Автор Тема: Проект за Line Tracker с Arduino Uno и 6 сензора  (Прочетена 7646 пъти)

ipetkov1991

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 1
    • Профил
Проект за Line Tracker с Arduino Uno и 6 сензора
« -: Октомври 23, 2012, 06:10:47 pm »
Привет на всички във форума. Нов съм и сега се захващам с роботиката. Купих си нужните материали за създаването на Line Tracker

Имам въпрос относно свързването на сензорите. Това е начина по който избрах да бъдат подредени,
Но не знам как да ги свържа. Ако може някой да ми даде схема на свързване. Сензорите са QRD1114. Мерси предварително!

lionheart

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 12
    • Профил
Проект за Line Tracker с Arduino Uno и 6 сензора
« Отговор #1 -: Октомври 29, 2012, 08:05:22 pm »
Здравей.За това което питаш не мога да ти помогна, но щом си нов ти препоръчвам книгата Robot Building for Beginners Robert Cook.

vankuvar

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 24
    • Профил
Проект за Line Tracker с Arduino Uno и 6 сензора
« Отговор #2 -: Октомври 31, 2012, 05:47:24 pm »
Иска ми се да ти помогна но точно с това несам се занимавал 8)
Иван Георгиев 16г.
Седим и мислим седим и мислим и по едно време гледам че само седим.

mivr

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 118
    • Профил
Проект за Line Tracker с Arduino Uno и 6 сензора
« Отговор #3 -: Ноември 01, 2012, 07:08:30 am »
За начало сензорите трява да са завъртяни на 90 градуса понеже те реално отчитат повърхност която мога да опиша като правоъгълник които е издължен от тясната страна на сензора.

С други думи сензорите ще се активират от линия която не е под тях а малко в страни от тях, това не е добре понеже не знаеш кои сензор на какво разстояние отчита от себе си и води до нестабилност на отчитането.Затова ги завърти на 90 градуса и ще отчитат точно когато линията е под тях.

Относно схемата ако искаш сензорите да работят на 2-3мм от повърхността:

светодиодът се свързва през 1К ом към земя
фото транзистора му се поставя пулл уп към 5В със стоиност 10К ом както е на схемата



Както е показано на схемата само махаш резистора от + на светодиодът и го слагаш към маса.Разбира се и сменяш стоиността.

П.П.
С показаните на схемата стоиности ще работи на около 4-6мм.
Михаил Врачaнски 19год. В ТУ-София Автоматика

Skype: mivrmmm

email: [email protected]