Автор Тема: Използване на Parallel port-a  (Прочетена 19539 пъти)

tommyboy

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 416
    • Профил
Използване на Parallel port-a
« Отговор #15 -: Ноември 25, 2008, 06:30:40 pm »
ами да питам за серийния порт как става номера, мерси за съвето относно
паралелния  ;)

Gnus

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 31
    • Профил
Използване на Parallel port-a
« Отговор #16 -: Ноември 25, 2008, 11:37:15 pm »
На тази схема се вижда предназначението на всички пинове от серийния порт в най-разпространения в 9-пинов формат.
Какво имаме:
GND - масата на захранващото напрежение. Използваме го като втори (нулев) извод при всеки опит да свържем нещо към порта.
TxD/RxD - предаване/приемане на серийни данни. Информацията се подава бит по бит със скорост и формат, които преди това сме задали. Логическите нива са лог. 1 = -3 до -12 волта и лог. 0 = 3 до 12 волта, но за по-кратко надолу ще пишем, че са +12V и -12V.
Приложение:
- За обмен на данни. Това няма да го описвам, предполагам няма интерес.
- Като източник на високо напрежение. При серийните мишки и при някои програматори за ПИК са необходими 12 или повече волта и се взимат от TxD. Обаче не винаги напрежението достига до +12 или -12 волта, например при ЮСБ серийните портове, при лаптопите и др. Това не пречи на серийната комуникация, но устройства, които разчитат на по-високото напрежение, няма да работят.
- Като датчик за затворена/прекъсната верига. Свързва се едно ключе или друг контакт към TxD и RxD. Пише се програма, която предава някакъв стринг към порта и после чете от него. Ако пратеният и полученият стринг съвпадат, значи контактът е затворен. Това е едно от малкото приложения на порта, при което не се използва пинът GND.
DTR, RTS - Изходящи линии с лог.1 = +12V  и лог. 0 = -12V.
Приложение:
- Към тях можем да свържем преобразувател на логически нива.
- Ако ни трябва 0 на едно от логическите нива, трябва ад снържем един диод последователно.
CD,DSR,CTS,RI - Входящи линии с нива лог.1 = +12V  и лог. 0 = -12V.

ПП: Първоначално бях написал погрешно, че последните 2 групи имат ТТЛ нива, но след поправката от клуба и моя проба го промених.
Георги Койчев - София

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
Използване на Parallel port-a
« Отговор #17 -: Ноември 28, 2008, 08:22:42 pm »
Малка корекция: всички пинове на серийния са с описаните нива: "Логическите нива са лог. 1 = -3 до -12 волта и лог. 0 = 3 до 12 волта". Gnus не зная откъде си прочел това за TTL нива на някои от пиновете. Паралелния порт раоботи с TTL нива, него обаче както и серийния порт обаче не ги слагат много по новите компютри - USB ги измества.
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.

Gnus

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 31
    • Профил
Използване на Parallel port-a
« Отговор #18 -: Ноември 29, 2008, 04:04:05 pm »
Не успях да намеря потвърждение за думите си в гугъла, но това не съм  го чел, мерил съм го.
Преди направих едно устройство, което използваше както истинските серийни, така и допълнителните пинове за управление.
Допълнителните пинове по принцип се използват при комуникация с модем и служат за предаване на флагове, а не на цели байтове, така че няма много смисъл да са +12:-12 волта.
Георги Койчев - София

tommyboy

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 416
    • Профил
Използване на Parallel port-a
« Отговор #19 -: Декември 01, 2008, 10:35:56 am »
ми и аз знам, че на серийния порт нивата не са ТТЛ , и по принцип в повечето схеми се ползват MAX232   да ги превърне в ТТЛ и обратно.

Gnus

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 31
    • Профил
Използване на Parallel port-a
« Отговор #20 -: Декември 01, 2008, 03:51:10 pm »
MAX232 се използва за преобразуване на нивата на RxD и TxD, но не и на останалите крачета.
Уффф. Ще ме накарате довечера да хвана мултицета...
Георги Койчев - София

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Използване на Parallel port-a
« Отговор #21 -: Декември 01, 2008, 04:40:25 pm »
MAX 232 има общо 4 елемента, 2 от които преобразуват от серийния порт към 0-5в, а другите два на обратно. Така, че които пинове искаш може да сложиш на тях. Най-често се ползват TX, RX, RTS и CTS.
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

Gnus

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 31
    • Профил
Използване на Parallel port-a
« Отговор #22 -: Декември 02, 2008, 12:12:01 am »
Написах една малка програмка и направих проба с мултицета.
Оказа се, че не съм прав. (1)=12V, (0)=-12V, даже към 13.
Спорих без да съм сигурен. :oops: Извинявайте!
Сега се сещам, че като ги ползвах тези пинове слагах диоди, защото ми трябваше 0V.
Ще си променя и по-горното мнение, за да се изясни въпросът.
Георги Койчев - София