Автор Тема: Тонер писти  (Прочетена 7633 пъти)

Gnus

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 31
    • Профил
Тонер писти
« -: Октомври 30, 2008, 09:59:11 am »
Бих искал да споделя един начин за нанасяне на пистите върху все още неготовата платка (наричам я "плочка"). За съжаление нямам снимки, но лично съм пробвал и методът е добър, особено ако сме си проектирали платката с помощта на софтуер и имаме в компютъра файл с изображение на пистите. Няма да засягам останалите етапи на изготвяне на платка, които са чудесно описани по-горе.
1. Необходими материали:
- Компютър и лазерен принтер
- Гланцов лист. Подберете дебелината му така, че да може принтерът да работи с него, т. е. не много тънък и не много дебел. По-добре е да е със светли цветове, за да виждаме рисунъка по-ясно. Всеки ден в пощенската си кутия намирам подходящи. Нека има малко полза от този спам! Може да се използва и "восъчна хартия" - задният хартиен слой, който махаме от лепенките, за да ги залепим някъде. Разбира се, трябва да е достатъчна като площ. В краен случай може и обикновена принтерна хартия.
- Плочка фолиран текстолит, изрязана по желания размер.
- Ютия
- Плоска твърда повърхност, която ще издържи топлината на ютията.
- Маркер или лак за нокти или коректор или всякаква водонеразтворима боя или лак, с които разполагаме.
- Споменах ли, че изображението на пистите трябва да е огледално?
2. Разпечатваме върху листа изображението на пистите. Гледаме да не го пипаме с ръце, особено ако се използва восъчна хартия, защото може да се размаже.
3. Изрязваме изображението от листа, като отстрани оставяме полета по 1-2 сантиметра.
4. Поставяме изрязаното върху плочката, така, че разпечатаното да бъде върху фолиото. Огъваме полетата, които оставихме в т. 3 и ги залепваме с тиксо на гърба. Гледайте да няма тиксо от страната пътечките, дори и върху хартията, защото може да се стопи и да полепне по ютията (и жена ви/майка ви ще направи скандал).
5. Поставяме плочката от т. 4 върху плоска повърхност с пистите нагоре и я притискаме с добре нагрята ютия. Колко време ли? Някои казват, докато хартията започне да покафенява. Аз мисля, че е достатъчно докато хубаво се нагрее цялата плочка. Във всеки случай, това са не повече от 5 минути.
6. Оставяме плочката да изстине. Участъците, които са имали тонер (т. е. пистите), са залепнали към фолиото на бъдещата платка.
7. Махане на хартията. След като сме махнали тиксото от гърба, има 2 варианта:
Вариант 1 - Внимателно отлепваме от единия край хартията, като следим пистите да останат залепнали към плочката, докато я махнем съвсем. Предимството на този вариант е, че ако има недобре нагряти и залепнали места, можем да завием хартията и да се върнем на т. 5.
Вариант 2 - потапяме изстиналата плочка във вода и като се разкисне хартията, я изтриваме с пръсти. Този вариант е добър, ако използваната хартия е по-малко гланцова и има риск да се повреди рисунъкът при дърпането.
8. Вече имаме нанесен рисунъкът върху фолиото, остава само с маркер да маскираме дефектните участъци и сме готови за ецване.
Георги Койчев - София