Автор Тема: PIC и L293D  (Прочетена 9189 пъти)

IbT

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 156
    • Профил
PIC и L293D
« -: Март 12, 2009, 03:01:27 pm »
Здравейте,
Искам да попитам какво ще стане като свържа входовете на L293D към изходите на един PIC. Имам предвид в началния момент докато се установи контролера и да заработи програмата в какво състояние ще бъдат изходите. Как да сме сигурни, че до започване на програмата моторчетата ще бъдат неподвижни, т.е. на входовете на драйвера ще има само 0 или само 1?

hunter

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 638
    • Профил
PIC и L293D
« Отговор #1 -: Март 12, 2009, 05:50:17 pm »
Установяването на контролера и започването на програмата става за милисекунди които ти няма как да усетиш а какво ще имаш на изходите зависи какво си задал в програмата ако искаш при включване моторите да са в покой илив даден момент да спират използвай ENABLE1, ENABLE2 на драйвера но не пускай драйвера към същото захранване на което е контролера защото е болезнено аз издумках 2 контролера така драйвера задължително с друга батерия и само обединяваш минусите на двете батерии.
Цвятко Цветков/ Бургас

http://www.youtube.com/watch?v=I1y67hzRWQY&feature=related

IbT

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 156
    • Профил
PIC и L293D
« Отговор #2 -: Март 12, 2009, 06:10:26 pm »
И аз така мисля, обаче това ми е част от схемата за курсувата работа и преподавателя каза, че трябва да има нещо между контролера и драйвера за да са неподвижни моторчетата в първия момент. В момента се сещам, че може да сложа по един транзистор (или реле) на всеки вход на драйвера, който да действа като ключ и при пускане на захранването всички входове на драйвера да се установят във високо ниво.

П.С. Когато я завърша тази курсува работа може да пусна една темичка за нея, защото мисля, че е интересна, а може да е и полезна на някого. Темата е "Система за самонасочване към светлинен източник по две оси". Да но да приключа по-навреме и ще опиша всичко по нея.

hunter

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 638
    • Профил
PIC и L293D
« Отговор #3 -: Март 12, 2009, 06:20:50 pm »
Не съм съгласен според мен ако с порт от контролера въздействаш върху разрешаващите входове не драивера това ти е достатъчно ти в даден момент ще ги зъбраниш или разрешиш това значи че независимо от това дали имаш високо или ниско ниво на някой вход на драйвера моторите ще са гипс докато на съответния разрешаващ вход на драйвера на постъпи високо ниво а с транзистори или релета е кофти замисли се с релета трябва да имаш или 4 едноконтактни само за единия мотор за да въртиш поляритета на входовете на драйвера или с 2 многоконтактни пак само за единия а с транзистори трябва да направиш едва ли не Н-мост пред входовете на драйвера което го прави ненужен защото драъвера си е един двоен Н-мост. Инезабравяй филтрацията на изходите на драйвера ЗАДЪЛЖИТЕЛНО и на неговото захранване.
Цвятко Цветков/ Бургас

http://www.youtube.com/watch?v=I1y67hzRWQY&feature=related

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
PIC и L293D
« Отговор #4 -: Март 12, 2009, 07:55:11 pm »
Ами и аз се бях срещал отдавна с такъв пробле, когато правих Н-мостовете за един робот. Та те бяха с MOSFETи и минаваше доста ток и в първоначалния момент понякога ставаше късо и дори и за милисекунди транзисторите се награваха зверски! Та реших проблема с pull down или pull up резистори, не помня конкретно. Също така първата инструкция, която слагаш да изпълни контролера, е да изкара подходящите нива на пиновете за мостовете (в твоя случай за L293). А дори и само на 4MHz времето за инициализация е нищожно, така че може да кажеш на професора ти де успокои :)
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
PIC и L293D
« Отговор #5 -: Март 12, 2009, 08:28:38 pm »
Задължително трябва да има pull-up или pull-down резистори, ако трябва да имаме гарантирани нива при подаване на захранването в противен случай можеда има неприятни изненади, осбено ако се управляват силови вериги.  Трябва да се има предвид, че е необходимо време за да се стабилизира захранването и работата на кварцовия генератор, понякога това време взависимост от конкретните настройки може да достигне 50-100 ms, което въобще не е за пренебрегване.
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.

