Автор Тема: Състезанието-въпроси и коментари.  (Прочетена 68643 пъти)

zbytsam

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 256
    • Профил
    • http://genadi.masoko.net
Състезанието-въпроси и коментари.
« Отговор #15 -: Март 28, 2009, 02:43:48 pm »
ами ще ти отговоря оклончиво , понеже организаторите имат доста раота-трасето е посочено , погледни правилника в раздела на състезанието.

Мисля че ще може да има пробна обиколка .
гр. София

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Състезанието-въпроси и коментари.
« Отговор #16 -: Март 28, 2009, 10:15:03 pm »
Да, ще има възможност всеки робот да прави няколко пробни обиколки. Иначе дали от първи септември или февруари няма голямо значение все още в България, тъй като занимаващите се с роботика в България са много малко. Първото състезание решихме да е по негласно за да отрепетираме поне веднъж, да се видим кои сме :) Пък следващото медии да искаш, а и на такава интересна тематика :)
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

Аматьор

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 107
    • Профил
Състезанието-въпроси и коментари.
« Отговор #17 -: Март 29, 2009, 06:50:16 pm »
Срокът имаше голямо значение за мене. :?
За три месеца прехвърлих няколко конструкции, принципни схеми и печатни платки.  Софтуер на асемблер за нов процесор, нещо като операционна системка с възможност за програмиране на високо ниво, компилатор за езика.  И ако имаме късмет ще останат 2 дена за тестване на алгоритмите.  Дано все пак не ни мине черна котка път, та да демонстрираме поне какво сме направили.
Красимир Милев    51г

zbytsam

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 256
    • Профил
    • http://genadi.masoko.net
Състезанието-въпроси и коментари.
« Отговор #18 -: Март 29, 2009, 10:56:07 pm »
дай снимки да видим какво се случва
гр. София

Аматьор

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 107
    • Профил
Състезанието-въпроси и коментари.
« Отговор #19 -: Март 31, 2009, 12:18:13 am »
К'ви снимки к'ви пет лева.  :roll:  Паниката е тотална и само до снимки ми е.  От първия комплект платки не всичко все още е вижало ток, за останалите да не говорим.  Всичко е в насипно състояние.  Снощи се сетих, че ще излеза от единия габарит и трябва да мисля някаква кръпка. Днес обикалях из татковината, за да я обикна и не съм работил по темата. Тежината за сега е 480гр без винтчетата и ако не съм изпуснал да сложа нещо. Оня ден взех някакви китайски батерии от Конрад и засега имам много съмнения в тях.  Тябва и тях да ги пусна да се наработват и да ги тествам дали ще изкарат състезанието.
Иначе заложените ТТ данни мисля, че ще впечатляват:
- 4 мАтора (въпреки всичко пробите показаха, че 4 е повече от 2, макар и с немного)
- 20 сензора, но няма да насмогна да включва всичките.
- цялото това нещо се управлява от 3 професора.  Не съм по сложните неща, но се оказа, че ако използвам 1 процесор, то ще се наложи да слагам много допълнителни схеми, топологията на платките се усложнява много, щеше да има и много жици, които да се размотават в тялото на робота.  Пък и както се оказва, нямаше да се включва в теглото.  Така, че единият процесор е основен, другите два само четат датчиците и мигат мигалките.
- потребителската програма се тъпче в процесора по RS232 (поне това вече става)

Важното е да се поддържа шоуто.
Красимир Милев    51г

zbytsam

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 256
    • Профил
    • http://genadi.masoko.net
Състезанието-въпроси и коментари.
« Отговор #20 -: Март 31, 2009, 12:47:47 am »
Сериозна работа
гр. София

zbytsam

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 256
    • Профил
    • http://genadi.masoko.net
Състезанието-въпроси и коментари.
« Отговор #21 -: Март 31, 2009, 04:46:06 am »
Кой кой е от клуба в записаните-аз съм Евгени Екимов.

Елена Станкова е жена ми.
гр. София

zbytsam

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 256
    • Профил
    • http://genadi.masoko.net
Състезанието-въпроси и коментари.
« Отговор #22 -: Март 31, 2009, 11:02:40 pm »
предлагам Категорията Най - интересен робот да бъде журирана от публиката , в която разбира се влизат и всички участници. Ако има 4 предоставени робота , то на всеки да бъде дадено листче , на което той да напише номера -1,2,3или4 за робота,който му е харесал най много. Накрая след преброяване роботът с най-много събрани листчета с неговия номер да се обяви за победител.
гр. София

TheDarkSoul

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 293
    • Профил
Състезанието-въпроси и коментари.
« Отговор #23 -: Март 31, 2009, 11:08:45 pm »
Всеки участник в дисциплината ще гласува за неговия робот.Според мен.
Иван Зарев-14г.-гр.Дупница Skype:thedarksoul4
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва...:!:

zbytsam

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 256
    • Профил
    • http://genadi.masoko.net
Състезанието-въпроси и коментари.
« Отговор #24 -: Март 31, 2009, 11:11:22 pm »
ми много ясно но ще има още доста хора , пък и участниците в другите дисциплини. Според мен така е най-безпристрастно.
гр. София

presley

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 3
    • Профил
Състезанието-въпроси и коментари.
« Отговор #25 -: Април 01, 2009, 02:45:55 pm »
Цитат на: "TheDarkSoul"
Всеки участник в дисциплината ще гласува за неговия робот.Според мен.

