Автор Тема: Всичко за Арудино  (Прочетена 46282 пъти)

evrokoma

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 25
    • Профил
Всичко за Арудино
« Отговор #15 -: Февруари 18, 2011, 08:14:33 pm »
здравейте наскоро си сглобих една платка pinguino същата като ардуиното само че на база PIC микроконтролер но имам проблем с качването на бутлоудъра програматора ми brenner8 дава някаква грешка в HEXфайла и не иска да запише пика някой сблъсквал ли се е с подобен проблем и как да се справя с него
Благодаря предварително
Ивелин Димитров 33г Добрич

CarBeta5

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 81
    • Профил
Всичко за Арудино
« Отговор #16 -: Февруари 19, 2011, 08:07:27 am »
Дай по-конкретно! "Някаква грешка" е много общо понятие.

evrokoma

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 25
    • Профил
Всичко за Арудино
« Отговор #17 -: Февруари 19, 2011, 08:59:21 am »
Според сайта на пингуино НЕХ файла е за PIC18F2550 и PIC18F4550 и преди качването в процесора трябвало да се конфигурира процесора за който  е,но как да корегирам НЕХ файла.
Програматора дава грешка в кофигурацията на файла за чипа ,MPLAB също изписва грешка в файла нещо от сорта "Конфигуриращия бит е невалиден и може да доведе до проблеми при програмирането : грешка в конфигурацията"
та как да поправя НЕХ файла за да стане за 2550 :oops:
Ивелин Димитров 33г Добрич

CarBeta5

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 81
    • Профил
Всичко за Арудино
« Отговор #18 -: Февруари 19, 2011, 10:20:03 pm »
Тук не мога да прикачвам файлове. Ще ти кача един хекс в другия форум да опиташ с него.

evrokoma

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 25
    • Профил
Всичко за Арудино
« Отговор #19 -: Февруари 20, 2011, 12:02:24 pm »
Благодаря изтеглих го и работите потръгнаха
Имама едно предложение към  админите нека се направи тема за пингуино и предложение към магазин роботев да се предлага тази развойна среда в магазина :)
Ивелин Димитров 33г Добрич

Dimitrov

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 141
    • Профил
Всичко за Арудино
« Отговор #20 -: Март 03, 2011, 09:35:20 pm »
Цитат
Тук не мога да прикачвам файлове. Ще ти кача един хекс в другия форум да опиташ с него.

Кой е другия форум бе агенти дайте да четем и ние да се образоваме   :)
Георги Димитров / Стара Загора

Да пишеш на български с латиница е все едно да пишеш с лайна на стената - чете се, но не е красиво

evrokoma

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 25
    • Профил
Всичко за Арудино
« Отговор #21 -: Март 04, 2011, 05:48:52 pm »
http://mcu-bg.com/mcu_site/
Заповядай :)
Ивелин Димитров 33г Добрич

Dimitrov

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 141
    • Профил
Всичко за Арудино
« Отговор #22 -: Март 04, 2011, 10:04:57 pm »
Благодарско голямо четене ще падне
Георги Димитров / Стара Загора

Да пишеш на български с латиница е все едно да пишеш с лайна на стената - чете се, но не е красиво

krasimir

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 34
    • Профил
Всичко за Арудино
« Отговор #23 -: Август 02, 2011, 07:47:18 pm »
Здравейте,

днеска си закупих ардуино уно.
Разбира се много неща не са ми ясни, но има две по-основни, за които искам да попитам.

Когато подаваме напрежение на Аналоговите входове
/analogRead(pin) = стойност / прочетената стойност има стойности от 0 до 1023.
Но, не мога да разбера това 1023 на колко волта съответства ? На 5 ли?

Другото нещо, което не мога да разбера и PWМ.
Знам какво е ШИМ и как работи. При ШИМ периода е постоянен, а само се променя широчината на импулса. Тоест колко ms от периода сигнала да е HIGH.

Тук при ардуино така ли е? Какъв е периода?
И как задавам колко да е продължителността на сигнала в ms ?
AnalogWrite(pin, стойност) ???  :?  :?
В областта на Ардуино и програмирането абсолютно начинаещ.

zen

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 121
    • Профил
Всичко за Арудино
« Отговор #24 -: Август 02, 2011, 08:38:11 pm »
Цитат на: "krasimir"

Когато подаваме напрежение на Аналоговите входове
/analogRead(pin) = стойност / прочетената стойност има стойности от 0 до 1023.
Но, не мога да разбера това 1023 на колко волта съответства ? На 5 ли?


