Автор Тема: Проект за универсална мобилна робо-платформа  (Прочетена 48757 пъти)

nunep

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 76
    • Профил
Re: Проект за универсална мобилна робо-платформа
« Отговор #45 -: Януари 28, 2015, 08:27:36 pm »
Здравейте,
гледам платформата и си мисля ако отгоре се добавят още свободни отвори ще се постигне следното:
 - повече варианти за промушване на кабелите според платките.
 - олекотяване на платформата
 Повече отвори за болтчета отпред, отгоре за различни размери платки и в страниците пред и зад колелата с цел добавяне на датчици.
Относно платформа на базата на печтна платка - тогава височината е много ниска. Трябва и ниска трета опора.
Успех!

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
Re: Проект за универсална мобилна робо-платформа
« Отговор #46 -: Януари 30, 2015, 12:09:51 pm »
@nunep - Идеята за повече отвори върху ламариненото шаси е добра.
Платформа  с основа-платка наистина ще бъде по-ниска, височина от порядъка 15-20 mm. Идеята ми е да наредя отдолу на платката отражателни оптрони (RPR-220). Самия оптрон е висок ококо 7 mm и дават че може да работи в диапазона от 6 - 12 mm, което сумарно дава минимална височина на платформата от около 13 - 19 mm. Сегашната трета опора е около 22 mm и мисля че не проблем да се скъси, но тук е най-добре Слави (spp)  да си даде мнението.
@hunter - относно мотор-редуктор засега съм се спрял  на тези, но ще трябва да им търся колела с диаметър 55- 60 mm. За закрепянето още нямам концепция. Остава и варианта с модифицирани серво-машинки, но те са бавни (60 rpm).
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
Re: Проект за универсална мобилна робо-платформа
« Отговор #47 -: Януари 31, 2015, 12:36:29 am »
Ето я платформата с малко електроника от преди време.
Има микроконтролер (ATMEGA168), 2 H-моста, оптични енкодери на колелата, два отражателни оптрона за следене на линия (RPR-220) и два ИЧ датчика за близост.
« Последна редакция: Януари 31, 2015, 12:39:52 am от yasko »
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
Re: Проект за универсална мобилна робо-платформа
« Отговор #48 -: Март 03, 2015, 01:45:37 pm »
Честит Празник на всички!
Мислих по отношение на софтуера част на проекта. Една таква палтформа трябва да може да се програмира лесно и разбираемо и май ще се насоча към Ардуино. Имах известни резерви към него, но напоследък го разучавам и съм приятно впечатлен. Мисля да тествам възможностите на Ардуиното върху съществуващия прототип от снимката по-горе.
Като първа стъпка мисля да вкарам текущата схема в електронен формат.  За целта съм си харесал софтуера Kicad. Отдавна имам желание да го разуча и смятам че към момента един най-добрите продукти с отворен код за правене на схеми и платки. Ще направя нова тема специално за него, където да го разучаваме и дискутираме.
Засега съм замразил идеята за основа платка, тъй като това ще изисква повече време.
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.

spp

  • Global Moderator
  • *****
  • Публикации: 414
    • Профил
    • http://robotics.cnc-bg.net/
Re: Проект за универсална мобилна робо-платформа
« Отговор #49 -: Март 04, 2015, 09:14:12 pm »
Здравей Ясене,
Аз съм на мнение,че универсални неща няма.Правихме опити и преди,но всеки има свое виждане и условия за работа,което води до това,че в зависимост от нуждите и възможностите си любителите на това хоби е трудно да използват една платформа.
Даже в дисциплините,като "сумо" и "следене на линия" моделите могат да са коренно различни. И в това е хубавото,защото няма ограничения в конструкциите освен минималните изисквания.Така всеки може творчески да подходи към конструкцията  без да се съобразява със стереотипи или да бъде ограничен в решения.
Според мен по-добре е да се показват готовите ни решения и начина на направа,а всеки сам да си прецени за себе си,какво му харесва.
Слави Петков
София 49г

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
Re: Проект за универсална мобилна робо-платформа
« Отговор #50 -: Август 07, 2015, 08:50:59 am »
Съгласен съм, че няма универсални неща. Реших все пак да направя прототип на идеята за кръгла платформа. С помощта на моя млад колега Иван, който ми съдейства за направа на чертежите се получи платформата от снимката. Изработена от 3mm плкесиглас чрез лазерно рязне. Диаметър 150mm, колелата са 60mm, редукторите с планките за закрепяне са от Олимекс. Третата опора е изработка на Слави (spp), още от предните платформи. Все още не съм тествал динамиката на платформата с малко електроника, но първо трябва да се подобри сцеплението на колелата с някакъв вид ластик или гума.
« Последна редакция: Август 07, 2015, 08:55:20 am от yasko »
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.

spp

  • Global Moderator
  • *****
  • Публикации: 414
    • Профил
    • http://robotics.cnc-bg.net/
Re: Проект за универсална мобилна робо-платформа
« Отговор #51 -: Август 07, 2015, 09:34:05 am »
Ясене,добре изглежда.
Ползвай плоски ремъци за касетофони.
Има ги в магазина "под колоните"на ул."Пиротска"
Можеш да ги залепиш с моментно лепило.
Ако са необходими още опори пиши.
Слави Петков
София 49г

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
Re: Проект за универсална мобилна робо-платформа
« Отговор #52 -: Август 26, 2015, 11:11:30 pm »
Имам плоски ластици, които са 3мм и  пасват добре, но със залепянето имам проблеми. Пробвах с лепило тип хелметекс, обаче резултата не е много добър плюс че колелата се изцапаха. Сега се опитвам да направиме колела с канал на фреза, където да се закрепи О-пръстен или подходящ ластик.
@Слави, ще имам нужда от нови опори, но първо трябва да уточня височината. В сегашния вариант платформата е малко по-ниска от очакваното и немога да закрепя батериите отдолу.
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.

spp

  • Global Moderator
  • *****
  • Публикации: 414
    • Профил
    • http://robotics.cnc-bg.net/
Re: Проект за универсална мобилна робо-платформа
« Отговор #53 -: Август 28, 2015, 08:08:07 am »
Явно не си видял препоръката ми от предишният пост за моментно лепило. :D
Става много добре.Капваш капчица и внимателно развърташ колелото докато се разнесе равномерно.
Проблема е ,че трябва да се внимава при поставяне на гуменият ремък,за да не протече лепило от страни на колелото.
Можеш да сложиш батериите от горната страна на модела.Поне от снимката се вижда ,че има доста място.
Слави Петков
София 49г