Автор Тема: Стабилизатор на напрежение с PIC  (Прочетена 5058 пъти)

IbT

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 156
    • Профил
Стабилизатор на напрежение с PIC
« -: Април 02, 2009, 01:41:05 pm »
Здравейте,
Питането ми е отностно един проект, който мисля да реализирам. Малко се отклонявам от роботиката и затова го поствам в тази тема. Ето я и идеята:
Имам един траф от Студио 2 на 30V. Искам да го ползвам за да си напрвя регулируем стабилизатор на напрежение. Отначало мислех да си го регулирам с един потенциометър, но в последствие реших да използвам PIC, защото е по-удобно да си задавам стойностите от клавиатура, а и така малко ще напредна с контролерите (сега се уча, а обичам като уча нещо, то да е полезно, а не прости програмки, които няма да ми влязат в употреба). Мисля да използвам PWM, който го прекарвам през един интегратор и ще получа аналоговата стойност съответстваща на ШИМ. Въпросът е, че тя не е линейна, а и е ограничена от захранването на контролера (5V, а може и малко по-малко да е дори). Трябва да използвам някакъв усилвател, който да я умножи по съответния коефициент (в моя случай е 6, защото максималното ми напрежение ще е 30V). Но освен това трябва и да го изгладя. Въпросът е кой е най-удачният вариант за схема. Порових се из гуугле и прочетох, че в някои интегрални стабилизатори се използват усилватели на грешка, но не намерих примерна схема на такъв. Това е единият ми въпрос, а другият е дали по този начин ще мога да постима достатъчна точност на стабилизираното напрежение.

П.П. Друг вариант, който се сетих първоначално да изпозлвам е с един ЦАП и след това аналогов умножител, но мисля, че този с PWM и интегратор ще е по-лесен за изпълнение и по-прост.

П.П. Сега като се замисля, май за да се получи тази работа ще трябва да използвам имспулсен стабилизатор.