Да - 1023 са 5V. Ако имаш сензор с по-нисък волтаж може да използваш AREF пина. При него може да настроиш 1023 са е примерно 3 V

  • Гост
Всичко за Арудино
« Отговор #25 -: Септември 11, 2011, 10:30:06 am »
Здравейте. Преди няколко дни си купих контролер Arduino Mega 2560 в комплект с gLCD ks0108 128x64 пиксела и други части от този сайт:
http://arduino.hk/index.php?route=product/category&path=37
Поводът за поста е цената, на която се предлага комплекта. Аз платих 66USD за целия комплект, като сумата включва и доставката от Хонг Конг. За сравнение, robotev предлага същата платка за 99 лв. (само контролера без допълнителни аксесоари). Добре, че от farnell са малко по-скромни: цената е "само" 43EUR, отново само за платката. Какъв контраст наистина...
От Хонг Конг комплектът пристигна за 2 седмици. Плащането става чрез PayPal, което налага да имате регистрирана в сайта международна дебитна карта. Колетът пристига като подарък и затова не съм се занимавал с митници.
Просто предлагам по-евтина алтернатива...
Благодаря за вниманието!

krasimir

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 34
    • Профил
Всичко за Арудино
« Отговор #26 -: Септември 11, 2011, 06:26:46 pm »
Е не знам изобщо какво се изненадваш. Това си е съвсем нормално. Но всеки си прави сметката и сам решава от къде да купува. Аз не обичам да пазарувам по интернет и да работя с дебитни, кредитни карти, преводи и т.н. Много по-лесно ми е да отида в магазина на място и да си купя каквото искам дори и да е значително по-скъпо.
В областта на Ардуино и програмирането абсолютно начинаещ.

greensnake

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 39
    • Профил
    • http://gogoplace.1gb.bg/
Всичко за Арудино
« Отговор #27 -: Февруари 25, 2012, 08:11:14 am »
За да не отварям нова тема, искам да попитам какъв хардуер ще ми трябва за да мога да пренеса атмел контролера на моя платка и да си използвам пиновете с ардуино буутлоудър на чипа.
Идеята е качвам буутлоудър на чипа, качвам програмата чрез ардуино, свалям чипа слагам го на цокъл и вече може да си осъществя проекта. Според мен ще трябва само чипа и няколко кондензатора, но ако може да ми дадете схема и компонентите които ще ми трябват. Разгледах в нета за Arduino one chip, но искам и до форума да се допитам.
Благодаря :)
Георги Добришинов, възраст - 19, гр. Кърджали

AA

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 28
    • Профил
Всичко за Арудино
« Отговор #28 -: Февруари 28, 2012, 08:21:13 am »
Доколкото разбирам идеята е да се отработят нещата по някакъв проект на ARDUINO платката. След това процесора да се прехвърли на друга платка, която от своя страна е повече съобразена с конкретния проект, но има някаква унификация с ARDUINO.На снимките е показана подобна платка - това си е ARDUINO с орязана комуникация към коппютъра - по скоро не орязана а видоизменена. Изведен е ICSP, а също и Rx,Tx,Reset.Е няма как да стане само с няколко кондензатора и съпротивления - трябва и кварц а мисля че е добре да има и бутон RESET и стабилизатор.Жълтия светодиод може да се разкара.Червения е на захранването - принципно не е необходим.
http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2779/12167262125820918871330414464XuiJPUsY77AtASgZ68qC.JPG
http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2288/6921481061400695925133041522023RKHjf35UZR36HrvGVk.JPG
Има и два джъмпера - ако е затворен единия захранването идва от USB - от от преходника USB - Rx,Tx,Reset.
http://www.picvalley.net/v.php?p=u/1930/106911045184525364513304160738p6dH3w6UXBbCLxlhD8e.JPG
Ако е затворен другия захранването е от захранващата букса.
  Може платката да е още повече съобразена с конкретното приложение но това ще касае основно разположението на изводите.Основното около процесора трябва да си е там.
http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2570/254400814204620575113250009210kjcaMuEaATHpvL28OUR.JPG

greensnake

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 39
    • Профил
    • http://gogoplace.1gb.bg/
Всичко за Арудино
« Отговор #29 -: Февруари 28, 2012, 08:57:18 pm »
Благодаря, но снимките нещо не ми ги отваря  :?

ps: вече са наред видях ги :)  :clap:
Георги Добришинов, възраст - 19, гр. Кърджали