Автор Тема: Управление на външен консуматор с компютър /друг вариант/ ?  (Прочетена 7705 пъти)

photoman

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 1
    • Профил
Здравейте :)
Прочетов другата тема за управление на електроуреди с помощта на компютър, но аз искам да направя малко по-различен вариант: основната разлика е в това, че почти всички схеми, които намерих в интернет /както и тези от другия форум/ разчитат на управление САМО от сигнала подаван на COM/LPT порта, а самите консуматори се управляват от схемата след порта, с релета. В моя случай искам да може да се включват няколко косуматора /напр. 4 кръга осветление/, като самото включване да може да се осъществи както с компютъра, така и с външен ключ /софт бутон/. Идеята ми е за схема, която работи на принципа на софт бутон - едно натискане затваря веригата, второ натискане я отваря. Точно затова и програмата, която трябва да се ползва на компютъра, трябва  да не подава постоянен сигнал към някой от пиновете на използвания порт, както е при всички, които съм виждал, а просто при натискане на бутона, да подава напрежение към съответния докато бутона е натиснат с мишката, когато се пусне, напрежението за да се прекъсне. Нямам представа как точно трябва да се реализира външната схема, която да командва релетата - дали е по удачно да бъде по елементарна схема с транзистори, или да бъде с някакъв PIC с програмирана логика :(
Цялата работа е, че искам, каогато е включен един от консуматорите, на него да има и бутон, свързан към входа на схемата с релето, която имитира затваряне на веригата, за да се изключи консуматора и/или от него/от компютъра. Обратна връзка не ми трябва - върши ми работа просто едно натискане->включване-> следващо натискане>изключване на консуматора

ако имате някакви идеи - споделяйте, ще съм благодарен :)

tommyboy

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 416
    • Профил
Това с натискане на бутона става спо най - лесния начин с Т-тригер изграден от Д-тригер, аз съм го правил едно натискане вкл. втото изк. ако искаш инфо. ей там ми е скайпа.  ;)

edesign

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 1
    • Профил
ето интересно и съвременно решение
http://constructor.bg/shop/product_info.php?products_id=11946
дори има софтуер за управление