Автор Тема: Аквариума и саксиите  (Прочетена 6006 пъти)

DUCKFACE

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 3
    • Профил
Аквариума и саксиите
« -: Юни 12, 2014, 10:07:03 pm »
Това е жизненоважния въпрос. Кой ще полива саксиите и кой ще светва на рибите.
Този въпрос тормози баща ми от както му казах, че ще бъде 9 месеца при брат ми в Германия. И както се сещате на мен не ми е нито до аквариума нито до саксиите. Но възрастния човек отказва да замине без тях... не знам как ще мъкна лимона, орхидеите, някакъв бодил и 300 литровия аквариум до там ..
Та. помагайте.
заданието е следното
1. За саксиите
 1.1 Осем саксии за влажност на почвата с това http://www.ebay.com/itm/390662605851?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649
когато някоя от тях остане сухичка 12 волтова помпа започва да напоява с вода събрана в една 50 литрова туба. На тубата има датчик http://www.ebay.com/itm/390862773479?ssPageName=STRK:MESINDXX:IT&_trksid=p3984.m1436.l2649
Ако нивото на водата спадне под указаното - Аларма. Освен аларма помпата да не се включва, че ще стане само на помпа... не можах да намеря китаеца който я е правил.
 1.2 Влажност на въздуха с това http://www.ebay.com/itm/DC3-3V-5V-HR202-Humidity-Resistance-Sensor-Module-/291166606770?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item43cae1d5b2 че ще загубим орхидеите .... Да знаете гордост са! При 50% да включва през реле овлажнитея и да го изключва при 80%.
 1.3 Температура на въздуха с това http://www.ebay.com/itm/351088374361?ssPageName=STRK:MESINDXX:IT&_trksid=p3984.m1436.l2649 Ако му стане прекалено студено на фикуса - да не го топля аз ами духалката да се воключва през реле.

2. За рибата - Казва се Стойчо и е декоративна акула (мен ако питате няма нищо общо с акулата).
Въпросната риба трябва да се събужда в 7.00 часа защото била тропическа риба (пилича на таранка) и да си ляга в 21:00.
 2.1 през реле осветлението да се сключва всеки ден в 7:00 и да се изгася в 21:00.
 2.2. Стойчо го топлим с нагревател с темометър и терморегулатор - за отоплението не го мислим, но охлаждането е проблема при него. През лятото баща ми му включва вентилатор над аквариума за да отнема от температурата чрез изпарение на водата. Задачата е да се мери температурата на въздуха с това http://www.ebay.com/itm/351088374361?ssPageName=STRK:MESINDXX:IT&_trksid=p3984.m1436.l2649 Ако е над 35 да се включва вентилатора през реле.

Явно цялото това управление ще стане с микроконтролер. Вие кажете какъв ще е и кое ще бъде най-лесното и ефикасно изпълнение.
Всички възможности за допълнително регулиране на горепосочените стойности са добре дошли като идеи.

Благодаря за това че ще облегчите живота ми ... и този на Стойчо :Д

Tsoni

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 88
    • Профил
Re: Аквариума и саксиите
« Отговор #1 -: Юни 13, 2014, 04:15:45 pm »
Не мога да ти помогна със електрониката, не съм работил с преобразуване на нисковолтов сигнал (на микроконтролер) на високоволтов за тези устройства, но мога да ти дам една идея за хлаждането - не съм го пробвал но съм сигурен че ще е много по  -ефективно да пуснеш две тръбички през аквариума и като ти се дигне температурата да пускаш вода от чешмата през тях, със такава помпа като тази дето е за цветята, която вода после може да се влива отдолу във тубата за цветята, която да има преливник де и да е по - ниско от аквариума.
Така ще Стойчо хем ще се чувства много по - добре, щото с тоя вентилатор силно се съмнявам че става ефективно охлаждане, и цветята ще ги полива прясна вода, не престояла.
Надявам се да съм бил полезен.
Поздрави!
Цони Витков 17 г. МГ \"Гео Милев\" Плевен

importante

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 178
    • Профил
Re: Аквариума и саксиите
« Отговор #2 -: Юни 14, 2014, 08:07:36 pm »
Решил си да е с контролер, значи искаш схеми, програми и обяснения.Виж в руските форуми, че в нашите няма много инфо за инкубатори с микроконтролерно управление.Сега не помня точния форум но има много информация и не я цедят през цедка, и кодове и схеми и подробни обяснения има.За инкубатора е много важна точната температура, с разлика най много до 0.05 градуса, както и влажноста на въздуха.Освен че ще ти свърши работа, е и много точно. Нищо друго не се сещам да е по-близко до твоите изисквания.Иначе ако някой се навие да седне да измисли всичко и да му напише програма!  ;)
Мартин Костадинов
Skype - Optixam

venci

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 40
    • Профил
Re: Аквариума и саксиите
« Отговор #3 -: Юни 15, 2014, 11:07:44 am »
Хубаво задание си направил, Стойчо дано го  хареса  ;) !!! Но от написаното се вижда, че си избрал неща, които се свързват към Ардуино. Също така имаш много входове и изходи. Примерно помпата и 8те саксии тук ще са ти нужни осем датчика за пълна влажност осем клапана за да не поливаш и осемте саксии едновременно. Това за ден два неможе да се направи. Препоръчвам ти коантролерът да ти е Ардуино Мега.

DUCKFACE

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 3
    • Профил
Re: Аквариума и саксиите
« Отговор #4 -: Юни 23, 2014, 10:12:02 am »
благодаря за съветите - в момента чета за Ардуино. Всяка помощ би била добре дошла :)