Автор Тема: Огромен ардуино часовник  (Прочетена 5538 пъти)

medjit

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 1
    • Профил
Огромен ардуино часовник
« -: Юли 18, 2014, 05:23:56 pm »
Привет!

Оня ден както си лежах на леглото и си гледах картината на стената ми хрумна една идея, да си направя часовник голям колкото цялата стена,
вече почти съм го измислил, за направата на толкова големи 7 сегментни индикатори ще използвам светодиодна лента, цялото устройство ще се управлява с Ардуино и няма да има много елементи, мисля да е от по простичките часовници, така това не е проблем.
Истинския проблем е че още не съм много навътре с програмирането, но ако някой може да помогне ще съм му много благодарен.

bateAz

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 187
    • Профил
Re: Огромен ардуино часовник
« Отговор #1 -: Юли 18, 2014, 08:37:58 pm »
Това откъде ще се гледа ?
Ще трябва ли бинокъл ?
Не може да не може

Венцислав Караджов, 61 год.

Tsoni

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 88
    • Профил
Re: Огромен ардуино часовник
« Отговор #2 -: Юли 20, 2014, 10:43:39 pm »
Кажи за кое точно ти трябва помощ.Но като за начало ще трябва да си направиш различните числа в програмата(за 1 да светкаш само двата десни сегмента и т.н.) като всяко си е в отделна функция и  съответно я викаш за да напише числото.
Ето ти една идея - измилсяш как чисто математически от функцията millis() щото предполагам с  нея ще мериш часа да извадиш часа в 24 часов формат.Това ще е нещо от сорта на след като millis() нарастнат със 60 000(1 мин) секундите ти се нулират и се добавя едно към минутите, аналогично за часовете и като мине 24 часа пак.Това е начина за който се сещам сега, може да има и по  - прост.Всяко от тези числа(часове и минути) ти се разбива на масив(1ва клетка десетиците на часа, 2ра единиците, така и за минутите) получаваш 2 масива с по 2 клетки като на една клетка отговаря един 7 сегментен панел или там каквото ще да е.
Гледаш какво число има в клетката на масива и викаш съответната функция за числото за този панел, за другите 3 същото.

Ако те обърках с нещата които писах и някои о тях са ти непонятни и трудни за разбиране, то ако искаш мога да ударя едно рамо и да се заема с програмата или само да ти помогна, ти ще кажеш.

И от любопитство - 12в адаптор за контакт ли?Щото тези ленти са на 12 в и не харюат малко ток.за тая работа ще трябва да запоиш 7х4 = 28 транзитора с които да контролираш през ардуино всеки сегмент, а пък ако се помисли малко може да се установи че за кое и да е число ще ти трябват 2 сегмента които да светят заедно  - ето сетих се : най - горния и този горе в дясно.Така намаляваш бройката на 24 транзистора за запояване - честито!  ;D
Ще трябва да помислиш и за чип за увеличаване на пиновете - на уно има 20 пина, които можеш да ползваш, а ти трябват 24, ако вземеш мини ще имаш 22, пак не става, може би най - добре е 2 чипа за уно, но тези работи са на твоята глава за мислене.

Поздрави и се надявам да съм бил полезен!
Цони Витков 17 г. МГ \"Гео Милев\" Плевен