Автор Тема: Входящи данни от порт?  (Прочетена 8043 пъти)

amdatlon

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 3
    • Профил
Входящи данни от порт?
« -: Януари 27, 2009, 09:33:49 pm »
Здравейте,  и искам да жи кажа че, много ви е хубав форума :)
Имам един проблем за решаване и
тъй като в тази посока имам съвсем плахи опити, ще помоля за вашето мнение.
Става въпрос за следното:
Имам един датчик на въртящ елемент, и целта ми е да се мери скоростта на въртене ( оборотите) чрез компютър.

Сигнала от датчика са импулси ( правоъгълни , триъгилни...)  , като за всеки оборот има определен брой
импулси.
Как най-добре ще е да вкарам тези импулси в компа?
Идеята ми е на LPT порта ( чрез галванично разделяне или друга защитна схема ) да се вкарват импулсите, и чрез Делфи-то  със таймер да прочитам колко "1" -ци  има за минута.Нататък вече е лесно!
Ама избощо не знам така дали е удачно и дали че стане, просто стрелям на малко на посоки :)
Ако има по удачен начин , ще съм ви благодарен да споделите :)

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Входящи данни от порт?
« Отговор #1 -: Януари 27, 2009, 10:12:38 pm »
Ами ако въртенето е с голяма скорост е невъзможно да броиш импулсите през операционната система, понеже може да достигнеш точност най - много 1 мс, което е почти невъзможният оптимален случай. По добре да помислиш за някакво схемно решение.
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

amdatlon

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 3
    • Профил
Входящи данни от порт?
« Отговор #2 -: Януари 27, 2009, 11:14:20 pm »
Ами като смятам грубо ,ако пуска по 1 импулс на оборот то максималния брой обороти за 1 сек ще са някъде 20-25 .Което ще рече около 50 ms  от импулс до импулс.Мисля че не е малко времето за да се разчете софтуерно, така ли е или греша?

Vlado

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 76
    • Профил
Входящи данни от порт?
« Отговор #3 -: Януари 30, 2009, 11:58:44 pm »
За проба може и да стане. Но за реална работа не може да се разчита на ОС да следи точно. Затова се слага микроконтролер който да отчита импулсите и да предава изчислените обороти на PCто. За бавни обороти не може да се появи бързо резултата. Затова микроконтролера измерва времето между импулсите и така отчита честотата и оборотите добре е да имаш повече импулси на оборот при бавни обороти, за да е по-точно.
 Иначе ако искаш да си направиш експеримент можеш да закачиш датчика към входа на звуковата карта на PCто и да ползваш програмата от http://www.zelscope.com/
инж.Владислав Димов 33г.

amdatlon

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 3
    • Профил
Входящи данни от порт?
« Отговор #4 -: Февруари 07, 2009, 10:53:21 am »
Благодаря ти за за насоките :)
Знам че с микроконтролер е най-удачния вариант , но проблема е в задкалвиатурното устройство - не е много в час със PIC -вете : :lol: