Автор Тема: Вентилатори  (Прочетена 6565 пъти)

TheDarkSoul

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 293
    • Профил
Вентилатори
« -: Август 18, 2008, 11:04:16 am »
Искам да направя 4 вентилатора от мотор и перка някаква това не ми е проблем ,но въпросът е че те ще охлаждат стаята вместо климатик и ще са на тавана та не мога да се качвам и да ги гася постоянно а пък и сега лятото трудно заспивам защото ми е топло и така ще ми е хладно и искам да ги вържа към компютъра с USB кабел.И искам да попитам има ли как да го спирам с таймер мисля че ще трябва реле и ако трябва как трябва да се върже и какво трябва да е.Попринцип нещо такова трябва да е      http://bozhko.net/index.php?page=uniconucc&hl=bg     но нещо по просто искам да е това.Ако е възможно да е нещо в което се включват електроуреди и това нещо се включва в компютъра и от там някакъв софтуер може би ще трябва да се напише.На кратко:
Кутия която се включва в компютъра със букси вътре в тези букси се включва електроуред или вентилаторите който ще са с общо захранване и тези електроуреди се управляват от компютъра.Та може ли да се направи и ако да може ли някаква схема?
Иван Зарев-14г.-гр.Дупница Skype:thedarksoul4
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва...:!:

DataMatrix

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 308
    • Профил
    • http://datamatrix-bg.net/
Вентилатори
« Отговор #1 -: Август 18, 2008, 11:51:02 am »
През RS-232 (COM) или през серийния порт (за принтер) до колкото разбрах ще стане много лесно. Нали sv_shady и мисля че studio (или spookyboy) (не съм сигурен, вероятно бъркам) бяха направили програма за комуникация през COM и LTP порт. Можеш спокойно да вържеш един транзистор в ключов режим и към него едно реле и да го управляваш през порта, след релето вече е лесно. Колкото до USB-то - там е доста кофти, защото почти няма материяли за драйверите за USB.
Димитър Бояджиев, гр. София

TheDarkSoul

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 293
    • Профил
Вентилатори
« Отговор #2 -: Август 21, 2008, 02:24:33 pm »
Toва не е за тази тема ,но няма да пускам нова Искам да питам на какъв принцип са от безжичните мишки тези дето се включват в компютъра и ако е на ИЧ може ли да се извади от мишката нещо и да се направи нещо със тях?
Иван Зарев-14г.-гр.Дупница Skype:thedarksoul4
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва...:!:

Sasho

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 72
    • Профил
Вентилатори
« Отговор #3 -: Август 21, 2008, 10:28:03 pm »
Не е с ич в никакъв случай.Ако е с ич мишката и приемника трябва да са един срещу друг,което няма как да стане,защото ти постоянно местиш мишката.Или с блутут или нещо друго.Един приятел има такава мишка и на приемника който се слага в компа нали пише 2,4 гига херца или нещо такова не помня.Но незнам мисля че е с блутут.Може да го ползваш и като на тиснеш еди кой си бутон на безжичната мишка сигнала отива в приемника на който си пуснал пет волта за захранване и пускаш определен таймер и реле задействаш мотора.А иначе ще ти е много по лесно с ком порта.Само че за там не мога много да кажа идва ми донякъде как ще стане и до там.
Александър Александров 14г.гр.Габрово
Skype:saschko95

TheDarkSoul

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 293
    • Профил
Вентилатори
« Отговор #4 -: Август 22, 2008, 09:43:42 am »
Mай е с радио връзка.
Иван Зарев-14г.-гр.Дупница Skype:thedarksoul4
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва...:!: