Автор Тема: Google Lunar X PRIZE  (Прочетена 24244 пъти)

bLaf

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 18
    • Профил
Google Lunar X PRIZE
« -: Ноември 23, 2008, 06:26:24 pm »
Здравейте, интересувам се от роботика доста от отдавна(по-точно микроелектрониката и програмирането на ниско ниво свързано с роботиката), но едва сега намерих форума. :)

Ето и за какво точно се регистрирах :)
http://www.googlelunarxprize.org/lunar/about-the-prize

Това е проект на Google и X PRIZE, който има за цел да събере отбори от цял свят, които ще се състезават за създаването и изстрелването на робот до Луната. Първият отбор, който изстреля робот до Луната и машината успее да извърви 500 метра на лунната повърхност, ще получи 20 милиона долара. Вторият - 5 милиона. Срокът за регистрация е до 31 декември 2010г.

Знам, че звучи доста налудничево да се включим в подобно нещо, затова има ли ентусиасти, които просто искат да обсъдим идеята? Т.е. да поговорим какви знания и технология би изисквало създаването на такъв робот(барабар с ракетата за изстрелването му). Ако има луди нека пишат тук или pm. :)

Поздрави!  :-D
Милен, 21г.

DataMatrix

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 308
    • Профил
    • http://datamatrix-bg.net/
Google Lunar X PRIZE
« Отговор #1 -: Ноември 24, 2008, 08:53:58 pm »
Аз съм просто луд на тази тематика, макар в момента да ме занимават повече земните автономни роботи.  :)
Димитър Бояджиев, гр. София

BuGomix

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 7
    • Профил
Google Lunar X PRIZE
« Отговор #2 -: Ноември 24, 2008, 09:21:00 pm »
Тава са моите 2 любими теми космос и роботика. Ще следя развитието на тази тема, надявам се да има продължение...

BuGomix

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 7
    • Профил
Google Lunar X PRIZE
« Отговор #3 -: Ноември 24, 2008, 09:35:15 pm »
Ето малко информация относно ракетата. Това е pdf файл, направен е от NASA точно за такива като нас това се вижда и от името на файла Basics of Space fight. В него пише доста неща с които може да се започне. Доста е задълбочена темата за комуникацията между ракетата и базата на земята, изобщо има доста интересни неща.
Basics of Space Flight

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Google Lunar X PRIZE
« Отговор #4 -: Ноември 24, 2008, 09:35:52 pm »
Интересно е да се разбере, дали цената на ракетата ще излезе по-евтина от наградния фонд? :-D След това може да се помисли за луноход. :)
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

bLaf

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 18
    • Профил
Google Lunar X PRIZE
« Отговор #5 -: Ноември 25, 2008, 06:50:12 pm »
Borislav,

В предния конкурс на X PRIZE условието на задачата било да се създаде преизползваемо устройство за полет в космоса(тип совалка). Наградния фонд бил 10 милиона. В случая само един екип успял да извърши два полета в рамките на две седмици. Устройството им излязло 25 милиона  :lol:

От друга страна сега се позаинтересовах за аматьорски ракети до космоса и намерих това, наприемр:

http://www.newscientist.com/article/dn5005-first-amateur-rocket-blasts-into-space.html

Това е някаква ракета, построена за няколко десетки хиляди $, успяла да се издигне 100+ км над земната повърхност(считано за границата на атмосферата с космоса).

Така че нещата са много спорни, но според мен ще има все някой отбор, който ще се справи резонно и ще има печалба.

Интересно е, че дори и румънски отбор се е включил.
Милен, 21г.

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Google Lunar X PRIZE
« Отговор #6 -: Ноември 27, 2008, 02:26:28 pm »
Привет!
Интересна гледна точка. :) Логично е да се отбележи, че достигането на Луната не е само преодоляването на бариерата на Земната гравитация... След това има още 220 000 км, които са истинското изпитание. :)
По принцип, има и награда за първата ракета със захарен двигател, достигнала Космоса (100 км височина на полета). По принцип съм скептик по темата, но лично мен живо ме вълнува това. :)
Поздрави!
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

bLaf

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 18
    • Профил
Google Lunar X PRIZE
« Отговор #7 -: Ноември 27, 2008, 11:51:13 pm »
Мда, прав си за хилядите километри до Луната  :D

Ама аз все пак си мисля, че най-скъпата и трудна част от проекта е излитането от Земята и контролирането на апарата после (горивото и материалите за ракетата са много скъпи, конструкцията трябва да е много изпипана) :)

Интересно дали няма алтернативни начини за излизане в орбита.. без ракета..
Милен, 21г.

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Google Lunar X PRIZE
« Отговор #8 -: Ноември 28, 2008, 10:47:00 am »
Здравейте, не се сдържах и аз да се включа.
1. Такъв проект определено струва пъти по 20млн.
2. Първия проблем излизането в космоса.
3. След това комуникацията за управление и следене
4. Навигацията в космоса също е сериозен проблем.
5. След това идват хилядите километри до луната.
6. Казане на луната и робота да остане здрав.
7. Излитане от луната.
8. Пак се повтарят проблем 2, 3, 4
9. Преминаване през земната атмосфера и кацане.
Общо взето това са най-общите проблеми. Също така електрониката трябва да е защитена и от радиационни лъчения от слънцето. Абе доста сериозна работа си е. Ако имах финансиите обаче бих пробвал да събера екип и да опитаме. Според мен най - важното е да се мисли извън границите, които сме си наложили - ракета, двигател, управление и т.н. Трябва нещо иноватинвно. Именно и за това е този конкурс.
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

bLaf

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 18
    • Профил
Google Lunar X PRIZE
« Отговор #9 -: Ноември 28, 2008, 05:08:59 pm »
Здрасти sv_shady,

Само да спомена, че в проекта няма изискване робота да се върне на Земята. Единственото изискване за печалбата от 20 милиона е робота да "отиде" до Луната и да измине 500 метра на лунната повърхност.

Възможни са бонуси(определени 5 милиона за тях), ако робота успее да работи повече от 13 дни на Луната или ако успее да намери артефакти от предишни посещения.

Иначе, аз също съм на мнение, че трябва да се мисли нестандартно, затова и споменах, че ще е добре да се намери алтернативен начин за изстрелването и излизането в орбита. Ракетите са се наложили сега, но дали няма друг начин?
Милен, 21г.

BuGomix

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 7
    • Профил
Google Lunar X PRIZE
« Отговор #10 -: Ноември 28, 2008, 06:09:01 pm »
Ако е ракета не трябва да е в такива размери, каквито сме свикнали да гледаме. Цялото устройство да е 100кг, а големите ракети които се използват са за изпращане на сателити, които са тонове. Ракетата се състои главно от две неща- резервоари за водород и кислород в течно състояние, температурата трябва да е -253C. И другата част ще е двигателя, които е изграден от един конус и дюзи. Фатката е че метала които ще се използва трябва да има много голям температурен диапазон, за при двигателите температурата достига 3000C, това може да е титан. Именно тези две неща ускапяват доста конструкцията. Останалото са регулатори, изолации и тн.
Ето повече инфо ако някои се интересува:
http://www2.jpl.nasa.gov/basics/bsf3-2.html

