Автор Тема: Сервота с 2s lipo  (Прочетена 7182 пъти)

Tsoni

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 88
    • Профил
Сервота с 2s lipo
« -: Декември 07, 2013, 09:06:40 am »
Здравете!Искам да захраня сервота с голяма тяга, на 6 волта с литиево полимерна батерия с 2 клетки (общ 8.4в). Въпроса ми е  как да го сваля това напрежение до 6 волта?Мислех си за едно съпротивление последователно преди сервотата(които ще са успоредно), но тогава когато се натоварват тока ще се променя и съответно и напрежението в/у резистора и тях.С делител на напрежение е същата работа.Ако някой мое да ми помогне, ще съм благодарен.
Цони Витков 17 г. МГ \"Гео Милев\" Плевен

bateAz

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 187
    • Профил
Re: Сервота с 2s lipo
« Отговор #1 -: Декември 07, 2013, 02:18:24 pm »
Първо провери дали схемата ти няма да роботи и на 8.4 волта ( ама не с включване, да не се получат пушеци ). С четене като начало. Ако не може, имай предвид, че две клетки на литой-йон ( също и полимер ) са 8.4 волта, ама само в началото. Номиналното напрежение под товар е под 4 волта, спада и до 3.4 на клетка , т.е.  може да очакваш падане до 6.8 на батерията. Най-бързото решение е да сложиш един ценер за 2.4 волта последователно, става дори и с 3 диода ( не Шотки !)  последователно. Ако сервото ти дърпа до половин ампер, 3 броя 1N5401 те устройват идеално.
Не може да не може

Венцислав Караджов, 61 год.

Tsoni

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 88
    • Профил
Re: Сервота с 2s lipo
« Отговор #2 -: Декември 07, 2013, 10:54:15 pm »
А като дръпнат повече какво правим?Ом вика че ще се промени пада на напрежението като се промени тока.
Цони Витков 17 г. МГ \"Гео Милев\" Плевен

bateAz

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 187
    • Профил
Re: Сервота с 2s lipo
« Отговор #3 -: Декември 08, 2013, 12:03:18 pm »
Кажи му на Ом да почете малко повече! :P
Падът на напрежение върху ценеровия диод почти не зависи от тока през него. Падът на напрежение върху диод в права посока зависи малко - например може да се промени от 600 на 700 миливолта при промяна на тока около 6 пъти. Не е като резистор, който е линеен и при промяна на тока 2 пъти, падът се променя и той 2 пъти.
Не може да не може

Венцислав Караджов, 61 год.

Tsoni

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 88
    • Профил
Re: Сервота с 2s lipo
« Отговор #4 -: Декември 09, 2013, 10:40:00 pm »
Хубаво.Ще взема диоди и ще пробвам.Опасявам се само за сервотата ако ги пусна при пълен капцитет на батерията 8.4в, тях на 6.4 волта дали няма да изгорят.Така от друга страна ще имам по-голяма мощност при леко изтощена батерия (8 волта).
Сервотата са на tower pro или powerD pro, компанията си промени името.Китайчета са, но се държат добре.2 големи и 4 мини са.
Е?
Цони Витков 17 г. МГ \"Гео Милев\" Плевен

Tsoni

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 88
    • Профил
Re: Сервота с 2s lipo
« Отговор #5 -: Декември 16, 2013, 09:24:53 pm »
Така: сложих диодите 6 диода по 0.32 волта свалят някъде(токоизправителни до 1000V, 6А) и проблем - като сложа 2те липота (8.4в общо) напрежението ми пада до 6.2 -6.3 някъде обаче ръката(на която са 6те сервота) застава в едно статично положение и не мърда (а би трябвало да се движи като я контролирам с ардуиното). При 4 батерии АА, никелови които ми дават 5V, работи нормално. но това е без да ползвам диодите!Така консумацията е около 2А за да стои ръката на едно място, не съм мерил пикова, не ме интересува особено, не вярвам да мине 6А, но все пак ръката работи нормлано.При ли-по батериите и диодите тока е 0.7-0.8А - там някъде.
Моля Ви, помагайте!Къде може да е проблема?
Цони Витков 17 г. МГ \"Гео Милев\" Плевен

bateAz

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 187
    • Профил
Re: Сервота с 2s lipo
« Отговор #6 -: Декември 17, 2013, 05:46:21 pm »
Диод за 1000V не може да има пад по-малко от 0.6 волта, ако токът е поне 50 мА. Ти май си ги мерил с мултиметъра, а не под товар. Та според мен трябва да намалиш броя на диодите на 3. За да има все пак някакъв пад върху диодите, трябва да има консумация. Ако консумацията е малка ( под 100 мА ), трябва да сложиш някакъв  резистор за товар. Например 82 ома / 0.5 вата. Свържи си сервото паралелно на резистора.
Ако това не те устройва, има и по-скъпо решение: стабилизатор на 5 волта. Трябва обаче да кажеш колко ток консумират твоите серва ( макс ), за да решим какъв ще е стабилизаторът.

PS Сега ти разгледах подписа: ти учиш в същата гимназия, в която съм учил аз преди 35 години ...
« Последна редакция: Декември 17, 2013, 05:48:39 pm от bateAz »
Не може да не може

Венцислав Караджов, 61 год.

Tsoni

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 88
    • Профил
Re: Сервота с 2s lipo
« Отговор #7 -: Декември 17, 2013, 07:30:59 pm »
Тъпото е че като сложа товар не мога да измеря напрежението, то се променя постоянно, незнайно защо(5,7-0, 1,4- 5, 0.3) напълно "random" стойности получавам.Сега ще махам по 1 диод да видя ще тръгне ли.
Цони Витков 17 г. МГ \"Гео Милев\" Плевен

Tsoni

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 88
    • Профил
Re: Сервота с 2s lipo
« Отговор #8 -: Декември 17, 2013, 10:18:56 pm »
Вече изпитвам лека фобия от ли-по батерии...както ида е махнах диоди един по един и пак не ще да върви.Мисля да мина на 4 от онези големите батерии по 1.5V.май се водят Д...
Те могат ли да дадат 6+ А пиков и 2 -3 постоянен ток?Малко се съмнявам...А ако вържа 4 успоредно с още 4?
Аз като сложа 4 батерии АА, ама 2 никелови и 2 неизвестни, едни жълти си работи ръчицата...
« Последна редакция: Декември 17, 2013, 10:21:43 pm от Tsoni »
Цони Витков 17 г. МГ \"Гео Милев\" Плевен