Автор Тема: Първи стъпки в роботиката  (Прочетена 6520 пъти)

varnima

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 2
    • Профил
Първи стъпки в роботиката
« -: Септември 14, 2013, 04:26:40 pm »
Здравейте на всички, и много поздрави за хубавия форум.
Преди няколко дни попаднах на вашия сайт и ми допадна много идеята за роботи в свободното време.Дълго време се чудех как да използвам знанията си по физика от училище и опита от електротехника, и реших да събера полезното с приятното.Проблема е ,че не знам от къде да започна.Много ми харесаха трите проекта представени тук за роботчета, и искам да знам какво да чета, какво да закупя и как да започна за да навляза успешно във вашия свят.Паричните средства и времето не са проблем ,така че може да предложите всякакви източници от където да черпя знания.Желанието от мене е гарантирано, благодаря предварително

cdman

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 12
    • Профил
Първи стъпки в роботиката
« Отговор #1 -: Септември 25, 2013, 05:26:53 pm »
Здравей , тъй като и аз навлязох скоро ти препоръчвам да си вземеш нещо готово като за начало. Ще можеш да го разгледаш от близо да тестваш различни неща - след което ще имаш възможност да изработиш или доработиш нещо сам.

Препоръчвам ти да си вземеш ето това роботче - Pololu ZUMO



Роботчето можеш да купиш тук в БГ от Роботев или от Ер-Елемент


Имай предвид че робота се продава в 2 варианта като КИТ за сглобяване и като готов сглобен :) - аз лично избрах втория вариант. Цената му сглобен е около 180лв

Към това нещо ти трябва една платка ARDUINO UNO R3 - коят можеш да купиш от горните 2 магазина за 46лв Роботев.КОМ  или от ER-ELEMENT и реално ще имаш готова конфигурация за Line-Tracer , MazeSolver, както и базов Сумо-Бот.


Горния робот идва в страхотен комплект - с вградена фотодиодна рамка отдолу и компас. Освен това на сайта на производителя има страхотна документация където освен описание можеш да намериш и примерни програми за ARDUINO с което да пуснеш робота буквално за 5 мин от разопаковането!


Ето тук ще намериш видео с описание и няколко теста на робота. След като го пуснеш и му разгледаш възможностите - лесно можеш да добавиш датчици за разстояние с което да го надградиш още. Имай предвид че работата с Ардуино библиотеките иска познания по програмиране!
Светлин Симеонов, гр.София, 37г