spp

  • Global Moderator
  • *****
  • Публикации: 414
    • Профил
    • http://robotics.cnc-bg.net/
Google Lunar X PRIZE
« Отговор #11 -: Ноември 28, 2008, 06:51:43 pm »
Преди доста време България бе набедена в един скандал.Ставаше дума,че е продала на Ирак(още със Садам) тръби за направата на голямо оръдие.Оказа се(след 15 г),че наистстина става въпрос за оръдие,но не за обстрелване на Израел,както твърдяха разузнаванията,а за изстрелване на мини сателити на ниска орбита.
Човека правил разчетите и създал проекта,бе убит.Предполага се,че е убит от МОСАД.
Идеята не е нова,който е чел романите на  Жул Верн "От земята до луната" и "Около луната" ,ще знае за какво се говори.Проблема е,че първоначалната скорост на изстрелване е много голяма и там е и проблема(разбира се има и много други),НО....., винаги има едно НО. :D
По време на първата война в Ирак беше направено тотално радиосмущение в комуникациите на иракската амия.Точно час преди настъплението на американските части.Това тотално блокиране на радиочестотите се твърди,че е направено благодарение на българската разработка"Стършел".
По неофициални  дани се твърди,че стършела е мощен мин излъчвател ,който се изстрелва с оръдие.Преди  снаряда да се удари в повърхността на земята устройството автоматично се отделя и пада самостоятелно.
Всичко това говори(стига да е вярно),че има успешни разработки ,които позволяват да се изстрелва механична и електронна част и след изстрела те да запазят своята работоспособност.
Видях,че смятате някакви стотици килограми .Проверете колко струва изстрелването на 1кг на ниска орбита и ще видите ,че тези 20 милиона няма да стигнат за нищо.Кои е казал ,че тези 100,200,500 кг трябва да се изведат в орбита на един път?
Защо не се изведат в серия (с оръдие) на малки порции от по 5-10 кг.
Оръдието може да бъде и електромагнитно с малък диаметър.Има разработени достатъчно ускорители и технологията е позната.Оръдието(устройството) може да бъде монтирано на транспортен самолет или изстребител и да се изстрелва от височина 10-15км над повърхността,като се използва и скоростта на самолета.
Когато са с малки габарити и тегло няма да има нужда от толкова много енергия,даже и с конвенционална мини ракета.
Когато са в голяма серия и разработени на модули цената на мини ракетите може да е много ниска.
В орбита могат да се скачат(или да бъдат уловени от орбиталната станция АЛФА) отделните части,сглобени и задействани от космонавтите .Включително и управлявани от тях.
Защо да не се плати наем за 1 час работа на космическата станция ?Едва ли ще струва много.
Защо да не се плати и за извеждането на отделните 5-10 кг модули за доставка?Едва ли ще е токлкова скъпо.
Това за извеждането в орбита.Сега идва ред на пътя до луната.Никой обаче не е казал,че трябва да има реактивен двигател с химическо гориво.Може да се ползва йонен двигател.Може да се използва и слънчево платно(да си спомним "Междузвездни войни")
Има и други решения ,но за сега толкова от мен.
Слави Петков
София 49г

Alternative

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 48
    • Профил
Google Lunar X PRIZE
« Отговор #12 -: Ноември 28, 2008, 07:44:48 pm »
Цитат на: "spp"

Това за извеждането в орбита.Сега идва ред на пътя до луната.Никой обаче не е казал,че трябва да има реактивен двигател с химическо гориво.Може да се ползва йонен двигател.Може да се използва и слънчево платно(да си спомним "Междузвездни войни")
Има и други решения ,но за сега толкова от мен.


йонен двигател няма да има ефекта които се използва попринцип (защото пътят е малък) и за да се използва пълния капацитет на този тип двигател е нужна по-голяма начална скорост и по-голяма дистанция (той разботи на каратко казано- колкото по-бързо се движи, толкова по-бързо ускорява и съответно се движи по-бързо и т.н.)

Слънчеовото платно не знам дали също ще бъде добре , защото потока на частици е от Слънцето ..т.е. първоначално модула трябва да бъде м/у Слънцето и Земята , като Луната не застава на тази линия и сответно не е зад Земята (,която колкото и да е странно някъде четох  че създава "завихрания" на потока ). Много изчисления и накрая пак нее ясно дали ще се отвори правилно платното .

Въпреки това достигането до Луната не е най-трудното (макар да е доста) ... спускато до повърхноста със скорост от близо 29к-30к км/ч .. ще изисква повече мъдрене .. и на всичко отогоре не само трябва да се "кацне" , "отвори" (от защитния механизъм) и "излезне" робота трябва и да работи  :D
Даниел Ангелов, гр. София

