Автор Тема: Платки...  (Прочетена 20025 пъти)

mohaha

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 233
    • Профил
Платки...
« -: Юли 30, 2007, 01:20:22 am »
Виждал съм едни платки на който има дупки на равномерно разтояние и около дубките е калайдисано за да можеш да ги свързваш и да си правиш ти някой знае ли от къде се намират и как се казват?
Страхил, 18 год. гр. Монтана

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Re: Платки...
« Отговор #1 -: Юли 30, 2007, 07:57:14 am »
Цитат на: "mohaha"
Виждал съм едни платки на който има дупки на равномерно разтояние и около дубките е калайдисано за да можеш да ги свързваш и да си правиш ти някой знае ли от къде се намират и как се казват?


Момент да видя дали съм разбрал... Искаш да кажеш, че има платки с медни писти по тях? Ако е това, ще ти кажа как се правят. :)
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

mohaha

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 233
    • Профил
Платки...
« Отговор #2 -: Юли 30, 2007, 09:05:20 am »
не просто платка с мн дупки без писти пистите с ги правиш ти с поялник и тинол  :)
ПП. сещам се за едни неща дето запояваш тех и мушкат на тех чипчето или инт. схема ама  нз как се казват и с колко дупки ще ми трябват за L293D?
Страхил, 18 год. гр. Монтана

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Платки...
« Отговор #3 -: Юли 30, 2007, 09:13:12 am »
Цитат на: "mohaha"
не просто платка с мн дупки без писти пистите с ги правиш ти с поялник и тинол  :)
ПП. сещам се за едни неща дето запояваш тех и мушкат на тех чипчето или инт. схема ама  нз как се казват и с колко дубки ще ми трябват за L293D?


Значи, платката се нарича монтажна. Аз я предпочитам пред останалите, въпреки, че е малко трудоемко да се запояват кабелчетата... Но ще се справиш с това. Това за което говориш е PIN-куплунг. L293D изисква 16 PIN-ов куплунг, защото има 16 крачета. Винаги, когато запояваш интегрална схема трябва да имаш такъв куплунг за нея, защото иначе рискуваш да я прегрееш, ако задържиш поялника повече.
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

spp

  • Global Moderator
  • *****
  • Публикации: 414
    • Профил
    • http://robotics.cnc-bg.net/
Платки...
« Отговор #4 -: Юли 30, 2007, 09:17:35 am »
Ти говориш за универсална платка.Ето ти една снимка(не е много на фокус,но снощи вече бях уморен,когато я правих)
http://www.bgalbum.com/displayimage.php?album=10454&pos=7
Такива платки се продават в специализираните магазини.Ако си от София мога да ти кажа ,къде има такъв.Цената и беше около 4.50 лева.
Слави Петков
София 49г

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Платки...
« Отговор #5 -: Юли 30, 2007, 03:13:38 pm »
Експерименталните платки са полезни, но нещото което на мен ми се струва най полезно и го ползвам винаги като разработвам нещо е това И ето как примерно изглежда когато се нареди някаква схема на него. Удобно е защото отпада запояването и промените в схемат стват много лесно, само махаш стария и слагаш новия елемент.
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

mohaha

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 233
    • Профил
Платки...
« Отговор #6 -: Юли 30, 2007, 03:17:07 pm »
немога да разбера къде са "пистите" ?
 :roll:
тоест как ще минава през елементите за да работи?
Страхил, 18 год. гр. Монтана

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Платки...
« Отговор #7 -: Юли 30, 2007, 04:08:23 pm »
Ами дупките са свързани по следния начин.
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

jooorooo

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 15
    • Профил
Платки...
« Отговор #8 -: Юли 30, 2007, 09:37:33 pm »
Цитат на: "sv_shady"
Ами дупките са свързани по следния начин.


а я кажи от куде да се сдобиеме с това нещо? че ми писна запоявай-отпоявай  :oops:

10х

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Платки...
« Отговор #9 -: Юли 30, 2007, 10:05:22 pm »
Ами аз намерих такава в София в Електронинвест, голямата платка, която има две плочки като тази, която е на последната картинка е 30лв.. Казаха ми че имало в конрад, но там не намерих. Ако няма в града ти ще ти пратя :)
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

jooorooo

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 15
    • Профил
Платки...
« Отговор #10 -: Юли 30, 2007, 11:16:00 pm »
Цитат на: "sv_shady"
Ами аз намерих такава в София в Електронинвест, голямата платка, която има две плочки като тази, която е на последната картинка е 30лв.. Казаха ми че имало в конрад, но там не намерих. Ако няма в града ти ще ти пратя :)


къде точно се намира Електронинвест, не го знам... че ми е най-близо този в Младост 30-ти блок в бившия кореком, ако го знаеш и там ходя най-често.

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Платки...
« Отговор #11 -: Юли 30, 2007, 11:21:14 pm »
Къде в Младост ? Аз съм от Младост 3, а не го знам. Като гледам май сме се съседи, може да се видим и да те заведа до електронивест :)
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

jooorooo

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 15
    • Профил
Платки...
« Отговор #12 -: Юли 30, 2007, 11:26:56 pm »
Цитат на: "sv_shady"
Къде в Младост ? Аз съм от Младост 3, а не го знам. Като гледам май сме се съседи, може да се видим и да те заведа до електронивест :)


аз от Дружба-2 :-).. значи в Младост (окръжна болница) Дългият блок до кръговото на 4-ти километър, едно време имаше кореком в него на приземния етаж, сега разни магазини, заведения, та в Д вход има магазин за компоненти и тн. и цените са доста прилични, забелязах, че са досто под тези на Поп Богомил.

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Платки...
« Отговор #13 -: Юли 31, 2007, 02:17:13 pm »
Ами те на Поп Богомил са надути яко, а и лелките там са много неучтиви :P
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

spp

  • Global Moderator
  • *****
  • Публикации: 414
    • Профил
    • http://robotics.cnc-bg.net/
Платки...
« Отговор #14 -: Юли 31, 2007, 02:35:00 pm »
Разходете се до 7ми километър.В бившата сграда на З.И.Т.Има една фирма.Futurel.Цените са много добри.Продават и на дребно.Имат каталози и можете да си поръчате нещата,които нямат.Хората са много любезни.Аз вече си взимам нещата от тях.
Слави Петков
София 49г