Автор Тема: въпрос за "ремуут кънтрол"  (Прочетена 28821 пъти)

Dido_net

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 101
    • Профил
въпрос за "ремуут кънтрол"
« Отговор #15 -: Юли 28, 2007, 02:48:13 pm »
а тези CMOS сенозри... ъ, какво са? До колкото знам матрицата на някой камери е CMOS...  :roll:
Деян Димитров / гр. Хасково / 16г.

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
въпрос за "ремуут кънтрол"
« Отговор #16 -: Юли 28, 2007, 03:08:27 pm »
Ами те разделят снимката на матрица и определят цвета на всяка клетка и получаваш цифров сингал, а не видео.
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
въпрос за "ремуут кънтрол"
« Отговор #17 -: Юли 28, 2007, 03:48:12 pm »
Прекалено сложно е! Страшно трудно можеш да накараш робота да разбере кой предмет какъв е. По-скоро можеш да видиш какви цветове и форма са отделните предмети. Другото е 3D анимиране и програма. Разбира се, програмата едва ли е от най-леките... :) По-лесно ще е да виждаш пътя през камерата и да управляваш робота. За автономия е много трудно да се говори... Защото едва ли в България има някой, който да е вещ в програмирането на роботи с камерно оправление (дано да се лъжа!)... Ами това е за сега. :)
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
въпрос за "ремуут кънтрол"
« Отговор #18 -: Юли 28, 2007, 04:23:03 pm »
Ами не знам дали съм вещ, но съм изчел 1 книжка наречена Robotics Vision и мисля, че мога да подкарам някой макар и малко по-елементарен алгоритъм за разпознаване на предмети, но трябва да се стъпи на серионзна платформа, над 100MHz :)
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

Dido_net

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 101
    • Профил
въпрос за "ремуут кънтрол"
« Отговор #19 -: Юли 28, 2007, 04:39:58 pm »
Здравейте, нямах предвид да накарам робота да разпознава предмети и т.н., а само да получавам сигнала от CMOS там к'вото е, или от камерата...  :roll:
А попирнцип роботите с какъв процесор работят?  :roll:
Деян Димитров / гр. Хасково / 16г.

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
въпрос за "ремуут кънтрол"
« Отговор #20 -: Юли 28, 2007, 04:43:30 pm »
Цитат на: "Dido_net"
А попирнцип роботите с какъв процесор работят?  :roll:


Много са... Серията AT на Atmel, серията PIC, Моторола и т.н. :)
Писах статии по това... Прочети форума.
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
въпрос за "ремуут кънтрол"
« Отговор #21 -: Юли 28, 2007, 05:00:18 pm »
Има и такива, които работят с пентиум  :mrgreen:
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

Dido_net

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 101
    • Профил
въпрос за "ремуут кънтрол"
« Отговор #22 -: Юли 28, 2007, 05:08:35 pm »
Цитат на: "Dido_net"
Здравейте, нямах предвид да накарам робота да разпознава предмети и т.н., а само да получавам сигнала от CMOS там к'вото е, или от камерата...  :roll:

А за това..?
Деян Димитров / гр. Хасково / 16г.

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
въпрос за "ремуут кънтрол"
« Отговор #23 -: Юли 28, 2007, 06:00:25 pm »
Цитат на: "Dido_net"
А за това..?


Трябва да ползваш радиоуправляема приемо-предавателна част (за управление на робота) и телеметрична приемо-предавателна част. Охранителните камери имат такава система... Скъпо е и не знам, дали от някъде може да се намери схема на такова чудо, но се надявам да има... :) Поне така мисля де! Въпреки това, габаритите на робота ще са големи!
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

Dido_net

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 101
    • Профил
въпрос за "ремуут кънтрол"
« Отговор #24 -: Юли 28, 2007, 06:31:30 pm »
Цитат на: "Borislav"
Цитат на: "Dido_net"
А за това..?


Трябва да ползваш радиоуправляема приемо-предавателна част (за управление на робота) и телеметрична приемо-предавателна част. Охранителните камери имат такава система... Скъпо е и не знам, дали от някъде може да се намери схема на такова чудо, но се надявам да има... :) Поне така мисля де! Въпреки това, габаритите на робота ще са големи!
Ако се направи... "сандичов" вид на робота..? платките да се 1 върху друга?...
виждал съм в I-net такива роботи да се продават, те ... ъм, не са големи..  :roll:
Деян Димитров / гр. Хасково / 16г.

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
въпрос за "ремуут кънтрол"
« Отговор #25 -: Юли 28, 2007, 09:32:42 pm »
Да не са големи, но и най - сложният е да избягва препядствия или да следи линия :) А и се сещаш, че не можеш да го направиш на 10 етажа :P А и си има ограничения от гледна точка на разположението на елементите по платката, ако ползваш бърза комуникация между два микроконтролера, не можеш да сложиш кабел 40-50см между тях. :)
Боби и да не се наира от нета ще сакълъпим с общи усилия :)
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

Dido_net

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 101
    • Профил
въпрос за "ремуут кънтрол"
« Отговор #26 -: Юли 28, 2007, 11:56:05 pm »
Та..дали може да стане... ? И дали някой би ме светнал какво е необходимо..?  :)
Деян Димитров / гр. Хасково / 16г.

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
въпрос за "ремуут кънтрол"
« Отговор #27 -: Юли 29, 2007, 12:13:18 am »
Ами може но трябват много сериозни познания, както и средства за да се стъпи на хубава и бърза платформа. Ако кажеш, че разполагаш поне с второто и до някъде с първото мога да се опитам да ти помогна, а и може да говориш с yasko :)
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
въпрос за "ремуут кънтрол"
« Отговор #28 -: Юли 29, 2007, 07:38:45 am »
Цитат на: "sv_shady"
Ами може но трябват много сериозни познания, както и средства за да се стъпи на хубава и бърза платформа. Ако кажеш, че разполагаш поне с второто и до някъде с първото мога да се опитам да ти помогна, а и може да говориш с yasko :)


Светльо, май може да намеря схема да ти кажа... :) Върти ми се тук един много стар диск, на който преди доста години един приятел ми записваше схеми за сателити... Тогава ми беше влезнала някаква мания.. Шегата на страна. Имам схема на предавател за охранителна камера, който предава цветно изображение на дистанция 200м., а черно-бяло - на 500м. Разбира се, направата му е страшно трудна, защото изисква различна дебелина на пистите (не може да се постави на монтажна платка), точно определена дължина на свързващите кабелчета... Ще вземе нервите на човека, който се е навил да го прави. :) Но пък ефекта е поразителен...

Като казах "голям робот", нямам предвид някой 2х2 метра, или 3х3 метра... :) Става дума за нещо от 70 до 100 см, което се води за габаритен робот! Ами това е засега, поздрави на всички!

Борислав
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
въпрос за "ремуут кънтрол"
« Отговор #29 -: Юли 29, 2007, 12:12:37 pm »
Не мисля си че това ще е абсолютно излишен труд. Ясен ми разказа за тези cmos сензори и каза, че може да намери някой и друг и има необходимата платформа от там нататък си предаваш само 0 и 1 по радио връзката. Поне за мен това е по удачно, може би защото не ми допада много аналоговата електроника  :P
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания