Автор Тема: "Народни колела"  (Прочетена 27786 пъти)

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
"Народни колела"
« -: Юли 17, 2007, 01:13:42 pm »
И така, ще ви покажа как да си направите народни колела за Вашия домашен мобилен робот! :)

Ето един вариант на 3-колесно изпълнение на робот.



Предното колело е балансиращо (то също може да е задно, което е по-добре!). То се върти спокойно и е взето от мебелен магазин. На тях се крепят фотьойлите, диваните, шкафовете и какво ли още не... :)

Задните колела, които са водещи се правят малко по-хитро. В магазините за Битови стоки се продават гумени обръчи (тип геврече, или по математически - тор), които вършат функцията на силомер, или по-скоро "гимнастика за ръцете". Направени са от доста твърда гума и са идеални за целта! :) Вътрешната част на колелото е от който и да е метал. Добре е да е алуминий, за да се огъва по-лесно. От алуминия се изрязват по 2 еднакви кръгчета за всяко колело. В центъра им се пробива дупка, в която ще влезе валът на крепежния болт.
Последователността на сглобяване е следната: На болта надявате една алуминиева пластинка, след това е гумата от Битови стоки, след това се надява втора алуминиева пластинка и гайка. Започвате да стягате болта и гайката... След известно време ще видите как алуминия ще започне да се огъва в красива парабола. Така ще заеме формата на колелото и ще се получи! Ако се размести гуменото "геврече", можете да го наместите на ръка. Стремете се към еднаквост на всички колела!
Успех на всички робо-маняци! :)

Борислав
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

INF1n1t

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 139
    • Профил
"Народни колела"
« Отговор #1 -: Август 30, 2007, 11:30:27 pm »
Реших да добавя направо в тази тема, за още един за направата на колела. И по-точно, то си е "Добиване на материали", но както и да е. Та, капачки от кръгли кутий вършат работа за колела също. Просто трябва да им се пробие дупка за оста.
Иван Занев - град София

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
"Народни колела"
« Отговор #2 -: Август 31, 2007, 12:21:32 pm »
Цитат на: "INF1n1t"
Реших да добавя направо в тази тема, за още един за направата на колела. И по-точно, то си е "Добиване на материали", но както и да е. Та, капачки от кръгли кутий вършат работа за колела също. Просто трябва да им се пробие дупка за оста.


Не само от кутии... За моя сумобот са от капачки за буркани. :-D
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

INF1n1t

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 139
    • Профил
"Народни колела"
« Отговор #3 -: Август 31, 2007, 12:23:47 pm »
Ауу да бе верно, че и оттам може. А да не забравяме и разни капачки от бутилки (вярно - малки са, но все пак :)
Иван Занев - град София

Methuselah

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 67
    • Профил
"Народни колела"
« Отговор #4 -: Септември 11, 2007, 04:38:05 pm »
Открих доста добър начин да се направят гуми, но не за всеки ще са добро бюджетно решение.
За основа се ползват капачки, но не от тези на кока кола и другите, защото са прекалено малки. Има едни големи 2-литрови бутилки Prisun с разни плодови сокове - изберете си според вкуса  ;). Техните капачки са по-големи от гореспоменатите и са по-малки от тези на 5 и 10 литровите бутилки минерална вода. Мисля че струват към лев бутилката. Също така са малко по тънки и предполагам че по-лесно се пробиват при нужда.
Въпреки че имат някакви "зъби" отстрани, не ми се вярва да държат много добре. За това взех една спукана вътрешна гума от колело и изрязах един пръстен, който с малко разтягане свърши перфектна работа - не е прекалено разтегнат, нито хлабав и има колко сцепление искаш. Също така една вътрешна гума е направо огромна в сравнение с капачката и според мен ще стигне за 20-на комплекта по 2 гуми.
Една вътрешна гума струва към 5 лева.
Предполагам че има и други предназначения на вътрешните гуми. (на морето трябваше да надуваме един дюшек със странен вентил и изрязахме този от гумата и го надухме с помпата на колата).

