Автор Тема: Автономен робот с слънчев панел  (Прочетена 14353 пъти)

durankulakat

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 103
    • Профил
Автономен робот с слънчев панел
« -: Март 18, 2009, 10:21:58 pm »
Привет! :)
  След като пристигна слънчевото ми панелче, реших да направя робот който да се захранва само с слънчева енергия. Стъпка по стъпка в тази тема ще опиша направата му.
 Панелът който използвам е 4.5V и в слънчев ден може самостоятелно да задвижи моторче, размерите му са 60x60mm и ето как изглежда - снимка
Но, панелът няма да може да осигури нужната енергия за да може да се движи роботът. Затова ще използвам схема която натрупва заряд в кондензатор и след като стигне определено ниво, той се разрежда през мотора като освобождава повече енергия  :) . Схемата е тази и е много подходяща за начинаещи, тъй като има малко елементи. Напрежението при което транзисторите се отпушват зависи от стойността на ценеровия диод (ако е 3.3V зарядът ще се освободи когато напрежението достигне 3.3V). Схемата е тествана от мен и работи чудесно :D . Ако има ентусиасти - да не се колебаят за направата й ;) .
Днес пробвах с кондензатор 4000мф, но импулсът беше много кратък и недостатъчен за да завърти колело. Утре ще отида до конрад и ще си взема кондензатор 1F 5.5V :-D (миналия път когато ходих там продавача ми каза че е като батерия). Надявам се с него да работи по-добре. Утре ще продължа темата с резултати от новия кондензатор и по-късно видео за сглобяването на робота :) !
Иван Петров 16г
skype: slayer_kolyo

dzv3r0

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 54
    • Профил
Re: Автономен робот с слънчев панел
« Отговор #1 -: Март 18, 2009, 10:31:06 pm »
Идеята е интересна. Гложди ме малко вапроса със необходимото време за зареждане на кондензатор с такъв капацитет.
Колко парички ти струваше панела?
Николай Петров, София, 21г
skype: nikolay.petrvo90

durankulakat

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 103
    • Профил
Автономен робот с слънчев панел
« Отговор #2 -: Март 19, 2009, 06:54:45 am »
Цената на панела е ~8$ и е този.
Иван Петров 16г
skype: slayer_kolyo

durankulakat

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 103
    • Профил
Автономен робот с слънчев панел
« Отговор #3 -: Март 19, 2009, 07:47:11 pm »
Днес купих кондензатора (1F 5.5V) :D .Веднага след като се прибрах го набучх на бредборда и започнах тестове:
1.На светлина от 3 крушки по 60W панелът достига феноменалните 1.4V :zubi: и кондензатора се зареждаше с темпо 0.01V/8сек :roll: .
2.Навън при почти никакво слънце (цял ден беше облачно) напрежението беше 2.6V и кондензатора се зареждаше с 0.01V/2сек :)
3.За 5мин хванах пряка слънчева светлина и напрежението достигна ~4.5V :) ,като кондензатора се зареждаше с 0.02V/сек  :D
4.След като се зареди до ~4.5V дойде хубавата част: след включването, моторчето се въртя около 30сек с сила според мен достатъчна за да раздвижи робота :clap: .
Това са засега отзивите по схемата, а тази вечер ще пусна видео в YouTube относно частите и сглобяването на схемата на бредборд + тест с кондензатор 2200мф (защото вече беше сумрачно когато снимах).
А до края на седмицата ще кача и видео за сглобяването на самия робот :)
Иван Петров 16г
skype: slayer_kolyo

durankulakat

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 103
    • Профил
Автономен робот с слънчев панел
« Отговор #4 -: Март 19, 2009, 09:16:23 pm »
Ето го и обещаното видео (то е в 4 части)
Част 1
Част 2
Част 3
Част 4
Иван Петров 16г
skype: slayer_kolyo

Dido_net

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 101
    • Профил
Автономен робот с слънчев панел
« Отговор #5 -: Март 21, 2009, 05:31:32 pm »
Доста интересно :) Колко ти струваше доставката?
Деян Димитров / гр. Хасково / 16г.

durankulakat

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 103
    • Профил
Автономен робот с слънчев панел
« Отговор #6 -: Март 21, 2009, 08:29:54 pm »
Доставката от този магазин е безплатна за цял свят :)
Иван Петров 16г
skype: slayer_kolyo

hunter

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 638
    • Профил
Автономен робот с слънчев панел
« Отговор #7 -: Март 22, 2009, 12:57:08 am »
Аз си мисля че батерията най вероятно нямада осигори нужния ток за задвижването на робота може и да греша.
Цвятко Цветков/ Бургас

http://www.youtube.com/watch?v=I1y67hzRWQY&feature=related

Dido_net

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 101
    • Профил
Автономен робот с слънчев панел
« Отговор #8 -: Март 23, 2009, 12:35:31 pm »
Аз предлагам да се съберем и да направим обща поръчка от сайта, защото цените са много евтини.  :)
Деян Димитров / гр. Хасково / 16г.

monoeye

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Автономен робот с слънчев панел
« Отговор #9 -: Юни 13, 2010, 10:25:14 pm »
Човек първо поздравления за роботчето :clap:  лично мене този ми беше първият беам робот и мн ме изкефи. Но когато прочетох часта с този кондензатор 1F и това, че моторчето се върти 30 сек. се породиха няколко въпроса в главата ми:
-този кондензатор не се ли зарежда прекалено дълго на светлината да кажем в нормална стая?
-моят робот беше с ФЛЕД солар енджин т.е. не беше с диод а с мигащ светодиод (иначе компонентите на схемата бяха същите) моят кондензатор беше 2200мф и робота се движи добре, така де насечено ама се движи. Така, че си задавам въпроса защо импулсът на твоя кондензатор не стига да завърти моторчето  :roll: . Ако те интересува ето го и моето ботче  :P  http://www.youtube.com/watch?v=eDdkV7IDBZU