Автор Тема: Място за събиране на съвсем начинаещи.  (Прочетена 8388 пъти)

xyz

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 75
    • Профил
Място за събиране на съвсем начинаещи.
« -: Ноември 25, 2013, 11:47:12 am »
Прочетох темата: "Ежемесечни събирания /В офиса на Robotev.com/" и се сетих за една идея, която може да помогне за силното популяризиране на роботиката.

Роботиката е интересно нещо, но ако си начинаещ, то трябва да направиш значителни начални инвестиции. Затова имам следната идея. Освен за събирания в офиса на Robotev.com, то не се организира и събирания на тема модификации на чужди роботи от начинаещи.

Дейността ще е такава: Напредналите в роботиката със собствени модели си носят някои свои модели. При първото събиране начинаещите идват и се запознават с функционирането на роботите и евентуално как могат да се модифицират. При следващото събиране начинаещите вече носят със себе си определени конструкции за доработването на робота. Разбира се всички модификации ще стават под наблюдението на собственика на робота. От друга страна самия собственик може след първото събиране да направи поправки по робота си, за да може договорени допълнения с начинаещ да бъдат осъществени.

Отначало не е необходимо да се търси нов ден за тази инициатива - достатъчно е да се използва инициативата "Ежемесечни събирания /В офиса на Robotev.com/". Основното е да се разбере, дали ще има навити в роботиката, които да се включат в начинанието със свои роботи.

Между другото не винаги инициативата трябва да е хардуерна. Понякога начинаещите може само да предлагат допрограмиране на микроконтролера на съответния робот.

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
Re: Място за събиране на съвсем начинаещи.
« Отговор #1 -: Ноември 26, 2013, 08:24:55 am »
Идеята е интересна, но това предполага да има една група хора, които са напреднали и имат вече роботи.  Преди време бях организирал клуб по роботика (има тема по въпроса) и се събирахме всяка седмица. Тогава идеята беше да направим един по-сложен робот. Нивото на участниците беше доста различно и не винаги всички можеха да участват активно. Заради тов в последствие решихме да започнем съсздаването на малка учебна платформа за начинаещи. За съжаление не довършихме този проект.
Готов съм да възродим клуба по роботика, но трябва да има ясна концепция какво точно ще се прави.  Относно събиранията при Роботев, не съм сигурен дали те продължават, темата която визираш е стара.
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.

xyz

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 75
    • Профил
Re: Място за събиране на съвсем начинаещи.
« Отговор #2 -: Ноември 28, 2013, 06:14:32 pm »
Не мога да открия темата за клуба по роботика. Иначе ако се прави такъв клуб, то нещо да предлага, което трудно сам ще си намериш. Помощта от напредналите потребители е такова нещо, но именно тези потребители трябва да бъдат привлечени отначало.
Например да се предлага лазерно рязане за направа на детайли. Има много фирми които предлагат такова, но не мисля че биха се занимавали с малки количества. Ако има много хора, то и единичните поръчки ще са по-големи и съответно ще се съгласят да ги направят.

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
Re: Място за събиране на съвсем начинаещи.
« Отговор #3 -: Ноември 29, 2013, 09:06:55 am »
Ето темата за клуба по роботика:
http://www.robotics-bg.com/discussion/index.php?topic=183.0
И другата тема за учебния робот:
http://www.robotics-bg.com/discussion/index.php?topic=823.0
Съгласен съм с това, което казваш. Точно така направихме и ние с учебния робот.  Направихме 10 - 15 платформи, които раздадохме на хора от клуба и форума.  Смятам че това е правилния начин. Това което ни липсваше тогава бе малко повече последователност за да довършим проекта, но съм готв да опитаме пак.
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.

chikenbrain

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 9
    • Профил
Re: Място за събиране на съвсем начинаещи.
« Отговор #4 -: Ноември 29, 2013, 11:21:47 pm »
Здравейте,
аз също си мисля за нещо подобно и с радост бих се включил и подкрепил начинанието с каквото мога.
Също така се захванах с направата на сайт, чрез който да спомогна намирането на клубове от начинаещите, както и обединението и популяризирането на роботиката в страната. Не съм сигурен, че мога да дам линк към него (според правилата на форума), затова за момента ще пропусна, но ще следя темата с интерес. :)
Кристиан Димитранов, София, 21г

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
Re: Място за събиране на съвсем начинаещи.
« Отговор #5 -: Декември 01, 2013, 05:09:20 pm »
Няма проблем с линка към това, което правиш.  Ако има такова правило е време да го променим :)
Ще е интересно да разкажеш за твоята идея.
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.

chikenbrain

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 9
    • Профил
Re: Място за събиране на съвсем начинаещи.
« Отговор #6 -: Декември 01, 2013, 07:16:58 pm »
Ето това е сайта: http://spectarobots.com/
Част от идеята ми е да се превърне в място, където се отразват събитията свързани с роботикав страната. Също така да се оказва помощ на желаещите да се занимават с роботика, чрез кратки уроци и/или като се спомогне за осъществяване на контакт с някой от клубовете в страната.
Може би това е мястото да споделя, че за момента съм сам, но бих се зарадвал ако някой прояви интерес да спомогне развитието, по какъвто и да е начин.

Също така имам желанието да се сформира някакъв клуб около сайта, чрез което да се помага на желаещите да се занимават с роботика на живо, а не само чрез комуникация през интернет.
Кристиан Димитранов, София, 21г