IbT

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 156
    • Профил
PIC и L293D
« Отговор #6 -: Март 12, 2009, 08:30:01 pm »
Това всичко е така, но въпросът е, че даскала ми казва, че от момента на включване на захранването до момента на първата инструкция моторчетата може да се движат, а може и да не се движат и аз трябва да направя така, че да не се движат. Съгласен съм с вас и според мен няколко мс не са от значение, защото все пак тези моторчета не могат за толкова кратко време да се завъртят кой знае колко и му го казах, но той НЕ. Трябва да се постави нещо между контролера и драйвера. Аз другата седмица пак ще ходя при него, защото каза, че ако не се сетя какво да сложа той ще ми каже. Така, че явно ще питам :)

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
PIC и L293D
« Отговор #7 -: Март 12, 2009, 08:49:45 pm »
Е добре де @IbT не четеш ли какво ти написахме с Ясен ??? Pull down или pull up резистори! Слагаш ги на Enable пиновете и си готов.
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

spp

  • Global Moderator
  • *****
  • Публикации: 414
    • Профил
    • http://robotics.cnc-bg.net/
PIC и L293D
« Отговор #8 -: Март 12, 2009, 08:59:43 pm »
Решава се лесно.
В схемата L293 имаш два входа.Това са краче 1 и краче 9.И двата входа са разрешаващи(Enable)
Слагаш по един резистор  pull pu към маса(за да са постояно изключени)Така независимо от състоянието на контролера няма да се включи драйвера.Логично е ,че само когато имаш управляващ(разрешаващ) сигнал от контролера ще включиш драйвера.
Ето ти и спесификацията за схемата.
http://www.st.com/stonline/books/pdf/docs/1330.pdf
Слави Петков
София 49г

hunter

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 638
    • Профил
PIC и L293D
« Отговор #9 -: Март 12, 2009, 09:10:52 pm »
А така и така се пише за това и аз да запитам има ли друг начин по който може да се свържат контролера със драйвера и двете с едно и също захранване и контролера да не изгори :?
Цвятко Цветков/ Бургас

http://www.youtube.com/watch?v=I1y67hzRWQY&feature=related

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
PIC и L293D
« Отговор #10 -: Март 12, 2009, 10:04:58 pm »
@hunter Ако контролера и драйвера са на едно и също захранване, това не би трябвало да доведе до изгаряне на контролера.
1. Първият вариянт е да се получат токови пикове от индуктивния товар, което би разрушило драйвера и евентуално контролера, ако няма сложени диоди на ключовите елементи на моста.
2. Вторият вариант е драйвера с индуктивния си товар да създава смущения в захранването и това да се отразява на контролера като се рестартира или не може да се инициализира, но не и да гръмне. Това може да се разреши с филтриращи кондензатори.
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

IbT

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 156
    • Профил
PIC и L293D
« Отговор #11 -: Март 12, 2009, 10:19:27 pm »
Оффф ... чета, ама между редовете :) Видях, че говорите за Pull-Up резистори, но не обърнах внимание на Pull-Down и досега се чудех как ще стане с Pull-Up, при положение, че с 1 се разрешава :) Извинявам се за предния пост.

hunter

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 638
    • Профил
PIC и L293D
« Отговор #12 -: Март 12, 2009, 10:38:05 pm »
sv_shady и аз така си мислех докато не ми спекаха 2бр. контролери подвързах ги със L293D и не съм слагал диоди понеже те си имат но като включа всичко и контролера се бъгва и при натискане на бутон неще да превключва драйвера явно нещо се мъчеше защото не след дълго около минута изгоря моторите са със редуктори малката подробност ако сложа обикновено моторче без редуктор работи но с редуктор гори контролера и за това го пуснах на отделна батерия сега работи перфектно но питам ако има друго решение на проблема защото много отежнява конструкцията а и на други схеми съм гледал че дават 8пин на драйвера на отделно 7в захранване или 9в а 1,9,16 заедно на 5в.
Цвятко Цветков/ Бургас

http://www.youtube.com/watch?v=I1y67hzRWQY&feature=related