Автор Тема: Помощ за една схема.  (Прочетена 13453 пъти)

mooooka

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 5
    • Профил
Помощ за една схема.
« -: Октомври 15, 2008, 09:52:27 pm »
Здр.
Може ли някои да ми съдеиства за направата на тази схема.
[/img]
Как би изглеждала в/у печатна платка

bugybarabata

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 5
    • Профил
Помощ за една схема.
« Отговор #1 -: Октомври 16, 2008, 01:10:08 am »
Здравей.
Мога да ти я напражя на печатна платка да видиш как ще изглежда. Само трябва да кажеш ще има ли радиатори на транзисторите и колко ще са големи ако ги има.
Антон Георгиев 21г.
Добрич
Поздрави

Vlado

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 76
    • Профил
Re: Помощ за една схема.
« Отговор #2 -: Октомври 16, 2008, 03:01:45 am »
Цитат на: "mooooka"
Здр.
Може ли някои да ми съдеиства за направата на тази схема.
[/img]
Как би изглеждала в/у печатна платка


С най голямо съжаление да те уведомя че схемата ти не е хубава намери си друга.
 1. не може да се управляват гейтовете на IRF540 с 5V които идват от буферите трябва ти драйвер за мосфет    TC4422CPA например за всеки мосфет транзистор по един вместо резистора от 220Ом на схемата
 2. Захранването 12V за моторите е объркано(не е свързано) трябва да идва от долния извод 12VDC
Това забелязах на пръв поглед може да има и още подводни камъни с тая схема.
инж.Владислав Димов 33г.

mooooka

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 5
    • Профил
Помощ за една схема.
« Отговор #3 -: Октомври 16, 2008, 07:17:45 pm »
Ok.
bugybarabata - по принцип човекът които е раэработил схемата не предвижда радиатори.Ако е въэможно и не те затруднявам направия на печатна платка да видя как ще иэглежда.

Vlado-значи по принцип пише че това е краината разработка на схемата.Като прочетох за разработката пише че наи вероятно може и без тези 220ohm резистори.За захранването и на мен ми направи впечатление че не е свързано.Да кажем че нарочно го е оставил така да се изведе по късно от някъде (не ми се вярва да не може да се изведе от някъде).Бях я дал на един да я прави и ми каза че нямало неясноти по схемата,питах го изрично дали всичко е направено и тои ми каза да.Така и не я довърши.Ето и линка от където я дръпнах
http://lerch.no-ip.com/atm/
Незнам защо не ми дава директен линк.След като се зареди страницата схемата се намира в под менюто в ляво означена
 The Circuit
Ще съм много благодарен за помоща.

Vlado

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 76
    • Профил
Помощ за една схема.
« Отговор #4 -: Октомври 16, 2008, 08:25:41 pm »
Ами да споделя едно мое мнение, че схемите от интернет често са неработещи било то умишлено или неволно авторите допускат грешки както в случая с твойта схема.
Пак казвам ако искаш да нямаш проблеми с загряване на транзисторите недобре работещи мотори и т.н. Преработи схемата с тези драйвери дето ти писах вместо резисторите 220 Ом. Те управляват гейта на транзистора с 12В и MOSFET транзистора се отпушва напълно не както е с управлението от чипа 74HCT541 с 5 волтови нива е ниско за да се отпуши транзистора (трябва да е 6В и повече) и няма да има достатъчно мощност за да се превключва бързо и още повече резисторите от 220 Ом влошават нещата Фронтовете на сигнала ще са размазани и транзистора ще грее и мотора ще превключва положенията си с по малка скорост от максимално възможната за него въобще все лоши неща следват от компромиса които е направен да се управляват такива обикновенни MOSFET транзистори IRF540 вместо такива с цифрово управление каквито може да извадиш от стари компютърни дъна например са с управление с логически нива и може да се сложат в схемата но ако я направиш с тези дето е писано ти гарантирам, че ще имаш проблеми.
инж.Владислав Димов 33г.

mooooka

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 5
    • Профил
Помощ за една схема.
« Отговор #5 -: Октомври 16, 2008, 10:20:09 pm »
Ok.
Ето още една схема






дадено е че схемата се захранва на 15волта.Пише че моторите работят на 5в. но са ги пуснали на 15в.Моите мотори са на12в.какво ще стане ако се захрани схемата на 12в.Неми се рискуват моторите затова питам дали може да работи на 12в.
На първата снимка  долу в дясно се вижда един кондензатор и един диод които ги няма на долната снимка.Също така са дадени 8 диода а не 9.Ето и елементите
8 транзистори TIP-120
8 съпротивления 470 ohms 1 / 4 W
8 диоди 2,5А 100 V PIV
4 30 V Zener диоди 5 W
2 интеграла 74LS04
1 0,1 uF кондензатор
1 регулатор на напрежението 7805

Може ли някои да пусни схемата на печатна платка как ще изглежда за да мога да я изпълня.

