Автор Тема: Начинаещ в програмирането  (Прочетена 6297 пъти)

shadow_marto

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 3
    • Профил
Начинаещ в програмирането
« -: Юни 20, 2014, 06:15:04 pm »
Здравейте! Нов съм в този форум, както и в програмирането на Ардуино. Занимавал съм се с програмиране 6 месеца със C++. Въпросът ми е откъде да намеря литература за програмиране на литература и има ли някакъв начин да програмирам на емулатор, тоест без да се налага да програмирам директно Ардуиното.

Tsoni

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 88
    • Профил
Re: Начинаещ в програмирането
« Отговор #1 -: Юни 22, 2014, 07:00:15 pm »
Щом си се занимавал със С++, то това не би трябвало да те затрудни, синтаксиса е сходен, само трябва да научиш няколко функции.
http://playground.arduino.cc/Bulgarian/Rykovodstva тук има някои неща, които могат да ти помогнат
http://arduino.cc/en/Reference/HomePage тук можеш да видиш всички функции и подробното им обяснение
Относно програмирането без контролера, можеш да си дръпнеш средата за програмиране от сайта горе и да програмираш като само гледаш дали имаш грешки.Не ти препоръчвам този метод, тъй като няма да разбираш дали имаш логически грешки и дали това което искаш ще стане, а и знания без практическо приложение бързо е забравят.Ако не ти се изръсва за оригинално ардуино можеш да си вземеш от ebay.co.uk там има за по 4 долара ардуино мини + програматор(уно има граден програматор на платката, това не).
Поздрави!
Цони Витков 17 г. МГ \"Гео Милев\" Плевен

shadow_marto

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 3
    • Профил
Re: Начинаещ в програмирането
« Отговор #2 -: Юни 23, 2014, 10:34:04 pm »
Благодаря за отговора! А грешка ли ще е, при условие, че искам и професионално да се занимавам с ембедед програмиране, не само като хоби, да уча Arduino? Контролери като PIC повече ли се използват?

Tsoni

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 88
    • Профил
Re: Начинаещ в програмирането
« Отговор #3 -: Юни 24, 2014, 06:34:09 pm »
Не знам кое повече се ползва - ардуино предоставя просто по-лесен начин за работа, без запояване и т.н.То и на него има чип, който може да се свали и да се сложи само в някое устройство и все едно си сложил пик, само дето езика е различен от този на пиковете.
Иначе като цяло не бих казал че е грешка, защото всяко допълнително знание свързано с това с което се занимаваш, особено в професионален план, е голям +.А и ардуино няма какво толкова да му се учи, функциите се броят на пръсти, трябва ти по - скоро логика на програмиране, която предполагам вече имаш от С++, та мисълта ми е дори и по - късно да установиш че не ти трябва няма да си изгубил много време и усилия в ученето му.
И тук ще се повторя, добре е да имаш един контролер на който да виждаш реалното приложение на функциите на програмата, така се запомнят много по - лесно, бързо и най - важното, вече зад купищата безсмислени на външен вид символи в програмата ще можеш да виждаш едно практически работещо устройство.
Надявам се да съм бил полезен.
Поздрави!
Цони Витков 17 г. МГ \"Гео Милев\" Плевен

shadow_marto

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 3
    • Профил
Re: Начинаещ в програмирането
« Отговор #4 -: Юни 29, 2014, 10:38:41 am »
Благодаря за отговора!