Автор Тема: Робо-мишка... буквално  (Прочетена 22785 пъти)

Lachezar

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Робо-мишка... буквално
« Отговор #15 -: Юни 25, 2009, 09:43:11 am »
Цитат на: "kristiman"
мозъка на мухата също следва някакви определени неща,като всяка програма!
а компютърът при какви условия стимулира тези нервни клетки ?
смисъл какво трябва да направи робота,че да се стимулират ?

Робота има сензори за разстояние, може и други да има. При промяна в стойността измервана от тези сензори компютърът променя подаваното напрежение на стимулните електроди.
Лъчезар Добрев, София, 30г

hunter

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 638
    • Профил
Робо-мишка... буквално
« Отговор #16 -: Юни 25, 2009, 04:37:34 pm »
Сравнението със муха спецялно аз не го удобрявам тя деиства по някакъв си инстинкт импулсивно което можв да се направи и с робот мухата бяга когато трепнеш примерно пречупва се светлина и получава сигнал и отлита това е само пример ето и робота макар и не програмиран с обикновено фото реле може да се създаде такова поведение така че за мен че и наи големия робот ще е по тъп от муха не е реално също тъка може да се създаде ако разбира се вече не е създадена самоубочаваща се програма която примерно разпознава гласа и записва думите които и говориш като които думи и ги няма в базата дани те запитва за значението им и тогава ги записва със комбинация напринципа на лутарията във вид на програма при запитване към робота той разбърква отговорите които са възможни и така ще дава разноубразни отговори това е все едно дете как се учи то пита родителите си учители приятели и прочие и запомня после при необходимост одговаря по избран от него начин като всеки човек защо да не стане това и с програмиране вярно че природата е велика но нека не подценяваме и възможностите на човек да създаде изкуствен интелет аз си мисля че е напълно възможно  :D И за мен нищо природно случаино няма в една муха кога е било да те дразни муха и да искаш да я хванеш или да я убиеш и тя да седи по природна случаиност тя винаги гледа да полети за да избяга това е инстинкт рефлекс импул от неврон или както искате да го наречем но не е и природно разноубразие поведението и се дублира било то инстинкт за хранене или самосъхранение.
Цвятко Цветков/ Бургас

http://www.youtube.com/watch?v=I1y67hzRWQY&feature=related

kristiman

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 82
    • Профил
Робо-мишка... буквално
« Отговор #17 -: Юни 25, 2009, 11:50:26 pm »
Цитат на: "hunter"
Сравнението със муха спецялно аз не го удобрявам тя деиства по някакъв си инстинкт импулсивно което можв да се направи и с робот мухата бяга когато трепнеш примерно пречупва се светлина и получава сигнал и отлита това е само пример ето и робота макар и не програмиран с обикновено фото реле може да се създаде такова поведение така че за мен че и наи големия робот ще е по тъп от муха не е реално също тъка може да се създаде ако разбира се вече не е създадена самоубочаваща се програма която примерно разпознава гласа и записва думите които и говориш като които думи и ги няма в базата дани те запитва за значението им и тогава ги записва със комбинация напринципа на лутарията във вид на програма при запитване към робота той разбърква отговорите които са възможни и така ще дава разноубразни отговори това е все едно дете как се учи то пита родителите си учители приятели и прочие и запомня после при необходимост одговаря по избран от него начин като всеки човек защо да не стане това и с програмиране вярно че природата е велика но нека не подценяваме и възможностите на човек да създаде изкуствен интелет аз си мисля че е напълно възможно  :D И за мен нищо природно случаино няма в една муха кога е било да те дразни муха и да искаш да я хванеш или да я убиеш и тя да седи по природна случаиност тя винаги гледа да полети за да избяга това е инстинкт рефлекс импул от неврон или както искате да го наречем но не е и природно разноубразие поведението и се дублира било то инстинкт за хранене или самосъхранение.