petko10

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 19
    • Профил
Google Lunar X PRIZE
« Отговор #13 -: Ноември 30, 2008, 02:41:54 am »
1: А бе както и да го гледаме отлепването от нашта иначе така приятна планета си е трудна работа простите факти са ,че имаме за преодоляване едно сериозно гравитационно поле  ,защото по какъвто и път да се мине ,както и да го въртим ,физиката е казала ,че силата зависи от масата и ускорението ,гравитацията е ускорение ,което нашият кораб трябва да търпи за времето ,в което се отдалечава от Земята ,а колкото повече скъсяваме времето увеличаваме скоростта ,с което пада КПД-то и се увеличава риска и съчетавайки всичко това получаваме един абсолютен минимум на енергията ,която трябва да се използва ,който хич не е малък . Покрай този неприятен факт имаме атмосверата (тя при горното изречение се включва при частта за КПД-то , скорост=>триене=>намаляване КПД) ,тя по начало е в абсолютен минус на ракетите ,но за сметка на това е среда за въздухоплаването ,което трябва да предположа до определена височина е по-евтино от блъскането с ракета нагоре ,което предполага направата на хибрид (издигане до някаква височина със самолет ,след което ракетен двигател) . Това обаче американците май се опитваха да го правят доста години наред с един доста специфичен космически кораб ,който доста рекламираха ,но поради факта ,че не съм чул да е пуснат вече ,трябва да предположа ,че нещо са им се объркали сметките и този начин също не е толкова на оферта ,както изглежда . (друг е въпроса ,че може още да си го разработват тоя кораб просто ,което не е малко вероятно) Това е горе-доло ,което знам аз и ако трябваше да взимам решение, при все ,че съм взел участие в състезанието ,щях да разуча начина с хибридното излизане от атмосферата ,ако ли не - дърварската ,качвай на ракетата и черта към космоса .
2: Пресмятане на орбитите и каквито и да е още решения - трябва да имате в предвид софтуерната част ,която за да е по-интересно и за да е иновативна мисля ,че би било хубаво да е до някъде автономна ,т.е. не да се заложи всичко до последното движение в една спретната програма ,а да си се помисли в/у един по-интелигентен алгоритъм (дори не е нужно да е кой знае какво) и цялата система да е гъвкава за каквито и да е условия ,защото все пак един път ще се пуска цялото нещо (е надеждата на всеки захванал се) и няма как да се предвиди абсолютно всичко .
3: преминаване на 220 те хиляди км до Луната - май че най-"лесната" част - орбитата е почти напълно предвидима , защити от слънчевите ветрове са направени щом и хора си оцеляват в космоса и едва ли са най-дълбоко пазените тайни тези защити
4:кацане - е тука вече е забавната част  :lol:  . Т.е. за мен като наблюдател ,защото точно в този етап ще има може би най-много нови идеи и той е от най-сложните ,защото : отново имаме безпрецедентната сила на гравитацията обаче ,за да е по-забавно нямаме атмосвера ,която евентуално би могла да бъде опора в случая .
5:и сега пипкавата част - ами ако апарата падне наобратно (ако има "обратно" за него ) ,ако малко се е скапало през пътуването ако си в кратер на 1 км от предвиденото място на приземяването и апарата е ограничен да измине само около 485 метра докато стигне ръба на кратера  :lol:  .
6: ако всичко до сега е преодоляно ,екипа би си направил две (че и повече като гледам колко са задачите :) ) кани с чай и да седне да сглоби антената и предавателя докато хапват закуската .

Без да имам абсолютно никакво основание да се опитвам дори (от към знания) ,ще предположа ,че все пак при желание може да се осъществи проекта за пари под стойността на наградата ,но това би било един неимоверен риск и едва ли е за братята румънци ,които ако се издънят ,ще им приберат имота Румъния от Deutsche Bank (примерно :lol:  ) .

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
Google Lunar X PRIZE
« Отговор #14 -: Ноември 30, 2008, 09:05:44 am »
Интересна тема се е заформила :) Да се включа и аз с някои размисли.
Според мен за извеждането в орбита около земята, трябва да се ползват услугите на фирма или организация която се занимава с това. Конструирането на собствена ракета ми се вижда много сложна задача. В крайна сметка доста сателите се извждат в космоса. Четох в wikipedia, че всъщност извеждането на ниска околоземна орбита е  най трудното, след това прехвърляне на орбита към луната не изисква толкова много енергия. Комуникациите с апарата не ме притесняват толкова.  Преди доста време четох в едно списние, че български радиолюбител е правил така наречената ЕМЕ (earth-moon-earth) радиовръзка в УКВ обхвата, т.е използвал е Луната като пасивен сателит и успял да се сърже с радиолюбители от другата страна на Земята. Значи е възможно радио връзка, без да се изпозва супер сложна апаратура.
Успешното кацне на самата луна също няма да е проста задача. И накрая разбира се остава конструирането на самия мобилен робот. Не трябва да се забрява че цялата тази апаратура ще работи в екстрмни условия - това поставя сериозни изисквания към използваните материали.
Не съм сигурен дали задачата е решима в рамките на 20 млн. долара, но според мен основната цел е да мотивира оргинални изследвания и решения в тази насока. При всички случаи за да се включи даден отбор в играта трябват сериозни спонсори при това от частния сектор, нещо което за България ми се струва много трудно постижимо на този етап. Но това разбира се не пречи да размишляваме в тази насока.
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.