Автор Тема: Моята идея за робот !!!  (Прочетена 86287 пъти)

Georgi

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 134
    • Профил
Моята идея за робот !!!
« -: Юли 29, 2009, 05:29:39 pm »
Това е моята идея :   http://www.youtube.com/watch?v=L9L6k4tSIYE
Монтана / Георги 18г.

hunter

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 638
    • Профил
Моята идея за робот !!!
« Отговор #1 -: Юли 29, 2009, 05:41:44 pm »
Много добра идея, клипа ти ли го прави? По-ефекно ще е ако не се отваря само еиния пръст а двата едновремено тоеа може да се постигне като на всеки пръст има зъбна предавка двете са допрени и само едната се върти от мотора така се отварят и затварят едновремено. Управлението ти как ще става посредством компютър с подобна програма показана на клипа или по друг начин?
Цвятко Цветков/ Бургас

http://www.youtube.com/watch?v=I1y67hzRWQY&feature=related

Georgi

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 134
    • Профил
Моята идея за робот !!!
« Отговор #2 -: Юли 29, 2009, 08:01:56 pm »
ам идеята за щипките е добра. А за задвижването на клипа сам го направил с мотори , но в деиствителност ще се движи с серво , посредством сензор за следене на линия ( А по нататък може да го направя с програма или с комютър ) . А й ще трябва да сложа някаква тежест , най отзад зада несе обърне. А и ако имате идей как да направя щипките да се вдигат и спускат нагоре и надолу (за пренасяне на предмета ) .

А и да клипа аз сам го правил извинявам се за гадното приближаване но го видях чак когато го качих в твоятатуба :)
Монтана / Георги 18г.

hunter

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 638
    • Профил
Моята идея за робот !!!
« Отговор #3 -: Юли 29, 2009, 08:15:16 pm »
Клипът е добре не е гаден една от идеите за щипките която се сещам е да е с рамо което да се вдига на горе същевремено с това китката да слиза надоло така ако предмета е съд с течност да не се разлее.А за тежеста не е нужно много просто там расположи батериите и електрониката както и моторите за задвижване отпред ще е балансиращо средно колело надявам се няма да дигаш 10кг. така че това би ти свършило работа:)
Цвятко Цветков/ Бургас

http://www.youtube.com/watch?v=I1y67hzRWQY&feature=related

nunep

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 76
    • Профил
Моята идея за робот !!!
« Отговор #4 -: Юли 29, 2009, 09:43:08 pm »
:) готино роботче. дано скоро има и клип с камера (демек на живо). забележката ми е или пък просто съвет - по-добре движещите колела да са отпред да поемат тежеста на робота и на товара който ще се пренася. за щипката вероятно 2 сервота ще ти трябват - отваряне-затваряне и вдигане-спускане. HUNTER  дава интересна идея щипката да е хоризонтална при вдигане и спускане. ако ти трябват идеи казваи - ще чертаем. и без това безработица :p

hunter

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 638
    • Профил
Моята идея за робот !!!
« Отговор #5 -: Юли 29, 2009, 10:00:43 pm »
За предното задвижване сетуацията е спорна макар и отзад двигателите според мен ще си вършат добре работата и с товара който ще носи робота идеята е да не се добавят излишни тежести отзад а да се използва естествените му съставки платки батерий задвижващ механизъм, все пак отпред с товар наистина ще натежее като предвидим и сервотата на китката рамото и щипките както е казано капка по капка вир става :)
Цвятко Цветков/ Бургас

http://www.youtube.com/watch?v=I1y67hzRWQY&feature=related

Georgi

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 134
    • Профил
Моята идея за робот !!!
« Отговор #6 -: Юли 29, 2009, 11:02:11 pm »
значи за идей давайте насреща сам и ще обмисляме заедно , Hunter неможах да схвана идеята ти , рамо демек нещо в вид на ръка или , и аз мислех това но ще ми излезе много скъпо с тези сервота затова се чудех ако има по лесен начин , ако не ще сабирам пък някой ден Евала ще стана хубав робот ;)  nunep може да дадеж някое чертежче ще обмисляме и да се надявам , като ми дойдат сервотата от спп да започна здрава работа по робота и да искарам някое клипче ;) Отворен сам за идей .

--------------------------------------------------------------------------------
 А аз чакам да дойдат сервотата от спп зада видя горе долу колко ще е голямо и да измеря , да направя чертежи (защото мисля да е от плексиглас) и да давам да ги режат и прават :)
--------------------------------------------------------------------------------------------
Монтана / Георги 18г.

