Автор Тема: Проблем с оптрон с въздушна междина  (Прочетена 11080 пъти)

emsatalo

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 6
    • Профил
Проблем с оптрон с въздушна междина
« -: Август 08, 2014, 10:48:05 pm »
В момента се опитвам да правя сензор, който използва оптрон с въздушна междина. Възникна проблем с това, че фототранзистора се отпушва не само от инфрачервения диод, а и при излагане на осветено от слънчева светлина. И така въпросът ми е как да направя фототранзистора да се отпушва само от инфрачервения диод?

xyz

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 75
    • Профил
Re: Проблем с оптрон с въздушна междина
« Отговор #1 -: Август 09, 2014, 12:30:41 pm »
Първо каже за какво ти трябва тази въздушна междина.

mivr

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 118
    • Профил
Re: Проблем с оптрон с въздушна междина
« Отговор #2 -: Август 09, 2014, 08:09:26 pm »
Можеш да направиш следното:

1. Настройка на резистора на фототранзистора така че да не се постига максимална стойност дори при пряка слънчева светлина. (тази стъпка може да се провали ако слънчевата светлина е твърде силна)

2. Осъществяване на схема за контрол над светодиода (било то с транзистор или по-сложен драйвер). Важното е да можеш да контролираш кога светодиода свети и кога не.

3. Алгоритъмът на измерване е следният:
   3.1. Изключване на светодиода
   3.2. Измерване на стойността от фото-приемника и запазване на стойността
   3.3. Включване на светодиода
   3.4. Измерване на стойността отново и записване на новата стойност
   3.5. Получаване на крайната стойност от измерването, която е разликата на двете запаметени стойности (от втората вадим първата)
   3.6. (По желание) Интегриране или усредняване
   3.7. Повтаряме цикъла :)

Това би трябвало да реши проблема с осветлението независимо за какво ползваш оптрона.

П.П. Този метод изисква сравнително прецизен вход за да може да сработи (може разликата със и без светлина от диода да се окаже твърде малка). Ако не сработи със стандартната конфигурация на Ардуино (ако ползваш това) можеш да пробваш oversampling  което ще свали скоростта, но ще работи както се очаква.

Поздрави
Михаил Врачaнски 19год. В ТУ-София Автоматика

Skype: mivrmmm

email: [email protected]

emsatalo

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 6
    • Профил
Re: Проблем с оптрон с въздушна междина
« Отговор #3 -: Август 09, 2014, 08:36:37 pm »
трябва ми с въздушна междина защото се опитвам да направя сензор за дъжд. Принципа е следния, поставям оптрона  на стъклото и инфрадиода излъчва светлина след отразяване на лъча той попада върху фототранзистора, ако има капка тогава светлината не се отразява а се разпръсква и когато се прекъсне лъча, чистачката се включва.
Знам, че принципно като вали няма слънце, но ако е в случай след дъжд когато има локви и се намокри стъклото няма да действа, защото пак ще попадне слънчева светлина. А на мен ми трябва точно в такива случаи когато внезапно се намокри да действа на момента чистачката, случвало ми се е някои камион като мине през локва и не виждам нищо за няколко секунди.
Ето и схемата която използвам:

Благодаря на Михаил за отговора! :)

bateAz

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 187
    • Профил
Re: Проблем с оптрон с въздушна междина
« Отговор #4 -: Август 10, 2014, 10:14:43 am »
Първо - това не се казва "оптрон с въздушна междина", а "отражателен оптрон".
Второ - датчик за дъжд се прави най-лесно с една тенекия и микрофонче.
Не може да не може

Венцислав Караджов, 61 год.

emsatalo

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 6
    • Профил
Re: Проблем с оптрон с въздушна междина
« Отговор #5 -: Август 10, 2014, 02:38:20 pm »
1. Извинявам се, просто така го видях тука http://elimex.bg/category/529/optroni-s-vazd-mezhdina.html
2. Може ли да ми обясниш как става това с микрофона? Ако става въпрос за това капките да удрят по ламарината, мисля че няма да е ефективно понеже ще се включва при идентичен звук. Извинявам се, ако не съм прав.
3. Ако някой е правил нещо подобно което да включва отразяване нека сподели :)

mivr

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 118
    • Профил
Re: Проблем с оптрон с въздушна междина
« Отговор #6 -: Август 11, 2014, 12:55:29 am »
В случай, че искаш да запазиш схемата и устройството да работи можеш да използваш един от тези методи:

1. Поставяне на сензора на сянка (покриване на сензора с пластмаса или подобно така че да не му свети слънцето).
2. Да си купиш сензор които има вградени филтри за дневна светлина като: http://www.robotev.com/product_info.php?cPath=1_29&products_id=88


Разбира се този филтър не е съвършен и има изменение в измерването когато сензора е на светло и когато е на сянка. За да решиш проблема с оптрон ти трябва защитен оптрон поставен на сянка. :)

Друг метод би бил да се измерват вибрации на стъклото, като разбира се ако започнеш да си почукваш стъклото чистачките ще се пуснат. Разбира се това може и да е просто нов начин да си пуснеш чистачките.

Като решиш как ще под ходиш пиши, ще помагаме.

Поздрави,
Михаил Врачaнски 19год. В ТУ-София Автоматика

Skype: mivrmmm

email: [email protected]

emsatalo

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 6
    • Профил
Re: Проблем с оптрон с въздушна междина
« Отговор #7 -: Август 11, 2014, 12:48:41 pm »
Благодаря ти за отговора! Не се бях заглеждал за това свойство. Намерих подобен на този който ми предложи CNY70 и той има daylight filter.
*1во искам и да попитам мислиш ли, че схемата ще действа на акумулатор по-различно, да не вземе да изгори оптрона, или да сменя схемата с тази:

Но искам да задейства реле, дали сигнала ще е достатъчно силен?
*2ро може ли да ми кажеш какво е максималното работно напрежение което мога да му подам (говоря за CNY70)
http://elimex.bg/userfiles/editor/file/techspecificationspdf/4/49910.pdf

irz

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Re: Проблем с оптрон с въздушна междина
« Отговор #8 -: Август 24, 2014, 11:27:55 am »
Като искаш сензор за дъжд, защо не използващ датчик за влага? Такъв можеш да си направиш и сам.
Иван Р. Златанов, Казанлък
Направи и забрави!
Skype -> izatanov