По някое време може да щракна една-две снимки на въпросното нещо.
Дано съм бил полезен  :)

elektronchika

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 28
    • Профил
"Народни колела"
« Отговор #5 -: Септември 11, 2007, 04:51:51 pm »
само да вмъкна, че Prisan-а струва 2.40 :( Иначе идеята е добра, може да я пробвам, в къщи се пият много такива сокове :lol:
Лазар Червенков - град Варна

Methuselah

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 67
    • Профил
"Народни колела"
« Отговор #6 -: Септември 11, 2007, 04:57:12 pm »
Мерси, не знаех че са по толкова.
Иначе сега видях в един онлайн байк шоп - 24 цолова гума струва 3,60. Значи общо 8,40 за добри гуми и 4 литра сок. Доста е - като си довърша робота ще ги пробвам и ще кажа дали си заслужава.

INF1n1t

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 139
    • Профил
"Народни колела"
« Отговор #7 -: Септември 11, 2007, 05:27:39 pm »
+ сокът го изпиваш ти :) Яка идея...
Иван Занев - град София

spp

  • Global Moderator
  • *****
  • Публикации: 414
    • Профил
    • http://robotics.cnc-bg.net/
"Народни колела"
« Отговор #8 -: Септември 11, 2007, 06:14:39 pm »
Мисля,че не е много подходящо да се ползват капачки и колела за мебели.В момента тествам технология за колела.Също така правя редуктор,за една учебна платформа,която може да се превърне в първия ни Сумо или Преследвач на линия.Технологията е готова.Остават някой дребни неща за доизпипване и тестове,след това ще побликувам всичко подробно със снимки.
Не ми се иска роботите да приличат на буркани,или бутилки.Да не говорим,че подобни колела не са ефективни.Трябва винаги да се съобразявате с буркана,а не с робота.И още много дефекти.
Малко търпение.На края съм.Стойността на едно колело,ще е приблизително 1левче.
Слави Петков
София 49г

zipopro

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 178
    • Профил
    • http://ziporpo.org/
"Народни колела"
« Отговор #9 -: Септември 11, 2007, 06:25:30 pm »
Цитат на: "INF1n1t"
+ сокът го изпиваш ти :) Яка идея...

Сокът по-късно през този век, може да се ползва за гориво! :) Така, че всичко ще ти върши работа! :D
Лъчезар Петров Лечев - Стара Загора - 14 години


Methuselah

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 67
    • Профил
"Народни колела"
« Отговор #10 -: Септември 11, 2007, 09:14:09 pm »
http://www.sks-bottle.com/340c/fin125d.html
Може да си поръчаме на едро  :lol:
като гледам капачката ми каква е - май е тази:
2101-10 38/400 K 144/Bag    $   7.20
Излизат по 7 стотинки и половина.  :lol:

DataMatrix

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 308
    • Профил
    • http://datamatrix-bg.net/
"Народни колела"
« Отговор #11 -: Септември 11, 2007, 09:38:53 pm »
Трябва да се съглася с spp тук. Има супер капачки на това място дето даде линка, ама утре ще хвана и на струг ще си направя точно каквито ми трябват като размери, а не да се чудя как да измисля да е с капачка. Е, от дърво ще са и ще трябва да ги гумирам, ама няма да е толкова трудно.
Димитър Бояджиев, гр. София

INF1n1t

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 139
    • Профил
"Народни колела"
« Отговор #12 -: Септември 11, 2007, 10:04:17 pm »
От де ще намериш струг?
Иван Занев - град София

elektronchika

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 28
    • Профил
"Народни колела"
« Отговор #13 -: Септември 11, 2007, 10:33:57 pm »
ако намериш тефлон (да, точно тефлон, едно бяло като пластмаса, но леко пластично) според мен ще станат хубави гуми, ако има и струг да се направят.

 пък ако имах струг в къщи колко неща щях да си направя... :lol:  :lol:  :lol:
Лазар Червенков - град Варна

DataMatrix

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 308
    • Профил
    • http://datamatrix-bg.net/
"Народни колела"
« Отговор #14 -: Септември 12, 2007, 04:50:48 pm »
Днес ми станаха колелата:
23мм диаметър, 10мм ширина. Предстои да ги гумирам.
Малко снимки:
Димитър Бояджиев, гр. София