Автор Тема: Представяне  (Прочетена 7983 пъти)

zen

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 121
    • Профил
Представяне
« -: Май 24, 2008, 01:43:30 pm »
Здравейте,

Казвам се Ивайло Димов и съм програмист. Роботиката и електрониката ме влекат доста но до сега не съм имал сериозни проекти. Сега ще започвам един такъв. Става дума за стационарна установка, насочваща камера към зададена точка (3D). Ще ви държа в течение и ще се надявам за вашата помощ.

Забравих да спомена че установката ще се управлява от компютър.

За сега съм още на основата на установката. Смятам да я въртя на ляво и дясно със стъпков шпинделов мотор от хард диск. Има оптрони от флопи за спиране на въртенето в края (буфер).

За управление на мотора за сега използвам програма която изпраща импулси към LPT порта. За в бъдеще най-вероятно ще изпозлвам програматор, но още не съм израл какъв.



Добавка:
Тъй като получих запитване дали наистина има стъпков мотор в хардиска давам пояснение:

В харддиска има два мотора:
1. Мотора на четящата глава, който е стъпков
2. Мотора на шпиндела. Има много различни шпинделови мотори. На моя не пише абсолютно нищо. Има 3 извода, между които съпротивлението е еднакво. Спорихме с един приятел дали е стъпков или трифазен мотор, но според мен си е жив стъпков. При подаване на напрежение, на която и да е двойка изводи моторчето мръдва с една стъпка. Също така и при свободно въртеме се усещат магнитите. Мисля че е делта мотор.

Ако греша ще се радвам да ме поправите.

П.П А имам и един шпинделов мотор от доста голям диск от правец 16, който е с 8 извода.

chwor

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 53
    • Профил
Представяне
« Отговор #1 -: Май 26, 2008, 04:11:26 pm »
Отдавна хардовете не се правят със стъпков мотор за управляние на главите, а чрез соленоид и неодимов магнит. Явно си попаднал на древен харддиск от няколкостотин МБ.
Щпинделмотора е обикновено трифазен тип асинхронен бил той с 3 или с 4 извода, вързани в звезда. Ако не вярваш закачи го на моделарски брушлес контролер и ще тръгне.
В много древните хардове(5-40МБ) щпиндела е с двуфазен мотор, управляван подобно на вентилаторите на компютрите, но електрониката е на дънната платка, а в мотора са монтирани само датчиците за обратна връзка.

zen

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 121
    • Профил
Представяне
« Отговор #2 -: Май 28, 2008, 11:30:51 am »
[chwor]Този е стъпков. От хард диск на Правец е. Диаметъра на моторчето е близо 10 см. Има 8 извода.

Новите дискове наистина са трифазни. Някой използвал ли е такъв. Интересува ме как мога да го подкарам.

zen

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 121
    • Профил
Представяне
« Отговор #3 -: Май 29, 2008, 04:12:26 pm »
айде де момчета. Дайте някоя схема на конвертор или драйвер за трифазно напрежение. Събрах вече толкова моторчета, а не мога да ги използвам.

Vlado

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 76
    • Профил
Представяне
« Отговор #4 -: Май 29, 2008, 04:38:53 pm »
инж.Владислав Димов 33г.