Автор Тема: Намиране на С компилатор за хора  (Прочетена 11722 пъти)

petko10

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 19
    • Профил
Намиране на С компилатор за хора
« -: Декември 16, 2008, 12:46:02 pm »
Оригинален пост:
Цитат
А бе толкова ли е умрял програмния свят ,че за този толкова разпространен език няма един свестен ,лек компилатор с една проста ,лека работна среда . На Borland компилатора ако не му беше скапано win32api-то (или там каквото ,няма значение,графичната среда в уиндоус никаква я няма) щеше да е перфе,ама не. Visual поредицата не мога да я понасям по някаква причина ,не знам защо но ми е крайно антипатична ,хем е като за олигофрени ,хем е сложна и мудна (поне по мое мнение) . Как го постигат това MS ,не ми е ясно . Асемблер си има FASM и там колко още приятни варянти за компилатори ,леки ,хубави . Аз ли съм толкова зле ,че не мога да намеря или наистина всички С програмисти си пишат или на Visual или за всеки тест на програмата отиват 100 знака в cmd (ясно че не толкова ама мисля ,че си е зор като на повечето програми се правят много тестове ) и прехвърляне на 3 прозореца докато пробваш ехе-то (накрая и на това ще се науча сигурно но ума ми не побира как няма такъв компилатор какъвто търся) . Та темата е не да ви се оплаквам в 3 тома ,ами да кажете на какво и как работите вие .


 Та аз срещнах доста трудности при търсенето на компилатор за С/С++ и това на 2 пъти ме спря да започна да се занимавам . За да обобщя :
1. "Visual поредицата не мога да я понасям по някаква причина ,не знам защо но ми е крайно антипатична ,хем е като за олигофрени ,хем е сложна и мудна (поне по мое мнение) . Как го постигат това MS ,не ми е ясно ."
2.Борланд имат хубаво IDE обаче нещо има проблеми с графичния интерфейс под windows (GUI) (или поне версията ,която аз опитах)
3.Има доста разработени компилатори и до колкото знам основните са 1 на Интел и 2 GNU проекта GCC (за С++ и съответните други за С ,Фортран и мисля поне още един ,но не се сещам) + за DJGPP да кажа конкретно (който също е част от въпросния GNU проект) ,защото spookyboy го препоръчва в темата http://robotics-bg.com/forum/viewtopic.php?t=159 ,която да спомена намирам за много полезна и добре написана :)  . На тези компилатори аз не има харесвам ,че са само компилатори (няма работна среда (IDE) ) и трябва да се работи с cmd ,което макар да не ми е трудно ,за някои може да е + е неудобно за програми които изискват много тестове с малко промени .
4. Доло Иво дава линк за Dev-C++ ,с който за сега не съм имал роблеми (то е само IDE и използва GNU компилатора ) .

ivo

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 5
    • Профил
    • http://xi-group.com/
Намиране на С компилатор за хора
« Отговор #1 -: Декември 16, 2008, 02:41:10 pm »

petko10

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 19
    • Профил
Намиране на С компилатор за хора
« Отговор #2 -: Декември 16, 2008, 10:50:54 pm »
Благодаря за отговора . Програмката е добра ,аз точно бях инсталирал MinGW (компилатора ,когото използва въпросната програмка ) ,но нямаш IDE за него ,та точно пасна всичко :) . Сега ще коригирам темата ,че да се превърне в полезна .

Gnus

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 31
    • Профил
Намиране на С компилатор за хора
« Отговор #3 -: Декември 17, 2008, 04:29:21 pm »
Ето още едно хубаво ИДЕ. Може да се ползва с майкрософтския компилатор и с мингв, за други компилатори не знам. Позволява бързо разработване на графичен интерфейс. Малко е бавно да му хванеш цаката, но пък имам нага примери.
Георги Койчев - София

petko10

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 19
    • Профил
Намиране на С компилатор за хора
« Отговор #4 -: Декември 20, 2008, 06:39:01 pm »
Искам да се похваля ,че май намерих точно това ,за което ровех толкова време . Gnus твоето IDE нещо не ми допадна ,може би е за по-напреднали (по-вероятно е да не се задълбах достатъчно). В един момент тея project файлове на Dev-C взеха да ми бъркат в здравето ,та се разтърсих пак и намерих Code::Blocks . Според мен си струва да се погледне (отворен проект е , ползването е безплатно) .

