Автор Тема: помощ за PIC16F84A  (Прочетена 9755 пъти)

kami_divaneto

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 2
    • Профил
помощ за PIC16F84A
« -: Май 19, 2008, 12:14:09 am »
Моля за помощ.Имам да правя един проект за микропроцесор.Аз си избрах  PIC16F84A.Но нямам база от къде да чета.Задачата ми се състои в следното:       Да се разработи МПС със следната структура:
     - 16 kB EPROM реализирана чрез ИС с организация 8 k x 8;
     - 2  kB SRAM;
     - АЦП за входни сигнали в диапазона 250 - 370 mA;
     - динамична индикация с 8  седемсегментни индикатора;
     - 16 бутонна клавиатура и интерфейс RS 232-C
От мен се иска следното: - структурна схема на устройството;
     - функционално описание на работата на устройството;
     - принципна електрическа схема;
     - спецификация на използваните елементи;
     - примерна асемблерна програма за инициализация и управление на една от използваните в проекта ГИС /ПИА, АСИА, таймер и т.н
 Моля някои ако знае от къде да прочета повечко нека ми помогне.Дайте ми някаква идея   :(

Vlado

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 76
    • Профил
Re: помощ за PIC16F84A
« Отговор #1 -: Май 19, 2008, 08:26:12 am »
Първо си избрал микроконтролер не микропроцесор за това задание сигурно се има в предвид микропроцесор СМ601(6800) Motorola или може да го направиш и с 8085 Intel или с 6502 или Z80 това са все 8битови микропроцесори е и с 89С31 ще стане въпреки че е микроконтролер само че стар модел.
 що не си отвориш книжките които са ви препоръчали да четете и да вземеш нещо за основа на схемата от там
 за да направиш принципната схема ти трябва програма за чертане на схеми.
Ансемблерната програма зависи от това какъв микропроцесор си избрал тоест инструкциите и начина на работа на различните микропроцесори се различават.
инж.Владислав Димов 33г.

kami_divaneto

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 2
    • Профил
помощ за PIC16F84A
« Отговор #2 -: Май 20, 2008, 10:39:47 am »
Лесно е да кажеш на някой да си отвори книжките,но този форум за какво е тогава.Аз искам да си намеря от някъде да попрочета,книжки нямам, а на лекциите не ни говорят за тези микропроцесори,даже схеми не правим.Затова се обръщам към вас.Спрях се на МПС Intel 8051.Но не намирам кой знае какво за него.Ако можеш ми помогни.Кажи ми от къде евентуално мога да намеря схемата  и асемблерната програма или каквото и да е .Пак ще е помощ. :(

tommyboy

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 416
    • Профил
помощ за PIC16F84A
« Отговор #3 -: Май 20, 2008, 01:39:33 pm »
Така поразрових се в примерите на Proteus 7.1 и видях, че има няколко примера за 8051 виж ги може да ти са от полза  ;) .

Sevdalin

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 9
    • Профил
помощ за PIC16F84A
« Отговор #4 -: Май 20, 2008, 05:52:12 pm »
I8051 е микроконтролер, а според мене заданието ти е да направиш микропроцесорна система с микропроцесор и съответните периферни ИС. Ако те интересува ще се поразровя в едни стари списания където мисля ,че имаше нещо подобно реализирано с МС6800.
Севдалин Джамбазов
39г.

tommyboy

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 416
    • Профил
помощ за PIC16F84A
« Отговор #5 -: Май 20, 2008, 07:45:02 pm »
И въпреки това там има интерсни примери за работа с памети и тъй на татъка така , че може да го вдъхно ви нещо  ;)

DataMatrix

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 308
    • Профил
    • http://datamatrix-bg.net/
помощ за PIC16F84A
« Отговор #6 -: Май 20, 2008, 07:52:26 pm »
На мен също ми е интересно процесор с периферия, на за съжаление няма много от къде да се намери Intel 8086, 80286 или нещо подобно.

Ето една интересна страничка:
First Generation Processors (Intel 8086)
Second Generation Processors (Intel 80286)
Third Generation Processors (Intel 80386)
Димитър Бояджиев, гр. София

tommyboy

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 416
    • Профил
помощ за PIC16F84A
« Отговор #7 -: Май 20, 2008, 10:40:03 pm »
Ами да то това си е цял копмютър, между другото в техническия съм виждал някой опитни макети такива, пък и даскалите са говорели едно време като ги е нямало MCU - тата и как са ги правели микропроцесорните схеми  ;)

chwor

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 53
    • Профил
помощ за PIC16F84A
« Отговор #8 -: Май 26, 2008, 07:00:15 pm »
Мисля че, всеки 8 битов компютър от близкото минало би помогнал. От серията "Правец" пълна принципна схема имаше само на  "Правец 8Д" в списание "компютър за вас". Среща се и в нета.
Ето един сайт като отправна точка. Там има линкове към други ресурси, на руски, английски и т.н.
А книжки на български имаше няколко издавани.
Доколкото си спомням подобно устройство даже правеха в производствения комплекс на Ту-София. Миналата година гледах в една зала в 4-ти блок, 4-ти етаж в дъното на коридора на въпросното учебно заведение подобрена версия с Lan, CAN и какви ли не периферии.

Информация бол. Само трябва някой да се потруди да потърси.