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Моята идея за робот !!!
« Отговор #7 -: Юли 30, 2009, 09:19:11 am »
Изглежда добре. :) Ако използваш 3 килограмовите сервомотори за хващача, ще се получи много добре. Едва ли ще вдигаш нещо тежко, но за дребни предмети става.
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

hunter

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 638
    • Профил
Моята идея за робот !!!
« Отговор #8 -: Юли 30, 2009, 05:02:27 pm »
На spp сервотата са 3кг. ако ще взимаш от него добри са, идеята ми е за ръка правилно си разбрал но да е само до лакътя смятъм че за сега не е нужно да е като цяла ръка въпраки че ако е цяла възможностите му ще са по-големи защото ще имаш повече подвижни точки но след като бюджета за робота е ограничен на този етап даваи с по простото а по-нататък не е проблем да се подобрява:)
Цвятко Цветков/ Бургас

http://www.youtube.com/watch?v=I1y67hzRWQY&feature=related

stapy

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 25
    • Профил
Моята идея за робот !!!
« Отговор #9 -: Юли 30, 2009, 07:39:26 pm »
Не, 3 кг е тежестта, която сервото може да повдигне, закачена(тежестта) на рамо дълго 1 см :).А самите сервота бяха някъде към 40-50 грама май, не си спомням
Станислав Пешев 14г BEAM is my DREAM :D

hunter

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 638
    • Профил
Моята идея за робот !!!
« Отговор #10 -: Юли 30, 2009, 08:46:22 pm »
Докато чакаш защо не си подготвиш принципна схема :) Какви сензори ще ползвааш за навигация и ще има ли сензори мислил ли си.
Цвятко Цветков/ Бургас

http://www.youtube.com/watch?v=I1y67hzRWQY&feature=related

Georgi

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 134
    • Профил
Моята идея за робот !!!
« Отговор #11 -: Юли 30, 2009, 08:57:49 pm »
значи за начало ще го напрва с сензори за следене на линия , а по натам ще вида може да го направа с програма (Моля чети мненията )
Монтана / Георги 18г.

hunter

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 638
    • Профил
Моята идея за робот !!!
« Отговор #12 -: Юли 30, 2009, 09:05:51 pm »
Това съм го чел преди ден два а аз не се сещам снощи какво вечерях ха ха идеята ми беше да разкриеш по-подробна информация за намеренията си защото просто със сензор за линия какво ще обикаля по маршрут с линия и ще хваща каквото му се изпречи( нелогично ) имено за това исках да ти видя мисълта но ти се хвана за буквалното а не четеш междуредовете :) ще се радвам да ти видя идеята защото това с тези сензори ми се вижда малко постно и недостатъчно макар и като за начало.
Цвятко Цветков/ Бургас

http://www.youtube.com/watch?v=I1y67hzRWQY&feature=related

hunter

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 638
    • Профил
Моята идея за робот !!!
« Отговор #13 -: Юли 30, 2009, 09:32:44 pm »
Няма нищо няма за какво да се извиняваш не си ме засегнал :) много добре си го решил аз лично бих посъветвъл всеки да си отвори своя тема за робота които желае да направи така ще е по подредено и там ще си пише въпросите свързани с това а иначе се получава хаотивно разпиляване на въпроси из целия форум :) Нали за това сме тук да си даваме акъл и да си помагаме питай каквото те интересува аз лично каквото мога и каквото знам ще ти кажа помисли за сензори които да са на щипките примерно при попадане на предмет между тях те автоматично да се затварят това би могло да се постигне със сензора за следене на линия поставен в началото на щипките. Това е с цел да може предмета да е достигнал връхна точка смисъл понеже този датчик сработва на мелиметри предмета ще е добре застанъл между тях. Идеята е те да не почнат да се затварят по отрано и да не може да го захване или да се изплъзне, разбира се и това си има недостатък ако предмета е химикал например а щипките ти са като на клипът няма как да го захване ако той не е на върхът им. Освен ако те не се разминават но това би било грозно затова по-добрия вариянт е да има сензори и на върха на щипките за по-малки предмети също тъка трябва да се помисли и за евентуални сензори като изключватели когато щипките са захванали предмета да се изключат сервотата нещо което да определи че предмета е прехванат вече стабилно проблемите и въпросите около една тъкава ръка са много и искат добро обмисляне и много експерементиране защото едва ли от първия път и едва ли с първия макет ще е супер споучливо но трябва да си упорит и много зарибен и ще стане :)
Цвятко Цветков/ Бургас

http://www.youtube.com/watch?v=I1y67hzRWQY&feature=related

Georgi

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 134
    • Профил
Моята идея за робот !!!
« Отговор #14 -: Юли 30, 2009, 10:05:10 pm »
за зарибеноста е много но сам на вие с сензорите (демек незнам нищо) само знам за тези за следене на линия и затова .... ако имаш някакви идей предложи
Монтана / Георги 18г.