubear_pz93 Човек не е победен докато не се признае за такъв !!!

ssi

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 41
    • Профил
Помощ за избор
« Отговор #1 -: Септември 02, 2009, 03:08:25 pm »
Не виждам какво и е специалното за печатни платки! Това си е обикновен минидрил. За печатни платки трябва да имаш стойка към дрелката, иначе няма да можеш да дупчиш под прав ъгъл и ще разкривиш дупките от другата страна на платката.
Светлин Иванов (гр.София) ,39г.

Bluebear

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 101
    • Профил
Помощ за избор
« Отговор #2 -: Септември 02, 2009, 09:42:47 pm »
Много неприятно.Разбрах,че в Конрад продават някакви ефтини стойки,но пък се разваляли бързо и сега въобще си нямам представа,какво трябва да се направи.Както и да е,обаче ще взема дрелката и ще видя да пробвам.Благодаря все пак  :)
Георги Тодоров гр.Пазарджик skype: blubear_pz93 Човек не е победен докато не се признае за такъв !!!

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Помощ за избор
« Отговор #3 -: Септември 02, 2009, 11:43:43 pm »
Няма нищо специално. Ползвал съм такава и без стойка, пак се получава. Трябва единствено да имаш точна ръка и някакъв водач. След няколко платки ще "набиеш" ръка! :)
Поздрави!
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

Bluebear

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 101
    • Профил
Помощ за избор
« Отговор #4 -: Септември 03, 2009, 09:19:50 pm »
Благодаря  :)  В най - скоро време ще се похваля с новата придобивка  :)
Георги Тодоров гр.Пазарджик skype: blubear_pz93 Човек не е победен докато не се признае за такъв !!!

tommyboy

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 416
    • Профил
Помощ за избор
« Отговор #5 -: Септември 03, 2009, 09:33:13 pm »
Аз имам такава дрелка, за 12В е ама не пробива добре с такова напрежение за това и пускам 24В  :twisted: , и си пробива супер, но проблема със стабилността остава при пробиване на отвори за интегрални схеми стига ти една дупка да кривне и всичко заминава по дяволите. Реших по-добре да си купя настолна бор машина от www.farnell.com мисля, че така се пишеше сайта, за 100 евро с траспорта ми струваше, супер е машината стабилна е 500-2500 оборота/мин, 0.5 - 13мм патронник, тя си беше най - евтината за сега работи имаше и  по - скъпи, но ако имаш пари от там е лесно да се здобиеш с такава машина :).

Bluebear

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 101
    • Профил
Помощ за избор
« Отговор #6 -: Септември 04, 2009, 11:54:47 am »
Ами за съжаление нямам толкова пари  :(  Както и да е разгледах предложените дрелки в сайта и http://bg.farnell.com/clarke-international/6550010/press-drill-5-speed/dp/1455481 тази ми се видя симпатична.Явно ще взимам онази от Млад Конструктор.  :)  [/url]
Георги Тодоров гр.Пазарджик skype: blubear_pz93 Човек не е победен докато не се признае за такъв !!!

bobo

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 23
    • Профил
Помощ за избор
« Отговор #7 -: Септември 04, 2009, 03:12:42 pm »
Здравей, вземи си тази: http://constructor.bg/shop/product_info.php?cPath=222_223&products_id=11077. Ползвам такава и съм доволен. Досега не съм имал проблеми с мощността. Е, по-скъпа е и няма захранване (аз я захранвам от едно компютърно захранване), но върши работа. За малки дупки ползвам фрезички от зъболекарски бормашинки - перфектни са. Другият вариант, както казва tommyboy, е настолна бормашина - в Практикер/Бриколаж/Баумакс има по 120-150 лв, но ако не е за интензивна работа - май не си струва.

Bluebear

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 101
    • Профил
Помощ за избор
« Отговор #8 -: Септември 04, 2009, 06:15:48 pm »
Здравей bobo  :)  Тази е наистина по - добра от първата,но захранването ми е проблем.Нямам компютърно такова и сигурно ще ми се наложи да потърся трансформатор.  :)  
Поздрави !
Георги Тодоров гр.Пазарджик skype: blubear_pz93 Човек не е победен докато не се признае за такъв !!!

tommyboy

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 416
    • Профил
Помощ за избор
« Отговор #9 -: Септември 04, 2009, 11:28:39 pm »
МнениеПуснато на: Пет Сеп 04, 2009 11:54 am    Заглавие:
Ами за съжаление нямам толкова пари Sad Както и да е разгледах предложените дрелки в сайта и http://bg.farnell.com/clarke-international/6550010/press-drill-5-speed/dp/1455481 тази ми се видя симпатична.Явно ще взимам онази от Млад Конструктор. Smile [/url]

Точно тая си взех аз, ще я видим колко време ще изтрае. Но за тая от МК има и стойка, бях виждал по магазините. Купи си тая от МК после ще си решиш дали ти върши работа аз моята я купих за 12 лв или нещо таково, но от друг магазин и беше по-евтина от магазина в МК.

Bluebear

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 101
    • Профил
Помощ за избор
« Отговор #10 -: Септември 05, 2009, 03:45:56 pm »
Относно стойката,четох и разбрах,че се продават такива стойки,по чуждо мнение "ментета", за 8 лева в магазина на Конрад.Онлайн магазин на въпросния Конрад,обаче не намерих и почвам да се озадачавам...май ще пробвам без стойка.Преди колко време си я взимал ?  :)
Поздрави  :)
Георги Тодоров гр.Пазарджик skype: blubear_pz93 Човек не е победен докато не се признае за такъв !!!

tommyboy

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 416
    • Профил
Помощ за избор
« Отговор #11 -: Септември 06, 2009, 11:49:52 am »
дам за стойката не се и съмнявам, че е ментак. Преди година мисля, но си спомням, че от МК беше по - скъпа.

Bluebear

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 101
    • Профил
Помощ за избор
« Отговор #12 -: Септември 06, 2009, 06:33:00 pm »
Ами да ти кажа щом се разбазиква няма смисъл да я взимам ще разчитам на ръката.То сега в МК има едва 4 модела дрелки коя от коя по зле.А още по - лошото е,че не продават и стойки и се чудя от къде ще копувам.
Георги Тодоров гр.Пазарджик skype: blubear_pz93 Човек не е победен докато не се признае за такъв !!!

tommyboy

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 416
    • Профил
Помощ за избор
« Отговор #13 -: Септември 06, 2009, 09:00:59 pm »
Ми да ти кажа аз съм виждал стойките в магазини за електроника , трябва да разпиташ като ходиш.

Bluebear

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 101
    • Профил
Помощ за избор
« Отговор #14 -: Септември 06, 2009, 10:10:38 pm »
Питал съм на малкото места из Пазардик,където има магазини от този тип и никъде няма,наскоро открих един нов магазин трябва да мина да видя и там пък дано има. :) А какви обороти са подходящи за пробиването на печатна платка,защото в училище ползваме едни големи,които са с ниски обороти ?
Поздрави  :)
Георги Тодоров гр.Пазарджик skype: blubear_pz93 Човек не е победен докато не се признае за такъв !!!