Автор Тема: Проект за робот "MFDR 0.1"  (Прочетена 14978 пъти)

dobasas

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 5
    • Профил
Проект за робот "MFDR 0.1"
« -: Септември 22, 2008, 06:40:08 pm »
Здравейте!Името ми е Добромир от Бургас съм и съм на 12.О не си мислете че от това че съм на толкова не разбирам нищо.Не е много но за сега е достатъчно.Занимавам се с авиомоделизъм.
Та стига за мен сега да ви представя проекта "MFDR 0.1" съкратено от "My First Drawing Robot 0.1".Не би трябвало да е много амбициозен проект.Версията е 0.1 защото съм предвидил че в началото най-много да изгоря матерялите,а в най-добрия да стане и да започна усложняване.Задачата на робота за сега е да рисува това което съм му програмирал.Всъщност донякаде е мулти фукционален защото ще може и да вдига разни много леки неща.Но главната функция ка сега е да го програмирам и това което му е програмирано да го нарисува т.е. да програмирам микро контролер който да оправлява моторите.Та го поствам тук защото за начало ще имам малък проблем.Нямам си представа как да направя програматора.А и незнам от каде в Бургас мога да си зема(Ако въобще е възможно.).Тук също така ще слагам целия етап на работа.та кактоказах проекта не е много сложен,но за сметка на това е лично мой. :clap: да се надяваме че накрая туй роботче ще е: :nomer1:

Bluebear

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 101
    • Профил
Проект за робот "MFDR 0.1"
« Отговор #1 -: Септември 22, 2008, 07:08:01 pm »
Хм,Добромите според мен такъв вид робот би затруднил и доста по начетени хора...Защо не започнеш със един BEAM робот пък после да се качиш постепенно по стъпалото на сложноста.Това е един изключително труден робот за направа,не толкова за програматора ами повече за алгоритъма и движенията,които ще трябва да прави.Не искам да те отказвам от тази твоя мечта,защото всеки(дори и аз) има мечти.Затова...давай все полека  :)
Георги Тодоров гр.Пазарджик skype: blubear_pz93 Човек не е победен докато не се признае за такъв !!!

dobasas

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 5
    • Профил
Проект за робот "MFDR 0.1"
« Отговор #2 -: Септември 22, 2008, 09:54:29 pm »
Ами да се каже честно аз с това започнах.От тук четох и реших да направя едно BEAM-че но баща ми веднага ми каза че първо трябвало да прочета един тон информация който разбирасе първо трябваше да намеря.(Темата беше "Как да направим най-лесния робот")И според мен ако всичко това трябваше да го прочета то поне тогава да имам някаква смислена причина. :roll: Защото ако го чета само за BEAM-а.
На който материалите,начина на свързване и другите подобни си ги  пише.А и за BEAM си нямам и идея какъв да бъде.Затова реших да почна с този проект.От доста отдавна го обмислям.и за сега имам доста идеи.Иначе роботът няма да рисува Мона Лиза де.(В бъдеще към версия 2.0 може и да стане ама тя е далече далече в бъдещето. :-D ) но да се каже честно от начало имах идеи за чиста csy fy технология за която имаше да са мъча и да горя платки като за световно. :-D истината е че смятах че алгоритъма няма да е сложен защото прототипа който ся прая е вместо контролера-копчета.Иначе наистина малко трудно ще стане,но все пак за друго не съм се готвил. :shock: Но имам едно голямо проблемче.отивам до нас един  магазин Panda electronics направо или тока не ги пише както трябва нещата или те нищо не знаят.Отивам и казвам илате ли драйвер L293D оная ма пращя на компютърния щанд.Отивам там той ми казва "КАКВО Е ТОВА?" трипъти хода и питам имате ли някакви микро контролери.След много много време тя най накрая ми дава.Ако някой знае и други магазини за електроника.(НАй-добре до центъра.Ама може и другаде)Моля кажете.

(малко са ми убъркани мислите ама пак се разбира.)

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Проект за робот "MFDR 0.1"
« Отговор #3 -: Септември 23, 2008, 08:05:12 pm »
Цитат на: "dobasas"
Отивам и казвам илате ли драйвер L293D оная ма пращя на компютърния щанд.


