Автор Тема: двигател от флопи  (Прочетена 17345 пъти)

Dido_net

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 101
    • Профил
двигател от флопи
« -: Юли 30, 2007, 03:07:29 pm »
Здравейте, как мога да накарам двигател от флопи  да работи, без контролера му?  :roll:
Деян Димитров / гр. Хасково / 16г.

mohaha

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 233
    • Профил
двигател от флопи
« Отговор #1 -: Юли 30, 2007, 03:14:32 pm »
до колкото знам неможе той с три кабела ли е и ако е така няма да успееш ако не си намериш др. контролер така е и за моторче от HDD за CD/DVD не съм запознат но може би и там е така
Страхил, 18 год. гр. Монтана

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
двигател от флопи
« Отговор #2 -: Юли 30, 2007, 03:15:59 pm »
Ами кажи с колко извода е, за да разберем какъв стъпков мотор е и от там начина му на управление. Предполагам, че е с 6извода и аз на скоро се занимавах с един мотор от флопи :)
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

c82

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 28
    • Профил
двигател от флопи
« Отговор #3 -: Ноември 19, 2007, 11:54:21 pm »
моторите от флопита, си-ди-та и хардове са трифазни! доста сложничко е и доста сметки докато се направи конролер защото имат по 3 датчика на хол за всяка фаза и според тях контролера има обратна връзка какво става със ротора(магнита). аз преди време правих контролер но без обратна връзка - развъртах един мотор от старите флопита 5,25  дето бяха до 2000 оборота - проблема без обратната връзка е че като магнтното поле което завърта ротора (магнита) го изпревари ротора просто спира и започва само да звънти :)  иначе може да се каже че това е "вечен мотор"
Даниел Василев - Гр. София

tommyboy

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 416
    • Профил
двигател от флопи
« Отговор #4 -: Ноември 20, 2007, 11:01:00 am »
мда братле и аз имах същитят проблем със звъненето

DataMatrix

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 308
    • Профил
    • http://datamatrix-bg.net/
двигател от флопи
« Отговор #5 -: Ноември 20, 2007, 11:35:23 am »
Цитат на: "tommyboy"
мда братле и аз имах същитят проблем със звъненето
И аз, трябва много внимателно да се разбърта отначало.
Димитър Бояджиев, гр. София

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
двигател от флопи
« Отговор #6 -: Ноември 20, 2007, 06:42:59 pm »
Въртят ми се два мотора от Хард-дискове... Мисля да направя една проба скоро. :) Двигателите са четириизводни. И изглеждат много симпатично. Успея ли да ги подкарам, мисля да ги приспособя за мобилна платформа... :)
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

elektronchika

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 28
    • Профил
двигател от флопи
« Отговор #7 -: Ноември 20, 2007, 07:03:20 pm »
на мен ми попадна един такъв мотор, стабилен е, 70(мм) му е диаметъра. странното е че не бях виждал подобен стъпков мотор. стъпката му е 90 градуса. има една намотка 8 ома със среден извод, а другите 3 извода са вързани към електрониката която се вижда на снимката. казаха ми че е от мотор на стар български харддиск, но дали е така? на някого да му е попадал такъв мотор

съжалявам че отклонявам малко темата.
Лазар Червенков - град Варна

c82

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 28
    • Профил
двигател от флопи
« Отговор #8 -: Ноември 20, 2007, 08:01:53 pm »
... нали ви казах че тези мотори са трифазни нямат нищо общо със стъпковите разучете как работи един трифазен асинхронен двигател.в хардовете,  флопитата, и сидитата са вързани по схема звезда. който не знае как стават нещата с трифазния ток - фазите се застъпват с една-трета имам книжка за аснинхронни двигатели но няма как да я сканирам да пусна снимка там двигателите са с ротор на късо и не се нуждаят от датчиците на хол в нашия случай не сме с намотка на късо в ротора ами с постоянен магнит - като магнитното поле създадено от 3-те фази започне да се върти - то кара магнита(ротора) да го преследва датчиците на хол по един за всяка фаза дават обратна връзка на контролера в коя позиция е магнита(ротора)  в случая на опитите без датчиците магнитното поле в един момент просто изпреварва магнита (ротора) и той спира и започва звънтенето именно за това са тия датчици да докладват ако магнитното поле започне да изпреварва  магнита(ротора) да се забави докато се синхронизират.
ако има някой дето си мисли че ще оправлява такъв мотор с драйвер за стъпков мотор - жестоко се лъже  :)
Даниел Василев - Гр. София

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
двигател от флопи
« Отговор #9 -: Ноември 20, 2007, 11:29:33 pm »
Момчета слушайте Даниел, това наистина са трифазни BLDC (brushless DC ) двигатели и изискват по сложно управление. Из нета имаше схеми за управление направени с MCU. Доколкото съм чел обратната връзка освен с датчици на хол, може да се вземе и от самите работни намотки, но как точно става, не ми е много ясно,
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.

chwor

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 53
    • Профил
двигател от флопи
« Отговор #10 -: Ноември 23, 2007, 11:24:40 am »
Контролер за управление на безколекторен двигател без датчици на Хол, за наземни платформи не е удачен вариант, т.к има по-малък начален въртящ момент от този с използвани датчици.
Следователно под въпрос е възможността му да преодолее съпротивлението на редукторите и гумите спрямо повърхността, по която се движи.
Би могъл да се използва с някакъв съединител, но цялата конструкция се усложнява.