chwor

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 53
    • Профил
Намиране на С компилатор за хора
« Отговор #5 -: Декември 28, 2008, 11:21:16 pm »
http://www.christian-heffner.de/- чисто "С" без обвързване с каквито и да е майкрософтски измишльотини, които уж улесняват програмирането, но принуждават и потребителя  и разработчика да инсталира всевъзможни допълнителни библиотеки.
Освен това генерира код, както за Windows РС, така и Windows Mobile.

Gnus

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 31
    • Профил
Намиране на С компилатор за хора
« Отговор #6 -: Януари 01, 2009, 10:29:43 pm »
Точно майкрософтското студио ако се инсталира, няма да ти се наложи да инсталираш нищо допълнително. Може само да има проблеми с SxS.
Георги Койчев - София

chwor

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 53
    • Профил
Намиране на С компилатор за хора
« Отговор #7 -: Януари 12, 2009, 03:36:03 am »
Цитат на: "Gnus"
Точно майкрософтското студио ако се инсталира, няма да ти се наложи да инсталираш нищо допълнително. Може само да има проблеми с SxS.


Напротив. Ставаш ужасно зависим от монополистите M$.
Правиш си програмката с нещо майкрософтско, тя работи перфектно на твоя компютър, но или се скапва нещо уиндоуса, или решаваш да я пуснеш на друг комп и тя не тръгва, защото не е инсталиран НЕТ.Фреймуърк-а за който е правена или ако е някоя по-стара среда на майкрософт, ти липсват рунтайм библиотеки. И хайде инсталирай ги за да проработи...

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Намиране на С компилатор за хора
« Отговор #8 -: Януари 12, 2009, 07:41:43 pm »
Не знам до колко имаш опит, но .NET е наистина уникалко средство за разработване на приложения с графичен интерфейс. Логично е този интерфейс да е обвързан с операционната система. За това, като прави сериозна програма се пише или се ползва deployer, който проверява и инсталира необходимите неща, за да тръгне софтуера. Иначе, ако ползваш Visual Studio за програма на С или С++ ще работи навсякъде. Друга е работата с С++ и MFC, което хората най - често смятат, че само това може да се пише на Visual Studio. Общо взето студиото на микрософт е доста добра среда за разработка, но е сериозен инструмент и много от любителите програмисти не го оценяват.
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

chwor

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 53
    • Профил
Намиране на С компилатор за хора
« Отговор #9 -: Януари 12, 2009, 08:37:16 pm »
Не съм програмист и не претендирам за подобен опит, но лично мен тези обвързвания с допълнителни ресурси ме притесняват, особено ако системата, на която ще се ползва софтуера е с ограничени ресурси. Като пример визирам софтуер за PDA - машинките са със 64 до 128MB флаш. Как да инсталираш в толкова ограничено пространство и версии 1, 2 , 3, 3.5 на NETCF, за да може нормално да работят всички приложения, които ти вършат работата. Лично аз си имам проблем с библиотека за COM port писана на NETCF 3.5, която не работи коректно при бинарен трансфер и се налага да ползвам подобна писана за NETCF 1.0 (с която проблемите липсват), за да визуализирам телеметрична информация на PDA. Да ама няма къде да я инсталирам, защото вече имам две версии на NETCF, а мястото кът.
А че майкрософт предлагат много удобна среда за програмиране, за този факт не споря. И аз я ползвам понякога.
Но както казваше наскоро един познат "днешните програмисти не са като едновремешните - удобството преди всичко"! Опитвайше се да обясни на един НЕТ. програмист от много известна фирма в IT бранша, че му трябва комуникацията по RS232 да е бинарна(с такава работи другата система), а не както го е направил със стрингове.

Мисля, че всичката тази полемика е излишна. Човека търсеше нещо, посочих му и се мотивирах.
Който разбрал - разбрал.