До колкото си спомням, Слави (spp) имаше няколко броя. Не знам, дали са му останали още, но можеш да го попиташ. :) В краен случай, намери някой член на семейството L293. Разликата между Интегралните схеми - чети в темите тук!
Поздрави!
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

dobasas

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 5
    • Профил
Проект за робот "MFDR 0.1"
« Отговор #4 -: Октомври 01, 2008, 10:28:30 pm »
Познайте какво стана разглеждах си нета  и намерих това http://www.zazz.bg/play:227b5f25 отиде ми уникалния проект.Що като измисля нещо   се откривам че е направено.Гадно!Иска ми се да направя уникатт! ;(
Дано да го усъвършенствам повече и от това.

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Проект за робот "MFDR 0.1"
« Отговор #5 -: Октомври 03, 2008, 12:00:26 pm »
Цитат на: "dobasas"
Познайте какво стана разглеждах си нета  и намерих това http://www.zazz.bg/play:227b5f25 отиде ми уникалния проект.Що като измисля нещо   се откривам че е направено.Гадно!Иска ми се да направя уникатт! ;(
Дано да го усъвършенствам повече и от това.


Надявам се, че не мислиш, че може да се докара нещо подобно в домашни (или почти домашни) условия. :) Това си е година-две труд на екип от някоя лаборатория. :)
Виж тук, има интересна идея... Статия от myrobot.ru.
Поздрави!
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

petko10

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 19
    • Профил
Проект за робот "MFDR 0.1"
« Отговор #6 -: Октомври 03, 2008, 09:04:21 pm »
Аз смятам ,че не е невъзможно принципно ,няма да е в тоя приятен толкова хуманоиден вид ама такава машина сравнително лесно може да се направи с не чак толкова ужасно мн познания .

dobasas

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 5
    • Профил
Проект за робот "MFDR 0.1"
« Отговор #7 -: Октомври 07, 2008, 04:00:19 pm »
Урааааааааа!!!
НАй-накрая.днес на великата дата 7 октомври,аз някавси измислен робостроител направих една стъпка към успеха.Взех си контролер."Великия" PIC16F84A.Тъй като съм първа смяна реших да закаснея за вкъщи и да отида до магазина та туку виж съм намерил нещо интересно."и стана чудо на земята пред магазина намерих един контролер".!Шегичка! :D  :-D  Всъщнос чудото си стана на щанда седеше една по стара жена.И почнах да и обжяснявам и останах леко тъжен след като ми каза че нямат AVR.Но се сетих аре ще ползвам ПИК казах и и тя ми каза че има.казах и кой тарся и тя каза че има  :clap:  :clap:  :idea:  :evilrobo:  :bravo: вътрешно подскочих от радост и си взех една бройка.само дето се сетих "Как ще си взема контролер като нямам програматор"така че приемам идеи сякакво къв да ползвам. :sos:

Gnus

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 31
    • Профил
Проект за робот "MFDR 0.1"
« Отговор #8 -: Октомври 29, 2008, 04:02:42 pm »
Препоръчвам ти тоя. Прост е, върви надеждно и пичът си е написал софт специално за него.
Георги Койчев - София

velaron

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 10
    • Профил
Проект за робот "MFDR 0.1"
« Отговор #9 -: Юли 28, 2010, 06:00:54 pm »
Как ще рисува робота? По 2 оси ли -абцисна и ордината или по принципа на принтер ?  ;)
Мартин-Стара Загора-14 г.

mitko29

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 210
    • Профил
Проект за робот "MFDR 0.1"
« Отговор #10 -: Юли 28, 2010, 10:07:14 pm »
Цитат на: "velaron"
Как ще рисува робота? По 2 оси ли -абцисна и ордината или по принципа на принтер ?  ;)

То принципно се задава в микроконтролера, какво да се рисува или се прави по един бутон за смяна на рисунките ако има някакви налични още.Но трябва много акъл дори, за най- простото нещо лично да ти кажа и мене ме човърка от време на време да си направя, нещо което го вида ама като си каже Митко я се свести 2 шамара  :clap:  и се връщам към това, което найтина мога но все пак не е лошо човек да мечтае.   ;)  :-D
Димитър Иванов, гр. Бургас, 17г.
skype: eeeeee5612

velaron

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 10
    • Профил
Проект за робот "MFDR 0.1"
« Отговор #11 -: Юли 30, 2010, 11:02:23 am »
Прав си!  :D
Мартин-Стара Загора-14 г.