Автор Тема: Един навигaционен робот  (Прочетена 9428 пъти)

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
Един навигaционен робот
« -: Юли 18, 2007, 12:27:33 am »
Да разкажа накратко за робота с който се занимавам. Идеята ми е да направя малък робот-шаси, който може да се ориентира в пространството, конкретно имам предвид една стая или да кажем един апартамент. Робота се пуска в помещението и започва да създава с помща на УЗ датчик карта с която впоследствие да се ориентира и да може де се придвижва до желана позиция в пространството.
За целта първо почнах да правя шаси, първо мислех да двуколесено с балансиращо колело, обаче се оказа че има много малка проходимост. Така че  в момента минах на 4x4, обаче докато направя цялата мехника отиде бая време, а и все още не съм доволен от резултата. Като цяло бастисах 4 китайски колички, за да им взема редукторите, монтирах ги на плоча текстолит и добавих 4 гуми за авиомодел за колела. Това е за механиката. Относн електрониката, "сърцето" е ATMEGA8, към него има 2 H моста с MOSFET транзистори, за управлвние на моторите. Схемата позволява реверсиране на моторитеи и плавано регулиране на оборотите. Като екстра имам един модул за радиокомуникация на базата на CC1100,  чрез който тествам в момената шасито. Предсотои да добавя разни датчици. Засега иноформацитя по проекта е тук:
http://yas.mobilemine.net/robotics/
Няма още снимки на новото шаси а и все още не съм качил никакъв софтуер, но с течение на времето ще попълвам нещата.
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.

Driver_89

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 2
    • Профил
Един навигaционен робот
« Отговор #1 -: Юли 23, 2007, 01:33:15 pm »
И аз като повечето тук, от малак се увличам по роботите и техниката, но несам се хващал по сериозно с нищо, темата на този робот ми харесва наистина много и се надявам като следя развитието да мога и аз да сглобя нещо  :) .
Ще чакам да допълваш темата до пулното и развитие, и успех

stundio

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 51
    • Профил
Един навигaционен робот
« Отговор #2 -: Декември 19, 2007, 06:23:39 pm »
откакви играчки ги зе редукторите колко струваха :shock:  :shock: кажи плиииииис :clap:  :clap:  :clap:  :clap:  :clap:
Стоян Станимиров Иванов,Стара Загора,11 г.

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Един навигaционен робот
« Отговор #3 -: Декември 19, 2007, 10:45:28 pm »
Цитат на: "stundio"
откакви играчки ги зе редукторите колко струваха :shock:  :shock: кажи плиииииис :clap:  :clap:  :clap:  :clap:  :clap:


Редукторите бяха от китайски колички. Две колички за два редуктора. Общо 11 лв., бяха... :)
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!