Автор Тема: Разкостен Компютър(за какво да го ползвам)  (Прочетена 15634 пъти)

DataMatrix

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 308
    • Профил
    • http://datamatrix-bg.net/
Разкостен Компютър(за какво да го ползвам)
« Отговор #15 -: Юли 20, 2008, 11:46:24 am »
Цитат на: "Borislav"
Цитат на: "Vlado"
Сложи му две или повече LAN карти и един MikroTik можеш да си го изтеглиш от data.bg. И си конфигурирай сервер(firewall) за интернета с тоя роутер микротик може и да споделяш нета с приятели и като си делите разходите да плащаш по малко за интернет, а и ще научиш доста за router-ите и мрежите. А ако изкараш един курс в CISCO academy ще разбереш какво как и защо се прави.


Владо, не мисля, че ще стане... За старите компютри няма вече LAN-карти, а слотовете са различни (до колкото си спомням). За съжаление съм скептик, относно идеята ти. Засега най ми допада идеята с програматорната машина.
Поздрави!


Може идеално да стане за рутер машина, има бая PCI Слотове (белите на снимката с дъното). Тупваш му един слак (Slackware linux) и заспива машинката, предлагам го защото не знам каква е тая програма MikroTik.

Никой не е казал че едновременно с горното приложение не може да се използва И за програматорна машина  ;)
Димитър Бояджиев, гр. София

chwor

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 53
    • Профил
Разкостен Компютър(за какво да го ползвам)
« Отговор #16 -: Юли 23, 2008, 10:01:20 pm »
Какви са тези "мъжки" и "женски " LPT-тa.
Факта че куплунга на I/O-то има CANON 25 -  мъжки не означава, че е паралелен порт, а както ви каза Владо - Com порт.

Има си някакви стандарти, за да не стават грешки.

LPT-то от страната на PC-то е CANON 25 -  мъжки или 36 пинов(мъжки или женски като на старите принтери) - много рядко използван.
Адресите на LPT-тата са: $378, $278 и 3BC.

A иначе компютъра си е напълно функционален за всякакви приложения, само диска му е малък и най-вероятно може да се сложи максимум до 32МB. При повече подробности относно чипсета и модела на дъното има вероятност да може се модифицира BIOS-а за диск до 127МB.
Могат да се гледат дори филми с програмата FDIVX, която е оптимизирана за слаби компютри от рода на Pentium1. Има си и вградени кодеци, но не поддържа субтитри.
Ако ще се използва за рутер, мисля че най-елементарното е FREESCO. Побира се на 1 дискета и не е необходим HDD.

Компютъра е идеален за цялостно програмиране, както на микроконтролери така и писане на компютърни програми.
Какъв е проблема да се чертаят схеми и платки и дори да се симулират(бавничко с Proteus, но доста добре със стари версии на SWCAD III, Mikrocap, Orcad, EWB 5 и т.н.)
Става тримерно моделиране с някои постари версии на OpenFX - само рендирането на клиповете е бавничко.

Все все още ползвам подобен компютър(само процесора е К6-2 500, но пък паметта ми е по малко) за всичко изброено по горе и какво ли още не.
За операционна с-ма препоръчвам BEDOS(първата версия). Почти 100% съвместима с WIN98SE. С нея компютъра ще работи "светкавично".