Автор Тема: Самоделен сензор за прах - как?  (Прочетена 6271 пъти)

Tsoni

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 88
    • Профил
Самоделен сензор за прах - как?
« -: Август 10, 2014, 06:48:53 pm »
Някой правил ли е такова животно?
Поради високата цена на готовите реших да се пробвам, засега нямах особен успех със qrd1114 сензор за линия и идеята на производителите на готовите сензори, че засичали отразената от праховите частици светлина.Проблема ми е че не е никак прецизен, даже изобщо не засича прах пред него като посипя.
Имам и друга идея, да насоча ич светодиода право към фототранзистора като пред втория поставя тъмна преграда със съвсем малка/ки дупчица на него, може и няколко.За сега се сещам за бургия 0.8 :D, за платки, за по - малка не знам, ще потърся.
Моля, ако някой е правил такова или има идея да сподели.
Цони Витков 17 г. МГ \"Гео Милев\" Плевен

xyz

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 75
    • Профил
Re: Самоделен сензор за прах - как?
« Отговор #1 -: Август 18, 2014, 11:05:30 am »
Според мен с обикновен фото сензор трудно ще се постигне добър ефект. В смисъл отначало пробвай с използване на камера и последващ анализ на изображението (с помощта на компютър).
И една идея. За да усилиш ефекта на праха, то използвай две огледалца насочени почти едно към друго. Така се получава тунел от вложени огледалца и така леко запрашаване ще даде по-силен ефект в намаляване на видимостта на по-вътрешните отражения на огледалцата. Най добре е по едно от огледалцата да имаш рамка с различни цветове. Така когато тези цветове започнат да си съвпадат, то явно има запрашаване.

spp

  • Global Moderator
  • *****
  • Публикации: 414
    • Профил
    • http://robotics.cnc-bg.net/
Re: Самоделен сензор за прах - как?
« Отговор #2 -: Август 18, 2014, 03:23:40 pm »
Не е много ясно,какво искаш точно да направиш.
Да улавяш частиците прах?Да следиш запрашеност на определен предмет?
Ако е второто може да се направи с оптрон.Следиш определена повърхност(например бяла).Тарираш сензора на чиста повърхност и сравняваш през определен период от време,какво изменение имаш.Колкото повече прах се натрупва,толкова по слаб отразен сигнал ще имаш.
Според мен в този случай времето ти между две измервания трябва да е поне 24 часа.Разбира се ,това зависи от запрашеноста и чуствителноста на системата ти.
Слави Петков
София 49г

Tsoni

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 88
    • Профил
Re: Самоделен сензор за прах - как?
« Отговор #3 -: Август 18, 2014, 08:21:31 pm »
Всъщност е първото - запрашеност на въздуха.
Цони Витков 17 г. МГ \"Гео Милев\" Плевен