Автор Тема: относно сигнал от датчика  (Прочетена 28603 пъти)

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
относно сигнал от датчика
« Отговор #15 -: Април 20, 2009, 10:12:45 pm »
Прочетох темата и направих някои опити, които искам да споделя. Първо искам да обърна внимание какво представлява изходнaта верига на TSOP1138:



Както се вижда когато изхода е  неактивен и имаме високо ниво, то се  осигурява през един сравнително високоомен резистор 80k и съответно изходния ток е много малък. Напрактика той не може да е повече от Vs/R - 5V/80k=63uA. Ако ни е нобходим по голям ток, когато имаме високо ниво тогава трябва да включим външен резистор паралелно на вътершния, както това е направено в схемата по-долу.


Схемата може да работи и без диода D1, но е хубаво да го има срещу напрежението на самоиндукция. Транзистора BC337 e сравнително маломощен (Icmax=0.5A). Ако необходим по голям изходен ток може да се замени с BC639 или някой подобен. Трябва да се има предвид обаче, че  базовия ток, който се опрeделя от R1 (1k) e около 4mA, така че е добре транзистора да има коефициент на усилване по ток поне 100. Стойността на R1 не бива да е по-малка от 1к, заради изходния транзистор в TSOP и неговия максимален изходен ток - 5mA.  Схемата съм я тествал с TSOP2438, тъй като нямам TSOP1138, но не очаквам да има прблеми с него.
При горната схема мотора работи, когато нямаме модулирана светлина върху приемника и спира когато се появи такъв, ако е небходимо обратното т.е. мотора да работи при наличие на сигнал може да се ползва следната схема:


Схемата е аналогична на първата, но тук се ползва PNP транзистор, който се отпушва когато изхода на TSOP мине активно (ниско) ниво.
Като мотор и редуктор съм ползвал модифицирано серво и схемите работят добре.
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.

importante

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 178
    • Профил
относно сигнал от датчика
« Отговор #16 -: Април 26, 2009, 09:32:55 pm »
Направих всичко по горната схема,при която двигателя върти постоянно,и при осфетяване спира да се върти.Работи без грешка схемата,само малко трябва да си донаглася честотата че нее много точна и малко се бърка ама не е проблем.С 1ком съпротивление,транзистор 2Т6551 и моторче от детска играчка.

yasko
Много ти благодаря за схемите и вниманието и труда да ми помогнеш!
Наистина успях да разбера схемата и всеки елемент за какво е сложен и каква функция има. :)
Мартин Костадинов
Skype - Optixam

elektronchika

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 28
    • Профил
относно сигнал от датчика
« Отговор #17 -: Април 26, 2009, 10:00:45 pm »
на последната схема R1 не трябва ли да е свързан към VCC, а изхода на приемника да е директно на базата на транзистора, както на по-горната схема? :)
Лазар Червенков - град Варна

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
относно сигнал от датчика
« Отговор #18 -: Април 26, 2009, 10:52:28 pm »
не, защото Q1 e PNP транзистор и се отпушва, когато изхода на приемника е в ниско ниво.
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.

importante

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 178
    • Профил
относно сигнал от датчика
« Отговор #19 -: Април 27, 2009, 08:46:53 pm »
Благодаря ви за отговорите,но сега искам да помоля да ми дадете схема на излъчвателя този TSOP1138.Вече съм искал такава схема ама все не работи както трябва,и от гугъл съм намирал,ама немога да прикарам честотата точно.Ако някой има схема на излъчвател 38Khz ,пробвана и да работи?  :roll:
Мартин Костадинов
Skype - Optixam

importante

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 178
    • Профил
относно сигнал от датчика
« Отговор #20 -: Май 24, 2009, 09:48:41 am »
Здравейте!
Имам пак следния проблем:
Купих си честомер и направих схемата на hunter за излъчвател ,която е дал в темата за неговия робот,настроих я за 38Кhz.Поднасям TSOP-а към инфрачервения светодиод ,но напрежението на изхода не се променя.
TSOP-а съм го свързал директно ,без кондензатори,без транзистор и резистор ,както е показал yasko по-горе,просто за да видя дали ще падне нивото на изхода,но не пада...
Мисля че проблема ми е в това ,че за захранване използвам едно маломощно трафче с изправител и след него имам 7805 и на него са свързани и TSOP-а и излъчвателя,като на output имам около 2.5 волта.
Нямам пад на напрежението и дали проблема е че изполвам общо захранване?
Мартин Костадинов
Skype - Optixam

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
относно сигнал от датчика
« Отговор #21 -: Май 29, 2009, 12:28:16 am »
Не е нормално на изхода на TSOP да имаш 2.5V, преовери си захранването и сложи филтрови кондензатори, ако нямаш.
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.

importante

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 178
    • Профил
относно сигнал от датчика
« Отговор #22 -: Май 30, 2009, 01:36:02 pm »
Напрежението преди стабилизатора е окоо 8V ,а след него е около 4.8 , а на изхода е около 2-3 волта.Имам на входа на 7805 един електролитен 100микро и на изхода имам 100нанофарада.Като осветя tsop-a с дистанционно на изхода напрежението започва да 'пулсира',сложил съм светодиод вместо мотор по схемата на yasko и диода премигва.Предполагам датчика работи ,но като го поднеса към инфрачервения светодиод въобще не реагира.Прдполагам грешката ми е там.Измервам честотата по следният начин:
Едната сонда е свързана на изхода на таймера(краче 3,преди резистора),а другата е на маса.Настройвам го с тримера(многооборотен) на 38кхз и мисля че е готово.Обаче забелязах че като променям честотата се променя и напрежението.Свързано по същия начин ,само че превключвам на напрежение показва 3.8 волта,когато променя честотата с потенциометъра на около 34кхз,напрежението става на 3.4волта.Много насметах обясненията ,но уж всичко ми е точно и не става....Сума схеми направих и преправях и не става,дали не измервам правилно честота,бяха ми казали че се измерва като напрежение,по същия начин.
Мартин Костадинов
Skype - Optixam

TheDarkSoul

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 293
    • Профил
относно сигнал от датчика
« Отговор #23 -: Май 30, 2009, 03:29:12 pm »
Цитат на: "importante"
Като осветя tsop-a с дистанционно на изхода напрежението започва да 'пулсира',сложил съм светодиод вместо мотор по схемата на yasko и диода премигва.


Не съм сигорен дали те разбирам ,но пулсира защото ИЧ светодиода от дистанционното не свети постоянно ами примигва.Следователно и светодиода ще примигва.
Иван Зарев-14г.-гр.Дупница Skype:thedarksoul4
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва...:!:

importante

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 178
    • Профил
относно сигнал от датчика
« Отговор #24 -: Май 30, 2009, 07:32:18 pm »
доколкото знам 38кхз на дистанционното са носеща честота,мисълта ми е че щом реагира значи не съм го изгорил,затова го пробвах и написах :)
Въпроса е защо на другият светодиод не реагира,там ми е грешката...не мога да разбера къде точно
Мартин Костадинов
Skype - Optixam