Автор Тема: Karel V4  (Прочетена 6736 пъти)

hijack

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Karel V4
« -: Април 22, 2014, 07:56:32 pm »
Това е робот който се използва предимно за състезания и демонстрации.

Функции:
Робота се използва предимно за състезания.функциите който изпълнява робота са:
Следедене на линия.
Ориентиране в 3D лабиринт.
RC управление посредством Bluetooth и Xbee.

Следене на линия:
Робота следи линя посредством 8 оптрона,събрани в една платка Pololu - QTR-8A .

RC управление:
За безжичното оправление е използван Bluetooth модул HC-05 и Xbee 1mw- Series 1.ЗA приемник и предавател.
Програмата за управление чрез Bluetooth e изтеглена от APPStore на Андроид.Името на програмата е Bluetooth RC Car,за управлението чрез Xbee e използван Microsoft Visual Studio 2010 за направата на контролера(програмата).

3D Лабиринт:
Все още тази функция не се използва поради липсата на софтуер.

Механика:
Шасито на робота е изработено от 1мм дуралуминий,боядисано черно на цвят.Задвижва се със редуктори с четири възможни предавки (12.7:1, 38:1, 115:1 и 344:1) на Tamaya.И комплект нископрофилни спортни колела с диаметър 56мм и ширина 25мм.

Електроника:
Робота се захранва със 6 батерии по 1.5V(Волта) в пакет със общо напрежение 9 волта.
Мозъкът на роботът е Италианската платформа Ардуйно Уно (Arduino Uno).За управление на моторите е използван мотор шийлд който е базиран на L293D.
Направена е платка с мултиплексор с цел използване на по-малко работни пинове на Arduino


Снимки:





Александър Aтанасов 17г.

importante

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 178
    • Профил
Re: Karel V4
« Отговор #1 -: Април 23, 2014, 01:24:24 am »
много добре ти се е получило!Браво!  ;) Можеш ли да дадеш малко повече информация за bluetooth управлението. На моят робот два мотора въртят 4-те гуми по двойки (леви и десни)и искам да ги контролирам с hc-05 . Само че при мен не се управляват с драйвер l293, ами с по 2 релета на мотор демек мост с релета. Много съм търсил някакъв код за управлението и все не успявам.. ???
Мартин Костадинов
Skype - Optixam

hijack

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Re: Karel V4
« Отговор #2 -: Май 01, 2014, 12:21:38 pm »
много добре ти се е получило!Браво!  ;) Можеш ли да дадеш малко повече информация за bluetooth управлението. На моят робот два мотора въртят 4-те гуми по двойки (леви и десни)и искам да ги контролирам с hc-05 . Само че при мен не се управляват с драйвер l293, ами с по 2 релета на мотор демек мост с релета. Много съм търсил някакъв код за управлението и все не успявам.. ???

Мога да ти помогна с кода,и със софтуера за управление от телефон.Ако искаш драсни едно ЛС.
Александър Aтанасов 17г.