трябва да станеш писател  :shock:
ето това исках да кажа,но ...  :shock:

hunter

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 638
    • Профил
Робо-мишка... буквално
« Отговор #18 -: Юни 26, 2009, 07:58:50 pm »
На колегата Vexorian мога да го посъветвам да влеза в тубата има клипове на роботи наподобяващи поведението на човек питайки ги те ти отговарят мимиките движенията са им като на хората и това е доста по-умно от муха ето линк например
http://www.youtube.com/watch?v=WbFFs4DHWys&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=gSR4Dx37n8A&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=M3tcSlWLS_g&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=4sjV_lxSVQo&feature=related
Цвятко Цветков/ Бургас

http://www.youtube.com/watch?v=I1y67hzRWQY&feature=related

Vexorian

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 305
    • Профил
Робо-мишка... буквално
« Отговор #19 -: Юни 30, 2009, 04:15:09 am »
Ех... не казвам, че няма или че е невъзможно, опитвам се да направя разлика между робот командван от истински мозък и робот командван от изкуствен.. Разбира се, че мухата е проста по функции, но по начина по който ги изпълнява? Както и да е, явно писмено не е най-добрата идея да си изразявам мнението  :-D
Викторио Семир Ел Хаким, София 20г.
Аналогова/Цифрова електроника, програмиране
I\'m watching your ass! :D

spookyboy

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 103
    • Профил
Робо-мишка... буквално
« Отговор #20 -: Ноември 16, 2010, 12:33:57 pm »
Цитат на: "Vexorian"
Даже и генераторите на произволни числа, са всъщност огромни последователности, които в даден момент се повтарят.

За да няма заблуда - това не е така ;)
Тоест генераторите на произволни числа не е задължително да се повтарят, но наистина 'има нещо гнило' и това е, че не са съвсем произволни, тоест поредните генерирани числа следват определена зависимост. Като цяло въпроса 'какво е произволно (число)' е философски и няма нужда да се отплесваме.

А по темата: понеже робота е на базата на истински мозък се самообучава (като всяко живо същество). Това може да се симулира и със софтуер, но пък защо, като могат да сложат неврони :)
Станьо - 20г. - извън чужбина

emil74

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 227
    • Профил
    • http://www.maystorio.com
Робо-мишка... буквално
« Отговор #21 -: Ноември 16, 2010, 06:09:52 pm »
Самоусъвършенстване на програмата е един от признаците за създаване на ИИ. Обаче... засега няма доказани данни, че някой го е постигнал(поне за цивилни нужди, за другите няма да ни кажат).
Колкото до генератора на случайни числа, принципът е съвсем прост. Единственото изискване, за да имаме случайност, е да не може да бъде предвидена изходната реакция на дадено входно въздействие. Най-простият начин е например такъв: бутон, който при натискане да генерира число. Управлението става от таймер, от който се вземат хилядните. Тъй като това е скорост, много по-голяма от възможната за проследяване от човека, натискащ бутона, то реакцията на системата ще е съвсем непридвидима-случайна. Повтаряемост е възможна, но не е предвидима.

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Робо-мишка... буквално
« Отговор #22 -: Ноември 16, 2010, 10:42:29 pm »
Цитат
Самоусъвършенстване на програмата е един от признаците за създаване на ИИ. Обаче... засега няма доказани данни, че някой го е постигнал(поне за цивилни нужди, за другите няма да ни кажат).

Аз не съм съгласен, точно днес предадох първото си домашно свързано с невронни мрежи и те са ясен пример как една структура (било то реални или виртуална) може да се обучава, тоест да се развива. Дори съществуват така наречените мрежи на Кохенен, които са самоорганизиращи се, т.е. разделят се сами на слоеве и си определят как да си свържат невроните. Да не говорим за генетичните алгоритми, или за различните математически методи за класифициране на входяща информация - всички те се самонаучават.
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

Vexorian

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 305
    • Профил
Робо-мишка... буквално
« Отговор #23 -: Ноември 16, 2010, 11:35:23 pm »
Наскоро гледах презентация за новоотркитият пасивен елемент - мемристора. Смята се, че ако се използват тези елементи, съвсем спокойно може да се създаде аналогов мозък на котка. То самата причина за изобретяването на мемристора, е точно стремежа към създаване на невро-аналитичен процесор. Засега елемента се счита теоритичен, но хората от HP смятат, че са открили еквивалент на живо.
http://www.youtube.com/watch?v=bKGhvKyjgLY

П.С. има доста интересни научни работи, ако на някой му е интересно, да потърси автора Леон Чуа (Leon O. Chua).
Викторио Семир Ел Хаким, София 20г.
Аналогова/Цифрова електроника, програмиране
I\'m watching your ass! :D