Автор Тема: Помощ относно L293D  (Прочетена 10953 пъти)

kanadeca

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 32
    • Профил
Помощ относно L293D
« -: Юли 24, 2007, 09:53:59 am »
Здравейте! Днес за пръв път попаднах на този интересен сайт. Още от малък се увличам по роботите и съм си правил не един с дистанционно управление, но да направя такъв, който да "мисли" не ми е идвало и на ум по простата причина, че мислех, че са много сложни. Поразгледах внимателно форума и попаднах на тази статия. Имам два въпроса:
1.Ще мога ли да направя този робот без да чета допълнителни материали и ако не ще можете ли да ми дадете такива?
2.Ако пък това ми е по силите ще ми кажете ли откъде мога да закупя този драйвер L293D или от какъв уред мога да го взема?

Поздрави!

DataMatrix

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 308
    • Профил
    • http://datamatrix-bg.net/
Помощ относно L293D
« Отговор #1 -: Юли 24, 2007, 10:13:00 am »
От уред трудно ще го вземеш. На мен ми го даонесе Борислав от стара загора. В онлайн каталозите на комет и пасат(епимекс) електроникс не го намерих, но магазините в совия не са се свършили.

Относно правенето на такъв робот се изискват елементарни познания по електротехника и приложна електротехника. Няма да ти е особенно лесно, ако не си хващал поялник до сега. Като си поиграя още със моя ще пиша по-подробно описание за работа.
Димитър Бояджиев, гр. София

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Re: Помощ относно L293D
« Отговор #2 -: Юли 24, 2007, 10:49:41 am »
Цитат на: "kanadeca"
1.Ще мога ли да направя този робот без да чета допълнителни материали и ако не ще можете ли да ми дадете такива?
2.Ако пък това ми е по силите ще ми кажете ли откъде мога да закупя този драйвер L293D или от какъв уред мога да го взема?


Здрасти! Радвам се, че порталът и форума към него ти харесват! Ще отговоря на двата ти въпроса.

Този робот представлява много прост "жив", или по-скоро ориентиращ се организъм. Лично моят BEAM-робот "СЕБ" (можеш да видиш в раздел "BEAM-роботи", статията "Българският BEAM-робот") е на същия принцип. За съжаление, още не съм проявил лентата за снимков материал. Надявам се да го направя скоро. Само че там запоих и един допълнителен фототранзистор, просто така, за красота и да прилича на буболечка.
Сигурен съм, че това ще е по силите ти. Изисква се малко, за да се направи. Съветвам те да ползваш експериментална платка и тънки проводничета. От уред за съжаление L293D не може да се намери. Тук, в Стара Загора, го копувам от Телевизионен сервиз. Няма как във София да няма такива (ако си от София), и затова ще ти е лесно да го намериш там. Аз използвах чешки фототранзистори от серията KP и стават. :) За двигател аз ползвах вибромоторче от GSM. Получи се много интересно..
Ами това е... Пожелавам ти успех и задължително ни дръж в течение!


П.п. В статията ще видиш и ценоразпис на материалите... За съжаление не се побрах в 5 лв., но мисля, че скоро и това ще стане... :) Просто батериите ми са скъпи (около 50% от цената на робота!). Поздрави!
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

kanadeca

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 32
    • Профил
Помощ относно L293D
« Отговор #3 -: Юли 24, 2007, 11:48:40 am »
Аз съм от Плевен. До нас има един лицензиран сервиз на Sony и предполагам, че там ще успея да намеря този драйвер. Моторче имам, а предполагам, че фототранзистори се предлагат в повечето магазини за електроника.

П.С.: Ако искате мога да ви държа в течение за работата и да приложа снимков материал в една отделна тема...  :D

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Помощ относно L293D
« Отговор #4 -: Юли 24, 2007, 03:41:38 pm »
Добре дошъл :)

Роботът мисля, че без проблеми ще можеш да го направиш само като спазваш схемата внимателно (в началото аз така почнах, копираш дословно :) ) И да не си пипал поялник, вече ще пипнеш, все от някъде трябва да се почне. За драйвера не знам, дали ще го има в това представителство на сони, потърси го в магазините за електроника, и то по - вероятно е да го има само в по - големите, но ти все пак провери на всякъде :)
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

spp

  • Global Moderator
  • *****
  • Публикации: 414
    • Профил
    • http://robotics.cnc-bg.net/
Помощ относно L293D
« Отговор #5 -: Юли 27, 2007, 12:25:46 pm »
Здравейте,
Добре е като начало да се започне с по-лесни за изпълнение схеми.Например с транзистори.Но така или иначе за робота ,които сте показали тук елементи могат да се закупят от тази фирма
http://www.futurel.bg/index.php
За съжаление L293D я имат само в SMD корпус,което за начинаещи е малко по-трудно за изпълнение.
Обадете се по телефона и си изберете куриер.На sv_shady му я показах миналата година,но явно е забравил за нея. :?
В списъка ще видите две модификации на драйвера L293D и L293N.Бих ви препоръчал по-евтината L293N.Разликата е че в L293D има вградени диоди,които пазят изходите на схемата от високо пренапрежение(нека така да го наречем).Това е много важно,когато управляваме индуктивен товар,а един двигател е точно това.В L293N тези диоди трябва да се монтират външно.По точно да ги поставим ние.Схема на свързване може да се вземе от дата шийта на  L293N.Тъй като двигателчетата ,които се използват за робота не са мощни схемата може да се замени(както писах по-горе)с транзистори.Тогава цената ще бъде 2-3лева.
Лично аз мисля че преди да се прави каквото ида е,човек трябва да се потруди и да прочете и усвои основни неща.Иначе разочарованията ще са големи и интереса бързо ще се замени с досада.
 :?
Слави Петков
София 49г