bugybarabata

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 5
    • Профил
Помощ за една схема.
« Отговор #6 -: Октомври 16, 2008, 11:23:08 pm »
Кондензатора и диода се намирад под кабелчето. За 7805 трябва да се сложат един кондензатор на входа и един на изхода иначе почва да се пече. До няколко дни ще ти направя схемата и схте ти я пратя но ще ти трябва програма с която да я отвориш и принтираш.Дай ми имел на който да ти пратя вече готовата платка. Намери си EAGLE 4.14 за да можеш да си я отпечаташ и да я изпълниш.Ако имаш някви изисквания кажи да знам предварително. Двигателите ти щом са на 12 волта значи трябва с такова напрежение да ги захранваш.ако е с по голямо има опасност да изгорят или да греят като печки.
Антон Георгиев 21г.
Добрич
Поздрави

mooooka

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 5
    • Профил
Помощ за една схема.
« Отговор #7 -: Октомври 18, 2008, 10:08:18 pm »
Bugi това e оригиналната  схема която  открих преди малко.По добре e да направиш тази схема на печатната платка заштото работи на 12v и няма да има проблем за моторите и щте я захраня с комп. захранване



.




Тази част в ляво на схемата е ето това






ето още малко инфо

http://www.bbastrodesigns.com/handpad-assembly_notes.html
http://www.bbastrodesigns.com/steppercircuit.html

и елементите

http://www.bbastrodesigns.com/parts.html

щети бъда много благодарен ако ми помогнеш да направя тези работи.

Как се превежда на Бг. 0.1 uF-???

spp

  • Global Moderator
  • *****
  • Публикации: 414
    • Профил
    • http://robotics.cnc-bg.net/
Помощ за една схема.
« Отговор #8 -: Октомври 19, 2008, 10:11:13 am »
Нищо няма да се случи на двигателите ти.Могат да издържат много повече.Трябва да ограничиш токът им.
Мисля,че трябва да видиш този форум и да прочетеш нещата там.подробно са описани стъпковите двигатели и работата им.
http://cnc-bg.net/
Честно казано не разбирам какво искат голчма част от хората,които пишат тук.Ако искат готово решение ,то го има.Ако искат да се занимавт като хоби с тези неща,защо не четат?
Искат нещо неопределено.Хем да го направят те,хем друг да им свърши работата и на всичкото отгоре за -"вчера"
До кога ще сваляш схеми от нета с въпроси "а,това?","ами тази?","ами онази?"......."Ами тази Зелената?",....."ами онази кафявата?"
Това не е сериозно.Не е и с полагащата се доза уважение към хората,които ти отговарят и пишат.
Ако искаш готово решение ето ти и това.
http://www.sirius-pcb.com/?mod=catalog&show=15
Стига спамене и празно бърборене.Сайта беше за роботика-Превърна се във ГОВОРИЛНЯ.НЕ СЪМ ВИДЯЛ ЕДИН РОБОТ В ПРОЦЕС НА НАПРАВА ПОНЕ.
АКО СЕ ПРОДЪЛЖАВА ТАКА,ЩЕ ТРИЯ МНЕНИЯ И СХЕМИ!!
Слави Петков
София 49г

mooooka

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 5
    • Профил
Помощ за една схема.
« Отговор #9 -: Октомври 19, 2008, 11:59:29 am »
OK.
Ако разбирах от  електроника смяташ ли че щях да пиша всичките тези работи.
Извиняваите че спамя.
Междо другото имам доста платки закупени от сириус-псб но не се вързват със софтуера които ще използвам.
Форумът които си посочил също съм го посещавал.
Не се занимавам със роботика хобито ми е да изработвам телескопи просто исках да автоматизирам работата но не всеки разбира от електроника както писах по горе.Ходил съм при много маистори които не им се занимава затова реших да се обърна към вашият форум.
Ще бъда благодарен все пак на някои които направи схемата на печатна платка.
SPP  ;(  ;(  ;(

Bluebear

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 101
    • Профил
Помощ за една схема.
« Отговор #10 -: Октомври 19, 2008, 06:46:22 pm »
Щом правиш телескопи и искаш да АВТОМАТИЗИРАШ работата,то тогава форумът,който spp ти даде за cnc машини би трябвало да ти свърши работа.Малко се дразня от това,че като чуят хората за форум по роботика си представят мястото,кадето ще им се помогне за всичките схеми.
Георги Тодоров гр.Пазарджик skype: blubear_pz93 Човек не е победен докато не се признае за такъв !!!

nunep

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 76
    • Профил
Помощ за една схема.
« Отговор #11 -: Октомври 19, 2008, 11:59:46 pm »
здравейте!

автоматизирането на телескоп е интересно и може да се приеме като леко роботизирана система :) двигатели, редуктори, датчици, механика, електроника, софтует и т.н. в случая може да ползваш по-маломощни двигатели и да замениш горната схема с тази:

така ще управляваш 2 двигатела (PAN и TILT) за настрани и вертикала. понеже ще ползваш ПЦ за управлението което значи че телескопа няма да е при теб. тогава ще ти трябва поне още 1 или 2 ступкови мотора за грубо и финно фокусиране. при горния вариант на управление можеш да включиш най-много 3 мотора  :x а и обратната връзка от телескопа ... т.е. няква WEB камера трябва да монтираш за да наблюдаваш от ПЦ. иначе ако ще гледаш от телескопа няма смисал от автоматизиране - ще си го местиш ръчно.
ако направиш нещо пускай снимки.
успех