Автор Тема: Камера и видеосистема  (Прочетена 11013 пъти)

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
Камера и видеосистема
« -: Януари 28, 2009, 01:51:17 am »
За наблюдение робота е обурдван с IP камера с висока резолюция (2 Mpix) предоставена ни любезно от нашия спонсор PIXEYE .
Напрактика камерата предствлява малък компютър и разполага със собствен процесор, памет и операционна система (Linux базирана).  Връзката на камерата с външния свята става чрез LAN интерфейс, който позволява включване към стандартна комютърна мрежа и за предаване на видеото се използват стандартни мрежови протоколи. За да може да предаваме сигнала безжично към камерта е включен малък wireless адаптор (WL-330ge на Asus). Адаптора в момента работи в режим на AP (access point), така че когато се закачим към него  той ни осигурява връзка с камерата.  Камерата позвлява да се предават снимки и видео, като за целата трябва да се свържем с вградения в нея уеб сървър. За да се гледат снимки е достатъчен обикновен браузер , а за видеото трябва мрежов плеър - VLC върши отлична работа. Благодарение на Spookyboy  в момента имаме интегриран софтуер който позволява едновременно да гледаме видеото от камерата и да управляваме робота. Идеята е за в бъдеще да използваме ресурсите на камерта (вградения процесор е доста мощен) за тестване на някои базови алгоритми от областта на машиното зрение или с други думи да накараме робота да вижда.
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.

Vlado

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 76
    • Профил
Камера и видеосистема
« Отговор #1 -: Януари 30, 2009, 11:47:35 pm »
А мислите ли да направите стереозрение с две камери. Както при човека. И робота да определя растоянието до предметите.
инж.Владислав Димов 33г.

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
Камера и видеосистема
« Отговор #2 -: Януари 31, 2009, 12:36:24 pm »
Имаме такава идея, но има някои проблеми за решаване. Ако са 2 камери ще е по-трудно да се синхронизират.  Ето тук има една подобна реализация: http://www.surveyor.com/
Според мен по удачния вариант е една камера с два сензора, е тогава хардуера е малко по сложен, но мисля че основния проблем ще е софтуера за стерео зрение и сигурно трябват сериозни алгоритми. Лично аз нямам точно идея, как стават нещат. Всъщност може да направим един отворен проект и със съвместни усилия да се пробваме да решим задачата. Има и един друг вариант за определяне на разстоянието до обектите с една камера и 2 малки лазерчета. В проекта Surveyor ползват такъв метод мисля даже че има и алгоритъма.
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.