едва ли, би било инфантилно  :?

zbytsam

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 256
    • Профил
    • http://genadi.masoko.net
Състезанието-въпроси и коментари.
« Отговор #26 -: Април 01, 2009, 02:58:33 pm »
не знам ще решаваме

Според мен е редно публиката да избере най якия робот.
гр. София

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Състезанието-въпроси и коментари.
« Отговор #27 -: Април 01, 2009, 07:05:15 pm »
Цитат на: "zbytsam"
не знам ще решаваме
Според мен е редно публиката да избере най якия робот.


Най-вероятно така ще бъде. Първоначално обмисляхме оценяващите да са петима, които ще изпълняват ролята на жури, и ще оценят, но в последствие тази идея остана настрана. :)
По всяка вероятност оценяването ще става по следния начин:
1. Който желае да се включи в гласуването (независимо дали това е човек от публиката, или състезател), идва при нас, организаторите и получава листче.
2. Всички участници се събират със своите творения. Хората, които представляват журито (всички от т.1) могат да обиколят, за да видят своите фаворити. След това всеки участник в дисциплината може да ни покаже как неговата машина работи. :)
3. Оценява се според: Иновативност, Функционалност и Сложност на изпълнение. Оценките са от 1 до 10.
4. Всеки човек, решил да гласува, е необходимо да го направи и за 5-тте участника. По този начин ще намалим вероятността от равни резултати накрая!
Поздрави и успех на всички в тази дисциплина! :)
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

Аматьор

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 107
    • Профил
Състезанието-въпроси и коментари.
« Отговор #28 -: Април 01, 2009, 11:14:00 pm »
Мисля, че е редно участниците да представят своите работи в кратко изложение и да отговарят на въпроси ,ако има такива.   Ще е полезно за всички.

Красимир Милев ми е името, а синовете ми са Вълко и Веско.  В голяма офанзива сме.  Все още нямаме готов даже и един робот и няма 100% гаранции, че ще се справим, но драпаме по 14 часа на ден.   Правим каквото трябва , пък да става каквото ще. :)
Красимир Милев    51г

Аматьор

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 107
    • Профил
Състезанието-въпроси и коментари.
« Отговор #29 -: Април 03, 2009, 05:19:32 pm »
Не успяхме...
Преди малко колективно решихнме да не ходим утре на състезанието.
Имаше надежда до тая сутрин, но младежите бяха направили много грешки при монтажа на елементите и загубих половин ден да ги оправям.  Продължаваме работа има голяма  вероятност до края на деня да завършим монтажа и тестовете, но това не е всичко.  Няма да има време да тестваме алгоритмите. При толкова много датчици, възможностите са големи , но и вариантите за тестване с много.  Пък и сигурно ще изкочи пак нещо непредвидимо.  Преуморен съм много от последните дни и практиката показва, че в такива случаи изходът не е много добър.

Все пак настоението не ние минорно , особено на мене.  Удържах победа, която за мене е по-голяма всички награди в състезанието взети заедно.  Победата даже е по-голяма от предварителните ми очаквания.  Победата е над телевизията, интернет и компютърните игри взети заедно.  Който  може ще ме разбере.
Горещо препоръчвам на всеки баща на тинейджъри (както е модерно да им се казва в последните двайсетина години)  , който има възможност да ги въведе в темата за роботчетата.  Много е благодатна.
Изминахме всички етапи на проектирането, както си му е реда. Почнахме от фантасмагории, стъпихме по едно време на земята.  После се почна - "само това ли", "ами то е много лесно", докато стигнахме до "това не може да стане", "много бавно става", 'много е трудно".  Сега младежите могат да работят самостоятелно с бормашината, струга, фрезата, да правят резби, могат да запояват, да разпояват, да измерват, разпознават електронните елементи. Знаят какво е това свинска опашка и сушоар за тъщи. Програмираха и на асемблер и на език на високо ниво.  Ясно е , че не са професионалисти все още в нищо и  че повечето работи ги правят не както трябва, но не е молко това което научиха за 2-3 месеца.  Пък и честно казано и аз не умея всичко, та да го изисквам това от тях.  И още нещо.  Общата работа ни накара да сме заедно дълго време, непрекъснато ме обсиват с въпроси от най-различно същество и най-вече : "Сега какво да правя?"  Иначе всеки щеше да заседне към компютъра си гърбом към другия и така щеше да мине времето.
      Все пак жалко е разбира се , че не се включихме в срока.  Състезателният хъс е небходим , особено за тяхната възраст. Радвам, че приеха  мъжки приеха реалността.  
      Не се отказваме, ще си довърши на спокойствие работите и ще си организираме селски състезания.  3 робота за селско състезание не са малко. А ако има и други желаещи, можем и да направим една надпревара в гаража. Лятото ще направим и робокар - специлизирано роботче за състезанието за следене по линия.  Там скоростта трябва да е по-голяма.  
      И все пак някога ще се срещнем....

     Пожелавам на всички участници и зрители на утрешното състезание много и приятни емоции!

                                  Красимир Милев
Красимир Милев    51г