Автор Тема: GPS и роботика  (Прочетена 9571 пъти)

euro

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 1
    • Профил
GPS и роботика
« -: Януари 31, 2008, 05:10:44 pm »
Здравейте,

Интересувам се за приложенията на системите за позициониране в роботиката. Бих се радвал ако ме насочите към литература или източник по въпроса.

Благодаря.
Б. Александров, София

Methuselah

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 67
    • Профил
GPS и роботика
« Отговор #1 -: Януари 31, 2008, 07:13:23 pm »
Ами роботиката до сега в този форум се е отнасяла до сравнително малки роботи, опериращи на малка площ и на затворено, така че при тях GPS със своята точност от около половин метър (до колкото се сещам) не е особено полезен. Вече при роботи работещи на открито като DARPA Challenge вече може да има приложение.

Andrey

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 12
    • Профил
GPS и роботика
« Отговор #2 -: Май 24, 2008, 04:40:50 pm »
Някой занимавал ли се е с GPS модули? Интересува ме как точно може да се прочете информацията (от един такъв модул с PIC ) за географската дължина и ширина.
Ако някой има информация по въпроса, моля да сподели.
Благодаря предварително!

chwor

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 53
    • Профил
GPS и роботика
« Отговор #3 -: Май 26, 2008, 04:13:32 pm »

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
GPS и роботика
« Отговор #4 -: Май 26, 2008, 11:30:04 pm »
Накратко това което знам аз по темата - GPS модулите са интелигенти, искат захранване, антена (някои имат вградена) и са готови за работа. Разполагат с различни интерфейси за връзка - сериен, USB, I2C . Най- лесно връзката  с MCU  става чрез среийния порт. Данните обикновено се предават на 9600bps, като си има стандартен протокол: NMEA. В него в текстов формата се предават различните параметри, но аз лично не съм запознат в детайли.  Освен NMEA модулите подържат и други протоколи за комуникация, които може и да са по-удобни.
Аз лично съм харесал един от последните модели на фирмата ublox за робота дето го дялкаме:
http://www.u-blox.com/products/u5products.html
модела е: LEA-5H и го има в магазина Комет за около 80-90 лв. Ще трябва да му се направи малка платка, тъй като е гол модул.
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.